Chutné lokváty na vašem slavnostním jídelníčku

Možná jste se už setkali při nějaké příležitosti s plody, kterým se nesprávně říká mišpule japonská. Jejich správné označení je lokvát (Eriobotrya japonica). Plody tohoto keře či stromu jsou velmi chutné a na našem trhu se objevují obvykle v období Vánoc.

Chutné lokváty na vašem slavnostním jídelníčku
Chutné lokváty na vašem slavnostním jídelníčku (Zdroj: shutterstock.com)

Stálezelený subtropický keř – lokvát

Lokvát je stálezelený subtropický keř narůstající často až do velikosti stromu. Dosahuje výšky kolem 5 metrů, výjimečně naroste i 10 a jeho koruna je hustá a pravidelná. Na silných větvích, které má v mládí plstnaté, vyrůstají střídavé listy, které mohou dosáhnout délky až 30 cm. Jeho listy jsou jakoby vrásčité, tmavě zelené, na líci lesklé a na rubu plstnaté a žebernaté.

Lokváty  jsou pěstovány avšak rostou místy i planě

Lokváty rostou planě v Indii v oblasti Himaláje a také v severovýchodní Číně. Pěstují se však převážně ve východní Asii, rovněž v Zakavkazí a ve Středomoří.  Objevují se rovněž ve Španělsku, Francii, Alžírsku a v Kalifornii a na Floridě.

Chuť a vůně lokvátů

Květy lokvátů velmi silně voní a mají smetanovou barvu.  Plody jsou velmi chutné, mají sladkokyselou až sladkou chuť. Jsou to podle druhu buďto kulovité, válcovité nebo hruškovité malvice.  Obsahují 2 až 5 velkých lesklých hnědých semen. Z plodů se konzumuje křehká krémová dužnina žluté až světle oranžové barvy, která je velmi šťavnatá. Plody mají tenké ochmýřené oplodí.

Pěstební požadavky

Lokváty mají na pěstování podobné požadavky jako citrusy. Vůči mrazu je však neplodící rostlina odolnější. Lokváty stejně jako v subtropech, dozrávají i u nás v únoru. Kvést začínají na podzim až začátkem zimy. Pro trh se sklízejí utržením celé laty. Stromy se dožívají stáří až 60 let někdy i 70. Svědčí jim lehčí půdy s kyselou i zásaditou reakcí. Mají rády dostatek srážek. Na půdu tedy lokváty nejsou příliš náročné.

Štěpování, řízkování a křížení rostlin

Jiné je to však s plody. Abychom docílili pěstitelských úspěchů, je třeba lokváty štěpovat, řízkovat a křížit. Nejrozšířenější je roubování na podnože asi 15 mm silné. Roubování je nejvhodnější provést v průběhu dubna až počátkem května. Naroubované rostliny však začínají plodit až 4. nebo 5. rokem. K tomu, aby se vám na lokvátech podařilo v domácích podmínkách vypěstovat vlastní plody, vede tedy poměrně složitá cesta.

Kde se dají u nás pěstovat

Toto atraktivní ovoce lze pěstovat jak ve skleníku, tak na zasklené verandě nebo i v bytě. V bytě je navíc i velmi dekorativní rostlinou. Pokud tedy váš lokvát nebude plodit, může být u vás doma alespoň velmi efektně vypadající rostlinou.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Subtropické netradiční ovoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Představíme vám kromě subtropické rostliny lokvát také aka selovianu. Dozvíte se jak si rostliny vypěstovat a jak o ně pečovat

Jak pěstovat tomel

Martin vám prozradí, co za rostlinu je tomel, jak roste a plodí. Jejich pěstování je snadné, ale rozmnožování už je složitější. Plody jsou velmi chutné a zdravé.

Pěstování dužnoplodé růže

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.

Cyclanthera

Znáte cyclantheru? V naší reportáži se dozvíte jak ji pěstovat i využít.

Podzimní plody

Podzimní plody krásně zdobí všelijaké stromy i přes zimu. Mají barvu od sytě červené až po žlutou a ptáčkové je přes zimu využívají jako potravu.

Listárna Václava Větvičky

Uznávaný botanik Václav Větvička dnes zodpoví množství dotazů od diváků.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.