Jaro v zahradě voní šeříkem

Jsou rostliny, které podléhají módě. A jiné, jejichž popularita u zahrádkářů i zahradních architektů je naopak trvalá. Přestože šeřík není druh u nás původní, zdomácněl natolik, že snad není zahrada, kde by neměli alespoň jeden keř. Najdeme je i v parcích a zplanělé na stráních i mezích.

Jaro v zahradě voní šeříkem
Jaro v zahradě voní šeříkem (Zdroj: shutterstock.com)

Většina z asi třiceti původních druhů šeříků pochází z Dálného Východu – z Číny, Japonska a Korejského poloostrova. Jiné k nám doputovaly z Malé Asie přes Řecko. Šlechtění se začali zahradníci věnovat teprve na sklonku 19. století, dnes existuje asi 800 odrůd s květy jednoduchými i plnokvětými.

Vydrží horké slunce i pálivý mráz

Šeřík obecný (Syringa vulgaris), jehož odrůdy poznáte podle hustých lat kvítků s poměrně velkými čtyřmi okvětními plátky, je keř velice odolný a přizpůsobivý. Proto u nás také bez potíží zplaněl v úvozech i na stráních, kde funguje i jako rostlina zpevňující svah, vídáme ho v okolí silnic i na okrajích městských parků. Dobře snáší i horší ovzduší a naopak v syrových podhorských a horských krajích statečně odolává i velkým mrazům. Šeříky mají svůj půvab až do hlubokého podzimu, sytě zelené listy srdcovitého tvaru opadají až po prvních mrazech. Mohutné keře pěstujeme ale především pro voňavou nádheru jejich jarních květů. Aby byly skutečně obsypané, potřebují nejen dobře propustnou spíše vápenitou půdu, ale také dostatek slunce. Už v polostínu bude kvetení výrazně chudší. Co šeříku ještě prospěje? Po odkvětu ostříhat tvořící se tobolky, aby se keř nevyčerpával tvorbou semen a bohatě rozkvetl i napřesrok. Keře s dlouhými výhony je dobré pravidelně před létem zmlazovat.

Stoleté keře

Vzrostlé keře šeříku obecného mají tendenci vytvářet nepravý kmen a vzpřímené větve se rozloží metr až dva nad zemí. Pokud chcete vytvořit z šeříků volně rostoucí živýplot nebo hustě osázet třeba břeh ve svahu, máte k dispozici šeřík čínský (Syrenga x chinensis), zahradní kříženec vyšlechtěný tak, že větve se rozpínají už od země. Tento zahradní hybrid má velkou výhodu v tom, že je neplodný a nevytváří tedy semenné tobolky, které by bylo třeba odstraňovat. Můžete ho tedy nechat volně růst i na nepřístupných místech, nepotřebuje prakticky žádnou údržbu. Přitom keře jsou dlouhověké, v zámeckých zahradách jsou známí jedinci více než století. Vyšlechtěny jsou kultivary s květy bělavými, růžovými, levandulovými i u nás málo vídanými červenavými.

Trpaslíci i smuteční keře

Překrásné barvy bohatého květenství, nadýchaná a intenzivní vůní umocněná romantika šeříků nás bohužel těší jen krátce. Můžete si ji ale na zahradě prodloužit, když zvolíte k raným druhům kultivary pozdní. Jsou to zejména takzvané šeříky Prestonové (Syringa x prestoniae), vyšlechtěné v daleké Kanadě. Ty u nás kvetou až v červnu. Zdánlivě nevelká rodina v současné době pěstovaných asi 30 odrůd s květy jednoduchými a 20 plnokvětých poskytuje zkrátka milovníkům těchto keřů celou škálu možností, jak si jimi vyzdobit okrasnou zahradu.

U zahradní zdi se bude vyjímat „smuteční“ šeřík přepadavý (Syringa reflexa) s latami sytě růžových trubkovitých květů elegantně převislých a dlouhých až 15 cm. Jako efektní soliter na malé předzahrádce vynikne šeřík malolistý (Syringa microphylla ´Superba) s růžovýmičervenými rozvětvenými latami drobnějších a jemně vonících kvítků. Jen asi metr vysoké a tedy i do skalek s dobrou půdou se hodící kompaktní keře s elegantní záplavou kvítků bílých, růžových, lila i temně fialových mají ve jménu „Miss“, protože skutečně vypadají jako slečny načančané pro svůj první ples. Tmavě fialová poupata rozkvétající do něžných lila kvítků má třeba šeřík sametový (Syringa patula ´Miss Kim´), uvolněnou krásu lehce přepadavých velice dlouhých lat lososových květů nabízí zase japonský šeřík (Syringa x prestonae ´Miss Japa´).

TIP: Šeříková vůně ve váze

Bohatá kytice bílých, fialových nebo purpurových šeříků je dokonalou ozdobou svátečního jarního interiéru. Bohužel nevydrží dlouho, je třeba poskytovat mu často velmi chladnou čerstvou vodu, abychom krásu uchovali alespoň tři čtyři dny. Vzhledem k tomu, že stříhání výhonů s květy je ale pro keře žádoucí, nemusíte se bát a s ostrými nůžkami se na zahradu můžete vypravovat každé tři dny pro čerstvou kytici. Intenzivní vůně může být pro někoho až omamná a vyvolat bolení hlavy, šeříky proto rozhodně neumísťujte do ložnice.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květinová kosmetika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit domácí květinovou kosmetiku?

Pěstování šeříků

Povídání o pěstování šeříků, kultivarech i jejich množení s předním znalcem Ing. Václavem Jabůrkem.

Řezání keřů v zimě

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Komule davidova odrůdy

Jaké odrůdy komuly davidove poznáme. Jak pěstovat komuly davidovou. Komule davidova - česky "letní šeřík", "motýlí keř", "tibetský šeřík"

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky představí zajímavé rostliny a odpoví na dotazy diváků.

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.