Pupalky, léčivé noční květy

Život v přírodě se nezastavuje v žádném ročním ani denním období. A tak aby se noční motýli měli na čem pást, jsou tu i květiny, které vykvétají navečer a září do letní noci. Patří mezi ně i pupalky, nenáročné letničky i trvalky.

Pupalky, léčivé noční květy
Pupalky, léčivé noční květy (Zdroj: shutterstock.com)

U nás roste planě hlavně pupalka dvouletá (Oenothera biennis), vysoká bylina skromných suchých půd rumišť a osluněných skalnatých strání. Dříve byla pěstována jako kořenová zelenina, její silný kořen má podobnou chuť a kuchyňské využití jako černý kořen. Její semena je možno využít k lisování pupalkového oleje, i když častěji je jako polní plodina k těmto účelům u nás pěstována pupalka malokvětá (O. parviflora).

Podvečerní posezení u záhonu

Pupalek existuje více než 200 druhů a je to jeden z druhů rozšířených jak na severní tak jižní polokouli. Ať už se vyvinuly jako rostliny jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé, shodně mají převážně žluté, výjimečně bíle nebo růžové kalichy květů, jejichž život trvá pouhý jeden den. Poupata rozkvétají kolem šesté hodiny podvečerní a druhý den v téže době vadnou. U málokterých rostlin můžete pozorovat, jak se květ rozvíjí před vašima očima. Poupata pupalek ale pukají rychle, během několika minut se napřímí a rozloží okvětní plátky. Pozorovat rozkvétající květy je úchvatná zahradní podívaná, už kvůli ní byste si dnes téměř zapomenuté pupalky neměli zapomenout vysít.

Nízké porosty a vznosné letničky

Nabídka osiva je u nás poměrně bohatá a nemusíte se bát ani exotických druhů, daří se jim v našich zahradách dobře. Stačí jim dobře propustná půda a skromná zálivka v nejteplejších dnech. Jako skalničky nebo půdopokryvné rostliny můžete pěstovat žlutě kvetoucí pupalku nejmenší (O. minima), do široka se rozrůstající trvalku vysokou jen asi 15 cm. Podobně se rozpíná i další o něco vyšší kultivar trvalky pupalky křovité (O. fruticosa) se žlutými květy Cold Crick, jejíž listy se na podzim vybarvují do purpurova a jsou tak ozdobou záhonů i v době, kdy již téměř nic nekvete. Červenajícími listy se vyznačují i až 60 cm vysoké kultivary tohoto druhu, jasně žlutě kvetoucí Sonnenwende nebo růžová Hohes Light. Zajímavě vypadá na skalce i pupalka bezlodyžná (O. acaulis), jejíž výhony poléhají po zemi a květy jsou nejprve bílé, ke konci svého krátkého života se přebarvují do purpurové. Nesnáší mráz, proto se u nás dá pěstovat pouze jako letnička. Mezi letničkami na záhonu vyniknou zářivě žluté květy až dva metry vysoké pupalky dvouleté nebo také dvouleté pupalky rudokališní (O. galzioviana) s temně červenými poupaty pukajícími do žlutých květů. Jako trvalka vyššího až metrového vzrůstu se pak dá pěstovat pupalka čtyřhranná (O. tetragona). Využití pupalek na zahradě je zkrátka všestranné. Také proto se v poslední době vracejí do módy a přibývá šlechtěných kultivarů se zajímavými květy i olistěním.

Pupalkový olej pro zdraví a krásu

Olej se lisuje ze semen a obsahuje řadu nenasycených mastných kyselin i dalších látek, které z něj dělají účinný potravní doplněk. Důležitou vlastností je imunostimulace, čili podpora obranyschopnosti organismu proti infekčním onemocněním i proti stresu. Podává se nemocným s atopickým ekzémem, lupenkou i úpornou akné. Snižuje také hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak a srážlivost krve, je tedy vhodnou prevencí v oblasti cévních chorob. Ženám pomáhá zvládnout premenstruační syndrom. Přestože dosud nebylo prokázáno proč, snižuje olej z pupalky také nepříjemné revmatické a artritické bolesti. Pupalkový olej se obvykle užívá v kapslích, na výběr ale i lékovky, z nichž si doporučenou denní dávku 2-3 g můžete přimíchat třeba do salátu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba okrasných keřů do svahu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

ČTĚTE DÁLE

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.