Čas lískových oříšků

Lísky patří mezi dřeviny u nás tak běžně rozšířené, že na ně na zahradách pro množství všelijakých exotických druhů pozapomínáme. Přitom tyto skromné keře i stromy poskytují dokonalou kombinaci okrasy a užitku.

Čas lískových oříšků
Čas lískových oříšků (Zdroj: shutterstock.com)

Líska (Corylus) je rod dřevin, častěji keřů než stromů, vyskytujících se hojně v subtropech a mírném pásmu severní polokoule. Přizpůsobivost lísek je obdivuhodná, dokázaly se adaptovat na půdy vápnité i kyselé, rostou stejně bujně na slunci jako v polostínu i ve stínu. Mělké široce rozprostřené kořeny jim umožňují se uchytit i tam, kde dřeviny s hlubokým kořenem nedokážou prorůst kamenité nebo těžké jílovité podloží. Pružné větve zase snadno přežívají i na větrných stráních a návrších. Snad právě pro svou životaschopnost je od pradávna líska magickým dřevem. Keltové spojovali lískové pruty s podsvětím a ukládali na ně zemřelé, hůl z lísky však nosili také keltští soudci jako symbol moudrosti a spravedlnosti. Staří Germáni i Slované magii lísky převzali z keltských kultů a víra v to, že lískové pruty umějí v rukou čarodějnic přivolat déšť i uklidnit počasí a že přinášejí plodnost mladým ženám, přetrvala i do křesťanského středověku.

Lískové oříšky

Pružné mladé lískové dřevo se používá dodnes v košíkářství, největší užitek ovšem přinášejí oblíbené oříšky. Obsahují asi 60 procent oleje a 20 procent cukrů a jejich použití hlavně pro výrobu cukrovinek je velice široké. Lisuje se z nich ovšem také olej jemné chuti, vynikající například na saláty. Známější než potravinářské je ale využití oleje v kosmetickém průmyslu, je základem kvalitních opalovacích prostředků i krémů na zjemnění pleti. Pro dobrou úrodu oříšků se u nás nejvíce pěstuje líska obecná (Corylus avellana). Keře se rozrůstají velice rychle, brzy plodí a jsou dlouhověké, keř udržovaný mírným řezem a občasným zmlazováním ponese oříšky několik desítek let. Keře nesou samčí i samičí jehnědy a opylují se větrem z keře na keř.  Pokud ale chcete sklízet hodně lískáčů, je lépe vysadit několik keřů a využít nabídky různých odrůd. Bojovat budete s jediným, zato úporným škůdcem, broukem nosatcem lískovým. Samičky kladou během června a července do měkkých nezralých plodů vajíčka, jejichž larvy vyžerou během léta oříšek, pak se provrtají ven a vypadnou do půdy pod stromem. Tam přečkají zimu a v květnu se vylíhne nová generace. Pomáhá tedy vyhrabávání a pálení listí, v květnu pak setřásání brouků na papír rozložený pod stromem. Jedinou skutečně účinnou ochranou je ale červnový postřik účinným insekticidem. Na podzim se vám na oříšky seběhnou veverky z širokého okolí. Dovedou drze odnést skoro celou úrodu, v době dozrávání oříšků je hned tak něco neodradí, nejlépe je zažene pes nebo můžete vyzkoušet všelijaké chrastící strašáky. Kdo chce lísku hlavně kvůli oříškům, může si vysadit keře různých kulturních odrůd. Velice odolná ´Velkoplodá Hallská´ má vejčité oříšky, ´Webbova´ zase spíše podlouhlé, do teplejších krajů se hodí například  ´Lombardská bílá´. Kultivary jsou cizosprašné, takže jich musíte vysadit několik různých. Nejlepším opylovačem je právě ´Velkoplodá Hallská´.

Lísky pro okrasu

Jestli vám na velké úrodě tolik nezáleží a na lískách vás zajímá především jejich dekorativní funkce, máte na výběr z řady přirozených odrůd i jejich šlechtěných kultivarů. Skutečně vznosný až dvacet metrů vysoký strom s kuželovitou korunou a šupinově se odlupující hladkou kůrou je líska turecká (Corylus colurna). Šest metrů vysoký a pět metrů široký hustý keř vytvoří líska největší (Corylus maxima). V zahradách působí jako soliter zajímavě jeho kultivar ´Purpurea´, jehož vejčité až 15 cm dlouhé listy se po světlé jarní zeleni rychle začnou zbarvovat do šedozelena, později do hnědočervena až purpurova. Většina zahradních kultivarů má původ v lísce obecné, stejně jako ona tak odolávají bez problémů i velkým mrazům, jediné, co špatně snášejí, je trvale přemokřená půda. Zajímavý pro ozdobu menších zahrad je například kultivar ´Contorta´ s pokroucenými větvemi, využívanými při aranžování květin. Vynikne především samostatně a v zimě zdobí jeho tvary zahrádku stejně jako na jaře jehnědy a později olistění. Stejně půvabná je i ´Pendula´ se smutečními převislými větvemi, ´Heterophyla´ zase nese zvláštní podlouhlé hluboce vykrajované listy.

TIP

Odolný porost

Lískové keře jsou skutečně velmi přizpůsobivé. Snášejí i místa se špatným ovzduším, je možné z nich tedy vytvořit bariéru, která vás po většinu roku bude chránit proti zplodinám z aut u frekventovaných ulic.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 03.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vysazování rostlin do truhlíku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o vysazování rostlin do truhlíku, jakou drenáž a substrát tyto rostliny potřebují, jak často je zalévat a čím hnojit.

Jak osázet truhlíky surfiniemi a lískou

Jak osázet truhlíky surfiniemi a lískou

Jak daleko doskočí lesní zvířata?

Přemýšleli jste někdy o tom, jak daleko zvládnou doskočit lesní zvířata nebo třeba hmyz?

Rizoto se smaženými hřiby

Dnes si připravíme recept z rýže a hub. Pan Jan Horký nám uvaří rizoto se smaženými hřiby.

29. díl: Jiří Liška - Čalouník

Jiří Liška se rozhodl pokračovat v tradici a pracuje spolu se svým otcem jako čalouník. Zaměřují se na renovaci starého generačního nábytku, který pak slouží lidem dál dlouhé roky.

Různé druhy ořechů

Představení různých druhů ořechů.

ČTĚTE DÁLE

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.