Dřevěné sochy do okrasné zahrady

Nemusíte si hned představovat portrét ženy od mistra dřevěné plastiky. Ale ani uštěpačně se zubícího trpaslíka naplácaného ostrými barvami. Ušlechtilý přírodní materiál poskytuje nekonečné možnosti využití pro dekoraci.

Dřevěné sochy do okrasné zahrady
Dřevěné sochy do okrasné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Práce se dřevem je terapeutická. Neposíláme vás objímat stromy, ale jen na malou procházku do jarního lesa. Určitě tu najdete polámané větve, kusy vyvrácených pařezů, zbytky starých kmenů. Stačí je vzít do ruky a ony ožijí. Pohladíte staré vyschlé dřevo a cítíte energii, kterou do něj dlouhá léta ukládaly slunce, déšť, sníh, mráz a matka země. Prapodivné tvary probouzejí vaši fantazii. Pak už stačí jen odnést takový kousek domů, trochu ho upravit a najít mu v zahradě správné místo. Nebo se můžete opravdu vypravit za řezbářským mistrem a do svého promyšleně komponovaného zahradního zákoutí umístit jeho umělecké dílo. Nebo si vystačíte s nějakým tím ptáčkem, veverkou nebo ježkem z hobby prodejny? Ani ti nemusí být úplně kýč. Ostatně, co cítíte a co necítíte jako kýč je ve velké míře otázka vašeho osobního vkusu. Věřte, že když dáte před levnými plasty přednost výzdobě ze dřeva, téměř nikdy kýčovitě působit nebude. Protože dřevo prostě do zahrady patří.

Kousek přírody v zahradě

Samorost není úplně správné slovo. Protože dekorace z kusů volně nalezeného dřeva obvykle jen tak do trávníku nepoložíte. Tu něco ustřihnete, tam přiříznete a podpoříte tak tvar, který vám dřevo připomíná – někdo v něm uvidí zvířecí figurku, někdo tvář lesního muže a kdo ví co ještě. Někdy skutečně stačí položit třeba do skalky kousek deštěm a větrem ohlazené větvičky a efekt je dokonalý.
Zpravidla si ale s takovým větším či menším kouskem chcete trochu pohrát, takže ho ohladíte, mírně upravíte, napustíte impregnací, aby vám vydrželo i několik let, nalakujete. Pak už stačí najít mu vhodné umístění – velké solitéry ozdobí zelenou plochu trávníku, vertikálně umístěné „figuríny“ vytvoří kontrast mezi kameny skalky, drobné kousky můžete třeba zavěsit pod okap, na větve stromů nebo položit na parapet.

 

Oblíbená zvířátka

Kouskem dřevěné výzdoby si do zahrady můžete nalákat zvířata živá – krmítko nebo budka pro ptáky jsou přece také dřevěná dekorace. A než se vám ve vydlabané dutině starého pařezu zahnízdí opeřenci nebo třeba veverky, než si ježci najdou cestu do boudičky pod terasou, můžete si poblíž jejich budoucího příbytku rozmístit ptáčky a zvířátka dřevěné. Zejména sošky opeřenců sedících, stojících i letících najdou místo všude – na opěradle lavičky, na střeše, na okně, poblíž jezírka. Ani taková veverka dobře posazená na větev stromu nevypadá zle. Po kameni ve skalce může lézt šnek a ježek si to funí pod jabloň. Efekt takové výzdoby? Vždycky působí úsměvně. Vlastně si tak vnesete do zahrady kousek trvalé dobré nálady. To není málo, že?

Od řezbáře nebo od bednáře

Umělecké plastiky je třeba umísťovat do zahrady s velkým rozmyslem. Tvoří dominantu, která má být vidět, zároveň ovšem dokonale ladit s kompozicí zahrady. Pokud cítíte, že na to nemáte to správné oko a přesto po něčem takovém toužíte, poraďte jděte na radu k zahradnímu architektovi. Sochy nemusí být samozřejmě jen figurální, v zahradě výborně vypadá i prostý dokonale opracovaný ohlazený tvar koule, jehlanu nebo kostky. To poslední může ostatně být i účelové a posloužit jako stůl a sedátka. Pak je tu samozřejmě nefigurální plastika, volné tvary, které finální povrchovou úpravou dávají vyniknout letorostům dřeva. Nebo lze sáhnout po něčem docela jiném a umístit do zahrady skulpturu vytvořenou z ohýbaných lišt. Připomíná třeba trup staré lodi nebo se vine v harmonickém tvaru spirály. Na co pamatovat v každém případě? Dřevěná plastika potřebuje na zimu raději schovat před mrazem a sněhem. Měla by mít nějaký nenápadný podstavec, aby neležela přímo na zemi. A čas od času bude potřebovat impregnaci a nátěr. Pokud jste se rozhodli pro nákladný originál, svěřte jeho údržbu raději zkušeným rukám odborníka, ten ví přesně, co použít, aby si dřevěná socha zachovala svou krásu.

 

TIP:  Dláto a kladívko

Toužíte vyzkoušet si řezbářskou práci? Kolem domu se vždycky najde nějaký kus kmenu, pařez nebo špalek. Vezměte do rukou dláto, kladívko a ze starého pařezu zkuste vytesat třeba portrét vousatého muže s kloboukem – ten bývá skrytý skoro v každém pařezu. Možná to napoprvé nebude žádné skvostné dílo, ale určitě vám tato práce přinese skvělou relaxaci. Kdo se chce naučit, jak skutečně objevovat ve dřevu sochařské dílo, má možnost navštěvovat některé kurzy řezbářství, ať po celý rok, nebo třeba v rámci dovolené na nějakém několikadenním zasvěcovacím pobytu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Rozkvetlý pařez - Jarní dekorace před dům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kdo jiný než Láďa Hruška! Pobaví, poradí, sežene, vyzkouší, vymyslí, předvede, ušetří, uvaří… Přijede k vám na zahradu, do dílny i do kuchyně! Triky, rady, vychytávky, ale i nejcennější rodinné recepty přímo z vašich domovů

Jarní dekorace před dům

S jarem přichází i chuť vyzdobit si naše příbytky něčím hezkým. Ukážeme vám, jak si zkrášlit domov.

Osazení starého pařezu

Láďa Hruška ukáže jak si udělat dekoraci ze starého pařezu

Dekorace ze samorostu

Dekorace ze samorostu

Jak odstranit pařez?

Máte na svém pozemku pařez z pokáceného stromu? Ukážeme Vám, jak se ho zbavit.

Hlíva ústřičná na zahradě

Hlíva ústřičná na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.

Živý plot
Živý plot

Úpravy zahrady

Živý plot nemusí být jen zástěnou před nežádoucími zraky zvědavců, může oddělovat jednotlivé části zahrady, ale být i pěknou dekorací.