Jaro v zahradě voní šeříkem

Jsou rostliny, které podléhají módě. A jiné, jejichž popularita u zahrádkářů i zahradních architektů je naopak trvalá. Přestože šeřík není druh u nás původní, zdomácněl natolik, že snad není zahrada, kde by neměli alespoň jeden keř. Najdeme je i v parcích a zplanělé na stráních i mezích.

Jaro v zahradě voní šeříkem
Jaro v zahradě voní šeříkem (Zdroj: shutterstock.com)

Většina z asi třiceti původních druhů šeříků pochází z Dálného Východu – z Číny, Japonska a Korejského poloostrova. Jiné k nám doputovaly z Malé Asie přes Řecko. Šlechtění se začali zahradníci věnovat teprve na sklonku 19. století, dnes existuje asi 800 odrůd s květy jednoduchými i plnokvětými.

Vydrží horké slunce i pálivý mráz

Šeřík obecný (Syringa vulgaris), jehož odrůdy poznáte podle hustých lat kvítků s poměrně velkými čtyřmi okvětními plátky, je keř velice odolný a přizpůsobivý. Proto u nás také bez potíží zplaněl v úvozech i na stráních, kde funguje i jako rostlina zpevňující svah, vídáme ho v okolí silnic i na okrajích městských parků. Dobře snáší i horší ovzduší a naopak v syrových podhorských a horských krajích statečně odolává i velkým mrazům. Šeříky mají svůj půvab až do hlubokého podzimu, sytě zelené listy srdcovitého tvaru opadají až po prvních mrazech. Mohutné keře pěstujeme ale především pro voňavou nádheru jejich jarních květů. Aby byly skutečně obsypané, potřebují nejen dobře propustnou spíše vápenitou půdu, ale také dostatek slunce. Už v polostínu bude kvetení výrazně chudší. Co šeříku ještě prospěje? Po odkvětu ostříhat tvořící se tobolky, aby se keř nevyčerpával tvorbou semen a bohatě rozkvetl i napřesrok. Keře s dlouhými výhony je dobré pravidelně před létem zmlazovat.

Stoleté keře

Vzrostlé keře šeříku obecného mají tendenci vytvářet nepravý kmen a vzpřímené větve se rozloží metr až dva nad zemí. Pokud chcete vytvořit z šeříků volně rostoucí živýplot nebo hustě osázet třeba břeh ve svahu, máte k dispozici šeřík čínský (Syrenga x chinensis), zahradní kříženec vyšlechtěný tak, že větve se rozpínají už od země. Tento zahradní hybrid má velkou výhodu v tom, že je neplodný a nevytváří tedy semenné tobolky, které by bylo třeba odstraňovat. Můžete ho tedy nechat volně růst i na nepřístupných místech, nepotřebuje prakticky žádnou údržbu. Přitom keře jsou dlouhověké, v zámeckých zahradách jsou známí jedinci více než století. Vyšlechtěny jsou kultivary s květy bělavými, růžovými, levandulovými i u nás málo vídanými červenavými.

Trpaslíci i smuteční keře

Překrásné barvy bohatého květenství, nadýchaná a intenzivní vůní umocněná romantika šeříků nás bohužel těší jen krátce. Můžete si ji ale na zahradě prodloužit, když zvolíte k raným druhům kultivary pozdní. Jsou to zejména takzvané šeříky Prestonové (Syringa x prestoniae), vyšlechtěné v daleké Kanadě. Ty u nás kvetou až v červnu. Zdánlivě nevelká rodina v současné době pěstovaných asi 30 odrůd s květy jednoduchými a 20 plnokvětých poskytuje zkrátka milovníkům těchto keřů celou škálu možností, jak si jimi vyzdobit okrasnou zahradu.

U zahradní zdi se bude vyjímat „smuteční“ šeřík přepadavý (Syringa reflexa) s latami sytě růžových trubkovitých květů elegantně převislých a dlouhých až 15 cm. Jako efektní soliter na malé předzahrádce vynikne šeřík malolistý (Syringa microphylla ´Superba) s růžovýmičervenými rozvětvenými latami drobnějších a jemně vonících kvítků. Jen asi metr vysoké a tedy i do skalek s dobrou půdou se hodící kompaktní keře s elegantní záplavou kvítků bílých, růžových, lila i temně fialových mají ve jménu „Miss“, protože skutečně vypadají jako slečny načančané pro svůj první ples. Tmavě fialová poupata rozkvétající do něžných lila kvítků má třeba šeřík sametový (Syringa patula ´Miss Kim´), uvolněnou krásu lehce přepadavých velice dlouhých lat lososových květů nabízí zase japonský šeřík (Syringa x prestonae ´Miss Japa´).

TIP: Šeříková vůně ve váze

Bohatá kytice bílých, fialových nebo purpurových šeříků je dokonalou ozdobou svátečního jarního interiéru. Bohužel nevydrží dlouho, je třeba poskytovat mu často velmi chladnou čerstvou vodu, abychom krásu uchovali alespoň tři čtyři dny. Vzhledem k tomu, že stříhání výhonů s květy je ale pro keře žádoucí, nemusíte se bát a s ostrými nůžkami se na zahradu můžete vypravovat každé tři dny pro čerstvou kytici. Intenzivní vůně může být pro někoho až omamná a vyvolat bolení hlavy, šeříky proto rozhodně neumísťujte do ložnice.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květinová kosmetika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit domácí květinovou kosmetiku?

Pěstování šeříků

Povídání o pěstování šeříků, kultivarech i jejich množení s předním znalcem Ing. Václavem Jabůrkem.

Řezání keřů v zimě

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Komule davidova odrůdy

Jaké odrůdy komuly davidove poznáme. Jak pěstovat komuly davidovou. Komule davidova - česky "letní šeřík", "motýlí keř", "tibetský šeřík"

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky představí zajímavé rostliny a odpoví na dotazy diváků.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.