Kde se vzala maracuja

Možná jste již někdy ochutnali šťavnaté plody zvané maracuja, chutné ovoce které přináší oblast tropického pásma. Plody, které jsou takto označovány, jsou známy i v Evropě, avšak rostlina, která se jimi může při vhodných podmínkách růstu pyšnit, se jmenuje jinak. Bohužel v našem mírném klimatu je dosti problematické docílit toho, aby tyto rostliny plodily.

Kde se vzala maracuja
Kde se vzala maracuja (Zdroj: shutterstock.com)

Vraťme se tedy od plodu zpět k rostlině, už tušíte, o které je řeč? Jedná se o mučenku jedlou (Passiflora edulis). Ano, právě jejím plodem je nám známá maracuja. Mučenky, tyto krásky s trnovou korunou vládnou opravdu nevšedním kouzlem. Mají v sobě cosi éterického. Své pojmenování dostaly s odůvodněním, že jejich květ připomíná Kristovu trnovou korunu.

O jejich pěstování byla mezi zájemci vždy velká poptávka, a tak se díky zájmu o tento exoticky vyhlížející rostlinný skvost  do dnešních dob podařilo vypěstovat dokonce 450 odrůd.

Ačkoli květy mučenky působí křehce, celá rostlina vyžaduje dostatek prostoru a má poměrně složité nároky na pěstování. Je třeba jí připravit poměrně rozměrný květináč a do něj vhodnou oporu. U jednotlivých druhů zaznamenáváme různý stupeň schopnosti snášet mráz, spíše je třeba ale počítat s tím, že budou potřebovat přezimovat v domě.

 

Existují však i druhy, které snesou celoroční pobyt venku na zahradě, jako například mučenka modrá (Passiflora caerulea), která je relativně mrazuvzdorná, i když s klesající teplotou začíná shazovat listy. K odolným druhům řadíme i Passifloru incarnatu a také mimořádně půvabnou  Incense, která vznikla jejich křížením. Na té jsou fascinující rozčepýřené květy jemné šeříkové barvy.

 

Mučenka révolistá s karmínovým květem je neméně úchvatná. Ta však patří k nejchoulostivějším druhům a nehodí se tudíž pro pěstitele začátečníky, bohužel se jim obvykle nedaří uchovat rostlinu ani přes první zimu. Pěstitelům začátečníkům lze směle doporučit odrůdu Passiflora x violacea s fialovými květy, či mučenku banánovou (Passiflora mollisssima) s převislými nádherně lososově zbarvenými květy.  Její jméno vzniklo díky jejím plodům, které opravdu připomínají tvarem banány. V našem zeměpisném pásmu však nedoufejte, že se těchto plodů na mučence dočkáte, léto je na to u nás příliš krátké. Chutné ovoce však přinášejí v tropickém klimatu i další druhy. Především mučenka jedlá (Passiflora edulis), o které jsme se již výše zmiňovali, neboť právě její plody jsou známé pod názvem maracuja. Pokud se spokojíte s rostlinou, která vám udělá parádu květem, ale plodit nebude, klidně můžete vyzkoušet vysazení semen ze zakoupené maracuji. Je docela dobře možné, že vám při pokojové teplotě vyklíčí.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 02.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky a zajímavosti v oblasti pokojových rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

František Kafka představuje Přemkovi Podlahovi, Kateřině Duškové a divákům zajímavosti a novinky v oblasti pěstování pokojových rostlin.

Víte, s čím vám pomůže mučenka obrovská?

Mučenka obrovská je skvělým domácím pomocníkem proti špatné náladě a stresu.

Květiny našich babiček

Jak správně pěstovat mučenku nebo klerodendron poradí zahradník Jakub Krulich

Vyvazování pnoucích rostlin

Pnoucí rostliny jsou ty, které nám doma visí z poliček. Prozradíme, jak se o ně starat, jak je přesadit a jaké jsou možnosti v konstrukcích.

Poznávání tropického ovoce

Reportáž o tropickém ovoci, jeho poznávání a popis.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.