Architekt radí: Vodní prvek v zahradě

Voda v zahradě nepůsobí jen jako významný estetický prvek, ale má i funkci regulátoru mikroklimatu. Měla by se stát neodmyslitelnou součástí každé zahrady a to jak moderní, tak i zahrady přírodní.

Architekt radí: Vodní prvek v zahradě
Architekt radí: Vodní prvek v zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Je-li vaše zahrada pojednána ve formálním stylu, je vhodné zakomponovat do ní vodu v podobě rozmanitých a stylově nápaditých fontán, vodotrysků, kaskád, pítek apod. Do zahrady přírodní se hodí přírodní jezírka a vodní prvky v podobě potoků a potůčků, tůněk a rybníčků zakomponovaných do okolních výsadeb. Jakýkoli vodní prvek zahradu oživí, osvěží, dodá jí v parných letních dnech příjemné mikroklima a poskytne útočiště mnoha živočichům a rostlinám.

Jezírka

Jezírka můžeme rozdělit podle jejich využítí na  okrasná jezírka a  koupací.O koupacích jezírkách se budeme podrobněji zmiňovat v příštím článku, proto se nyní zaměříme na jezírka okrasná. Tvar okrasného jezírka může být formální – pravidelný, nebo nepravidelný- přírodě blízký.Formální jezírka mají jasně vytyčené okraje a hodí se do symetricky osázené zahrady. Mají geometrický tvar – obdélník, kruh, polokruh či čtverec. Jezírko nepravidelného tvaru může mít tvary oválné, ledvinovité či kruhové, může se vinout jako stuha nebo se podobat potůčku s dlouhými meandry.Pro vybudování jezírka lze použít buď plastových prefabrikátů u kterých je již daný tvar a hloubka, nebo lze použít specielní folie. Foliová jezírka převažují díky výhodě volby libovolného tvaru, hloubky a díky přirozenější podobě jezírka.

Prefabrikovaná jezírka

V současné době se používají ke stavbě zahradních jezírek především výlisky z termoplastické umělé hmoty nebo sklolaminátu. Nejčastější barva plastových výlisků je černá nebo zelená, tvary jsou nepravidelné, různě zaoblené. Plastová jezírka lze doporučit především pro menší a střední jezírka. Vhodná plocha je alespoň 4 m2 lépe od 6 do 10 m2 a hloubkou okolo 1 m. Malá jezírka se rychle ohřívají a je lepší je umístit do místa, kde sluneční svit nepřesahuje 4-5 hodin denně a přes poledne jsou zastíněná. Výhoda plastových jezírek je v rychlosti vybudování,kdy stačí tuto plastovou formu řádně usadit do tvarem odpovídající jámy v zemi a pečlivě ji obsypat pískem. Mezi nevýhody plastových jezírek patří nepoddajnost plastového výlisku a omezený výběr tvarů, velikostí a členitosti.

Foliová jezírka

Jsou dnes nejběžnější a používají se pro větší jezírka cca nad 10m2. Tyto speciální folie se vyznačují stoprocentní vodotěsností, elastičností, odolností vůči povětrnostním podmínkám a poměrně dobrou životností. Vyrábí se z polyethylenu, polvinylchloridu nebo z kaučuku, který snese největší zatížení. Ideální tloušťka folie je 1,5 mm.Výhodou foliových jezírek je dobrá přizpůsobivost materiálu tvaru vyhloubené jámy, nevýhodou je  nižší životnost oproti prefabrikátovým jezírkům. Při pokládání folie je nutné dbát na to, aby byla jáma před vyložením folií zbavena všech ostrých kamenů a nedošlo k jejímu protržení. Jako podkladové vrstvy  se používají geotextilie z tkaného syntetického materiálu a plstěné slisované  netkané geotextilie.

Jezírko by mělo být umístěné tam, kde z něj budeme mít největší radost, ale věc musíme uvážit i z praktického hlediska. Proto vybíráme místo světlé nebo takové místo, kam svítí slunce alespoň několik hodin denně. Malé zastínění napomůže, aby voda zůstala čistá a průzračná, ale stálý stín se pro naše účely nehodí. Plné slunce v létě způsobí zvýšení teploty a podpoří růst řas. Musíme také dát pozor na blízkost velkých opadavých stromů, protože větší množství spadaného listí může ve vodě způsobit problémy. Aby jezírko správně fungovalo, bylo osídleno živočichy a dařilo se v něm rostlinám, musí mít  filtrační techniku a čerpadlo. Čerpadlo je nutné pro koloběh vody a pro její okysličování, filtrační systém nám pomůže udržovat vodu čistou. Filtrace patří k nejdůležitějším komponentům v celém jezírku, zvláště pokud v něm chováte ryby. Společně zajišťují optimální kvalitu vody a život v ní. Výběr rostlin pro osázení jezírka se řídí hloubkou jednotlivých zón, kam se rostliny vysazují. Každá rostlina má své specifické stanovištní požadavky. Výsadby se provádí do speciálně míchaných substrátů  a umisťují se do speciálních košů, či textilních vaků. Jezírko můžeme osadit od těch nejmělčích pobřežních zón ( např. pro kosatce či sítiny ) až po nejhlubší partie ( lekníny, apod. ).Vodní rostliny neplní jen funkci okrasnou, jejich kořeny pomáhají čistit vodu. Konečný vzhled jezírka zásadním způsobem ovlivňuje materiál, který použijeme na jeho okraje. Existuje široká škála materiálů, z nichž si můžeme vybírat, nejlépe a nejpřirozenějí vypadají přírodní materiály – kámen ( v různých podobách ) a dřevo.

Potůček  

Je-li váš pozemek alespoň mírně svažitý, můžete si dopřát dokonce umělý potůček. Jde o uzavřený koloběh. Potůčky nemusí mít nutně svůj přírodní zdroj vody, proudící voda se dá vytvořit i pomocí čerpadla, které v uzavřeném cyklu umožňuje proudění vody korytem potůčku do jezírka či sběrné nádrže. Voda stéká z nejvyššího místa, které imituje přírodní pramen a dole vytváří jezírko. Na jeho dně je umístěné čerpadlo, které vhání vodu zpět nahoru. Pro umělý vodní tok se musí prohloubit koryto do hloubky alespoň 30 cm, do kterého se nasype štěrk. Pak následuje vrstva písku a speciální fólie (čím silnější, tím lepší). Nakonec se nasype další vrstva písku, ale tentokrát hrubšího.Břehy potůčku můžeme opět osázet vlhkomilnými rostlinami a okraje obložit kameny. Ti nejnáročnější ocení, když je součástí potůčku i malý vodopád. Zvuk tekoucí vody působí velmi relaxačně a navozuje pocit uvolnění.

Malé vodní prvky

Voda ve vaší zahradě může mít nespočet podob i na malém prostoru. Fontány, malé okrasné vodní nádrže, prameniště, ptačí napajedla – to jsou jen některé z mnoha malých vodních prvků. Při volbě vodní atrakce bereme v úvahu rozměry a styl zahrady (respektive balkónu, terasy), účel, který má vodní plocha plnit, čas a síly potřebné při udržování vodního díla, finanční možnosti a bezpečnost. Malé vodní atrakce můžete využít i ve velké zahradě, ale je třeba je umístit na exponovaná místa, například na okraj terasy, k odpočívadlu, ke vstupu nebo průchodu. Ať už zvolíte jakýkoli vodní prvek, vše je vhodné na závěr doladit romantickým osvětlením.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová

 

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Budování vodních prvků v exteriéru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co bychom měli vědět o pozemku, pokud na něm budeme chtít vybudovat vodní prvky.

Jak správně pracovat s dešťovou vodou?

Vytvořte si úleh nebo jezírko na zahradě a už se nemusíte bát sucha!

Plánování japonské zahrady

Ukázka budování budoucí japonské zahrady.

Pěstování verben na záhonu

Jak využít posekanou trávu

Pěstování rostlin na slunném svahu

Pěstování rostlin na slunném svahu

Pohádková skalka

Nápad na pohádkovou skalku.

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.