Protea – exotická kráska

Protea je pro naše zeměpisné pásmo exotickou rostlinou, neboť se u nás nedá pěstovat. Dováží se k nám nejčastěji z Austrálie. Její květy jsou úžasné exotické krásky, ale jen málo ze svého půvabu ztratí dokonce, i když se usuší. Tehdy se používají k výrobě exotických aranžmá. Protea se uplatní skvěle i v netradičně řešených svatebních kyticích.

Protea – exotická kráska
Protea – exotická kráska (Zdroj: shutterstock.com)

Název čeledi odvozený od boha mořských hlubin

Staří Řekové považovali za boha mořských hlubin právě Protea. Předpokládali, že v jeho podmořském království roste plno vzácných, neobyčejných až pohádkově nádherných květů, které nemají s těmi pozemskými mnoho společného. Není tedy nikterak zvláštní, že na počest tohoto božstva byla pojmenována celá podivuhodná čeleď Protaceae.

Protea – národní květ JARu

K opravdu nejkrásnějším z těchto výjimečných květů se řadí protea velkolepá Protea cynaroides. Ta se stala národním květem Jihoafrické republiky, a to v roce 1975. Až na výjimky však většina rostlin z čeledi Protaceae pochází z Austrálie.

Volný výskyt v přírodě

Existuje několikero různých variant, které se vyskytují volně v přírodě. Nikoli však u nás, pochopitelně. Mezi nejpůsobivější patří protea se stříbrorůžovými listeny. Pokud bychom chtěli spatřit proteu v jejím přirozeném prostředí, musíme pátrat po keřích nebo stromech se stálezelenými listy a s velkými květenstvími rozličných tvarů a barev. Setkat se můžeme s červenými proteami, také s nachovými, růžovými, žlutými, ale i s bíle kvetoucími druhy. Opylovačem protei je nikoli hmyz, ale drobný ptáček strdimil kapský, který se živí nektarem těchto květin.

Druh určený k sušení

Mezi druhy protei, které se s oblibou suší, patří Protea compacta. Její květ se seřezává typickým způsobem tak, aby ze zdřevnatělých lístků květenství vznikla růžice. Rostlina má v sušeném stavu specifickou dřevnatou rustikální podobu v barvách hnědé až béžovohnědé. V aranžích působí dominantně, směřuje obvykle do výše. Velmi efektně vypadá právě její kruhovité ukončení.

Jak se doma postarat o zakoupenou proteu

Jestliže si zakoupíte proteu v květinářství, jistě vám vydrží ve váze velmi dlouho svěží. Chce to však dodržet určitý postup. Ještě čerstvé větvičky oškrábejte, rozštípněte a poté nechejte vložené po několik hodin v hlubší nádobě s vodou. Jestliže se rozhodnete proteu sušit, sušte ji zavěšenou v tmavším místě s dobře proudícím vzduchem.

Protea odorata – ohrožený druh

Jako je tomu u některých ohrožených rostlinných nebo živočišných druhů, stejně tak i jednomu z druhů protei hrozí vyhynutí. Jedná se o proteu vonnou (Protea odorata), která se vyskytuje bohužel již pouze v několika málo exemplářích na světě, a to v Západním Kapsku.

Sklizeň v zemích pěstování protei

Na sušení se sklízejí poupata protei, která nejsou ještě zcela otevřená. Následně je třeba zajistit poupata gumičkou tak, aby se během sušení dále tyto květy neotevíraly.

V poslední době se u nás začínáme setkávat s trendem exoticky laděných svatebních kytic. Do takových se hodí umístit právě i proteu, která plně strhne pozornost na sebe. Hodí se pro méně tradiční svatby a pro mimořádné druhy vazeb.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční balkonové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Halama představuje netradiční balkonové rostliny a vysvětluje, jak je máme pěstovat.

Řezané květiny v zimě

Jakou vybrat květinu na návštěvu v zimním období poradí paní Helena Ottová

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?