Lotos – symbol znovuzrození a dlouhého života

Lotos jako květina představuje jeden z nejváženějších symbolů buddhismu. Legenda o Buddhovi vypráví, že sotva se narodil, uděl sám několik krůčků bez jakékoli pomoci a tehdy na každém místě, kam vstoupil, vykvetly lotosy. Jedna z nejznámějších manter zaznamenaných ještě v sanskrtu také hovoří o Buddhovi ve spojení s lotosovým květem. Buddha byl rovněž velmi často zobrazován sedíc na květu lotosu.

Lotos – symbol znovuzrození a dlouhého života
Lotos – symbol znovuzrození a dlouhého života (Zdroj: shutterstock.com)

Ve starověké Číně vzniklo velké množství bájí pojednávajících velmi poeticky o okouzlujících lotosech rostoucích na nebeských jezerech. Každý květ tak měl představovat duši člověka žijícího na Zemi. V květu samotném se pak odrážely skutky těchto lidí, pokud květ vadl, znamenalo to, že člověk páchal zlé skutky, pokud se květ rozvíjel, člověk dělal skutky dobré.

Osm okvětních plátků lotosu označovalo kosmickou harmonii. Jestliže se počet okvětních plátků blížil k tisíci, jednalo se o duchovní zjevení.

Sláva lotosu, květu neustále se obracejícího ke slunci žije i nadále a právě vzhledem ke své více než tisícileté tradici se stal lotos symbolem dlouhověkosti, znovuzrození a také duchovní čistoty. Dříve se lotosy vyskytovaly i v údolí Nilu, a tak můžeme spatřit na staroegyptských freskách mnohá vyobrazení lotosů, které jsou zasvěceny vždy bohům. Indická bohyně Mahavídia známá tím, že měla 3 tváře a šest rukou, je vždy zobrazována s květem lotosu v jedné a s bílým hadem v druhé ruce. I bohyně Ganga symbolizující stejnojmennou posvátnou řeku bývá zobrazována s květem, lotosu a leknínu.

O lotosech se dočítáme i ve starořecké básni o Homérovi, kde se vypráví, jak se Odysseus se svými druhy ocitli v zemi Lotofágů, tedy pojídačů lotosů. Tam se stalo to, že každý pojídal lotosy a tak díky jejich sladké chuti byl natolik omámen, že zapomněl na všechno zlé a již se nikdy nechtěl navrátit tam, odkud sem připlul. Za omámení pojídačů lotosů mohou zcela jistě jedlá a užitečná semena plodu lotosu, která byla vždy považována za velkou lahůdku. I kořeny prý mají stejné účinky.

Pokud odhlédneme od mystického obrazu lotosu a podíváme se zblízka na jeho rostlinný původ, jedná se o vodní vytrvalou rostlinu plovoucí po hladině, která má na svých listech průduchy jen na jejich horní části čepele. Na samotném vrcholu oddenku se s příchodem konce sezony začnou utvářet hlízovité zásobní orgány. Květy těchto úchvatných rostlin jsou opylovány nejčastěji brouky. Celý rod lotosů (Nelumbo) má pouhé dva druhy, přičemž první je původem z Asie a druhý z Ameriky. S lotosy se setkáváme nejčastěji na stojatých či pomalu tekoucích mělkých vodách, a to v oblasti tropů a subtropů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Různé druhy ořechů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Představení různých druhů ořechů.

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?