Relaxovat u jezírka nebo rybníčku je oddechovou, ale i zábavnou činnostní zároveň. Můžeme přitom pozorovat život ve vodě a jejím okolí. S veškerou romantikou je ale záhy konec, pokud jezírko neprosperuje, nedaří se v něm živočichům ani rostlinám, voda se zanáší a vytváří se v ní příliš mnoho řas. Tehdy je na čase hledat a odstranit příčinu potíží.
Důvody pro přebudování jezírka
Vzhledem k tomu, že nejčastější důvodem pro přebudování jezírka jsou chyby vzniklé již na samém počátku stavby, je vždy nejdůležitější pracovat co nejpečlivěji, mít vše předem nastudováno, promyšleno a zajištěno. Chyby se mohou týkat nejen vzhledu jezírka, ale také nejrůznějších komplikací, které vycházejí na povrch až při samotné péči o jezírko. Dalším důvodem může být také přestárlost zahradního jezírka. Vhodným zásahem a správným stavebním opatřením lze mnohé z těchto chyb napravit.
Nejčastější problémy zahradních jezírek
- Jezírko je zanesené
- Jezírko není vodorovné
- Jezírko je zarostlé
- Je vidět okraj fólie
- Jezírková výsadba je příliš jednotvárná
- V jezírku se ztrácí voda
- Pohledová část jezírka je zakrytá
- Stěny jezírka jsou příliš příkré
- Jezírko je příliš mělké
- Jezírko není dostatečně velké
- Mokřadní zóna je nedostatečně velká
- Je potřeba zabudovat dodatečně kapilární zábranu
- Je nutné zbudovat dodatečně přepad
- Nevhodné světelné podmínky u jezírka
To, že jezírko nefunguje, či neprospívá, tak jak má, poznáme velmi snadno: biologická rovnováha v jezírku je narušena a jezírko ani na pohled nevypadá dobře. Naštěstí jsou to velmi často jen maličkosti, které nás dělí o d toho, aby se naše jezírko opět vrátilo do normálu, nastolilo si potřebnou rovnováhu a znovu nás těšilo na něj pohlédnout.



Text: Zuzana Bohdalová