Čas lískových oříšků

Lísky patří mezi dřeviny u nás tak běžně rozšířené, že na ně na zahradách pro množství všelijakých exotických druhů pozapomínáme. Přitom tyto skromné keře i stromy poskytují dokonalou kombinaci okrasy a užitku.

Čas lískových oříšků
Čas lískových oříšků (Zdroj: shutterstock.com)

Líska (Corylus) je rod dřevin, častěji keřů než stromů, vyskytujících se hojně v subtropech a mírném pásmu severní polokoule. Přizpůsobivost lísek je obdivuhodná, dokázaly se adaptovat na půdy vápnité i kyselé, rostou stejně bujně na slunci jako v polostínu i ve stínu. Mělké široce rozprostřené kořeny jim umožňují se uchytit i tam, kde dřeviny s hlubokým kořenem nedokážou prorůst kamenité nebo těžké jílovité podloží. Pružné větve zase snadno přežívají i na větrných stráních a návrších. Snad právě pro svou životaschopnost je od pradávna líska magickým dřevem. Keltové spojovali lískové pruty s podsvětím a ukládali na ně zemřelé, hůl z lísky však nosili také keltští soudci jako symbol moudrosti a spravedlnosti. Staří Germáni i Slované magii lísky převzali z keltských kultů a víra v to, že lískové pruty umějí v rukou čarodějnic přivolat déšť i uklidnit počasí a že přinášejí plodnost mladým ženám, přetrvala i do křesťanského středověku.

Lískové oříšky

Pružné mladé lískové dřevo se používá dodnes v košíkářství, největší užitek ovšem přinášejí oblíbené oříšky. Obsahují asi 60 procent oleje a 20 procent cukrů a jejich použití hlavně pro výrobu cukrovinek je velice široké. Lisuje se z nich ovšem také olej jemné chuti, vynikající například na saláty. Známější než potravinářské je ale využití oleje v kosmetickém průmyslu, je základem kvalitních opalovacích prostředků i krémů na zjemnění pleti. Pro dobrou úrodu oříšků se u nás nejvíce pěstuje líska obecná (Corylus avellana). Keře se rozrůstají velice rychle, brzy plodí a jsou dlouhověké, keř udržovaný mírným řezem a občasným zmlazováním ponese oříšky několik desítek let. Keře nesou samčí i samičí jehnědy a opylují se větrem z keře na keř.  Pokud ale chcete sklízet hodně lískáčů, je lépe vysadit několik keřů a využít nabídky různých odrůd. Bojovat budete s jediným, zato úporným škůdcem, broukem nosatcem lískovým. Samičky kladou během června a července do měkkých nezralých plodů vajíčka, jejichž larvy vyžerou během léta oříšek, pak se provrtají ven a vypadnou do půdy pod stromem. Tam přečkají zimu a v květnu se vylíhne nová generace. Pomáhá tedy vyhrabávání a pálení listí, v květnu pak setřásání brouků na papír rozložený pod stromem. Jedinou skutečně účinnou ochranou je ale červnový postřik účinným insekticidem. Na podzim se vám na oříšky seběhnou veverky z širokého okolí. Dovedou drze odnést skoro celou úrodu, v době dozrávání oříšků je hned tak něco neodradí, nejlépe je zažene pes nebo můžete vyzkoušet všelijaké chrastící strašáky. Kdo chce lísku hlavně kvůli oříškům, může si vysadit keře různých kulturních odrůd. Velice odolná ´Velkoplodá Hallská´ má vejčité oříšky, ´Webbova´ zase spíše podlouhlé, do teplejších krajů se hodí například  ´Lombardská bílá´. Kultivary jsou cizosprašné, takže jich musíte vysadit několik různých. Nejlepším opylovačem je právě ´Velkoplodá Hallská´.

Lísky pro okrasu

Jestli vám na velké úrodě tolik nezáleží a na lískách vás zajímá především jejich dekorativní funkce, máte na výběr z řady přirozených odrůd i jejich šlechtěných kultivarů. Skutečně vznosný až dvacet metrů vysoký strom s kuželovitou korunou a šupinově se odlupující hladkou kůrou je líska turecká (Corylus colurna). Šest metrů vysoký a pět metrů široký hustý keř vytvoří líska největší (Corylus maxima). V zahradách působí jako soliter zajímavě jeho kultivar ´Purpurea´, jehož vejčité až 15 cm dlouhé listy se po světlé jarní zeleni rychle začnou zbarvovat do šedozelena, později do hnědočervena až purpurova. Většina zahradních kultivarů má původ v lísce obecné, stejně jako ona tak odolávají bez problémů i velkým mrazům, jediné, co špatně snášejí, je trvale přemokřená půda. Zajímavý pro ozdobu menších zahrad je například kultivar ´Contorta´ s pokroucenými větvemi, využívanými při aranžování květin. Vynikne především samostatně a v zimě zdobí jeho tvary zahrádku stejně jako na jaře jehnědy a později olistění. Stejně půvabná je i ´Pendula´ se smutečními převislými větvemi, ´Heterophyla´ zase nese zvláštní podlouhlé hluboce vykrajované listy.

TIP

Odolný porost

Lískové keře jsou skutečně velmi přizpůsobivé. Snášejí i místa se špatným ovzduším, je možné z nich tedy vytvořit bariéru, která vás po většinu roku bude chránit proti zplodinám z aut u frekventovaných ulic.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 03.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vysazování rostlin do truhlíku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o vysazování rostlin do truhlíku, jakou drenáž a substrát tyto rostliny potřebují, jak často je zalévat a čím hnojit.

Jak osázet truhlíky surfiniemi a lískou

Jak osázet truhlíky surfiniemi a lískou

Jak daleko doskočí lesní zvířata?

Přemýšleli jste někdy o tom, jak daleko zvládnou doskočit lesní zvířata nebo třeba hmyz?

Rizoto se smaženými hřiby

Dnes si připravíme recept z rýže a hub. Pan Jan Horký nám uvaří rizoto se smaženými hřiby.

Různé druhy ořechů

Představení různých druhů ořechů.

29. díl: Jiří Liška - Čalouník

Jiří Liška se rozhodl pokračovat v tradici a pracuje spolu se svým otcem jako čalouník. Zaměřují se na renovaci starého generačního nábytku, který pak slouží lidem dál dlouhé roky.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.