Rybičky v zahradním jezírku

Na velkém pozemku se můžete rozmáchnout a vybudovat si rozlehlé samočisticí jezírko i na koupání, na malé zahrádečce to bude jen docela malý rybníček. I v něm se ale mohou prohánět bazénové rybky.

Rybičky v zahradním jezírku
Rybičky v zahradním jezírku (Zdroj: shutterstock.com)

Když máte jezírko i jeho břehy osázené rostlinami, dospějete nejspíš i k tomu, že by se vám líbilo oživit ho i rybičkami. Ty mu dodají správnou atmosféru a přinesou do vaší zahrádky život.

Na léto nebo na celý rok

Pokud je vaše jezírko rozlehlejší a alespoň v části hlubší než asi metr dvacet, budou v něm ryby spokojeně žít i v zimě. V té době prožívají svůj vegetační klid, není třeba je krmit, jen musí mít dostatek vzduchu – jeho přívod do zamrzlého jezírka tedy musíte zajistit. Na jaře se pomalu s celou přírodou probudí k životu i ryby, zvolna je tedy začnete krmit, první dávky budou malé, aby si jejich útroby pomalu zvykaly na plný život. V maličkých fóliových jezírkách můžete mít rybky také, na zimu je ovšem musíte vylovit a přendat do akvária v chladné místnosti, kde voda nebude teplejší než asi 8-10 °C. Zde si prožijí svůj zimní klid, takže ani tady je nekrmte a nechte je odpočívat.

Kvalita vody rozhoduje

Když vypouštíte do jezírka nové rybky nebo po zimě obnovujete v nádrži vodu, dbejte na její kvalitu. Dá se říct, že nejlepší je voda z přírody – tedy buď z čisté studny nebo nasbíraná dešťová. Nesmí v ní být ale spláchnutý prach a nečistoty, takže byste takovou dešťovku měli zachytávat do čistého sudu teprve asi po hodinovém vytrvalém dešti, kdy už stéká ze střechy čistá. Vyhráno máte, pokud je vaše jezírko na průtoku přírodního potůčku, takové štěstí má ovšem málokdo. Většinou bude plnit svůj rybníček upravenou vodou z vodovodu, pak je ovšem třeba nechat ji nejprve odstát a dobře vzduchovat, aby se zbavila chlóru. Ryby by také rozhodně neměly zažít teplotní šok, pokud je tedy přenášíte ve vaku naplněném vodou, položte hod nejprve do jezírka a když se teplota vody vyrovná a ryby si zvyknou, teprve je vypusťte na svobodu. Vzduchování vodu okysličuje, což je pro ryby životně důležité. Zejména v létě, kdy se voda ohřívá, se v ní rozkládají dusičnaté látky a bez vzduchování by se ryby udusily. Kromě vzduchovacího kompresorku je v létě dobré vodu čeřit třeba i fontánkou nebo vodopádkem hnaným přes čerpadlo.

Velká fotogalerie zahradních jezírek

Pestré barvy vítězí

Obecně se dá říct, že v zahradním jezírku by mělo být spíše méně větších ryb než velké hejno drobných. Ryby přizpůsobují svůj růst velikosti vodní plochy, kterou může každý jednotlivec využívat pro spokojené dýchání a pohyb. Takže když jich bude mnoho, prostě neporostou, to ale neznamená, že se budou cítit dobře tak jak jsou. Když si vyberete pár jedinců pestrých barev, budete mít při jejich pozorování stejně pěkný zážitek jako když jich bude velké hejno. Pro chovatele začátečníky jsou do jezírka ideální karasi zlatí. Jsou nenároční na kyslík a jejich zakrslý druh nepotřebuje mnoho prostoru pro život. Snadno přežijí i v zamrzlém jezírku a přitom byli vyšlechtěni v pestré škále barev od červené, zlaté až po světle fialovou, najdete i jedince nápadně skvrnité. Krásně barevní jsou také kapři koi nebo shubunkini, těm ale vyhovují nejlépe jezírka alespoň 80 cm hluboká.

Kde nakoupit zdravé ryby

Japonská zahradní kultura se vztahuje i na bazénové ryby, právě v této zemi byly vyšlechtěny pestré druhy karasů a kaprů. Dospělí jedinci mají v dostatečném prostoru velikost kapra obecného a dobře vybarvené chovné kousky jsou ceněny i na několik desítek tisíc korun. Pro nás, kdo si rybky do jezírka pořizujeme jen pro radost s jejich mrštného pohybu a pestrých barev, docela postačí ti běžně dostupní. Rozhodně je nakupte raději u chovatele, který vám podá cenné rady, jak udržet své miláčky zdravé, čím je krmit, jak je zazimovat a jak je případně vyléčit, kdyby je postihla plíseň nebo jiný zdravotní problém. Nakupovat rybičky ve velkých obchodech je bohužel většinou spíš smutná záležitost – nebývá tu o ně moc dobře pečováno, najdete na nich často právě plíseň, mohou být poraněné neopatrnou manipulací, chybně krmené. Navíc prodavači v těchto obchodech málokdy mají akvaristickou odbornost, takže vám neporadí ani které druhy se spolu budou snášet v jednom rybníčku. Ryba je živý tvor, takže si pro ni zajděte k někomu, kdo jí dával od jejího narození dobrou péči. Pak i vám bude odměnou její krásný zdravý vzhled a radost ze života ve vašem jezírku.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zarybnit jezírko

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kamil Tyrychtr doporučuje druhy ryb do zahradního jezírka a vysvětluje, jak se o ně máme starat.

Chov koi kaprů

Sháníte ryby do zahradního jezírka? Koi kapři jsou ideální volbou. Jsou krásní, žijí dlouho, jen potřebují jezírko s větší hloubkou.

Ryby vhodné do zahradních jezírek

Ryby vhodné do zahradních jezírek

Jak chovat Koi kapry

Co je potřeba k chovu koi kaprů prozradí Michaela Riedlová

Jak připravit jezírko na zimu

Marek Pišl popovídá o tom jak připravit zahradní jezírko na zimu

Chov ryb a koi kaprů v zimním období

Ladislav Němec ukazuje jak ve svém jezírku chová v zimním období ryby a jak zazimovává koi kapry

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.