Mučenky pěstované v našich zahradách

Pyšní se impozantně tvarovanými květy různých barev, přesto jí název dalo utrpení. Tyto jihoamerické liánovité rostliny objevili a do Evropy dopravili misionáři v 17. století. Pašijovou symboliku rostliny odhalili díky pakorunce připomínající Ježíšovu trnovou korunu, a díky třem pestíkům odkazujícím na hřeby k ukřižování mesiáše. Mezi mučenkami je dnes známo na 400 druhů a jistě i vy objevíte tu pravou, která by vám na zahradě, terase či balkonu neměla chybět.

Mučenky pěstované v našich zahradách
Mučenky pěstované v našich zahradách (Zdroj: shutterstock.com)
 

V původních vegetačních podmínkách dosahují mučenky až 250 cm. Jedná se o liánovité rostliny, proto jim dopřejte konstrukci pro popínání. Dodržíte-li základní rady, můžete mučenky pěstovat i ve venkovních podmínkách a ozdobit si jejich překrásným vzhledem pergoly, ploty či altánek. V českých zahradách se nejdéle vyskytuje modrokvětá passiflora caerulea. Stejně jako p. incarnata zvládne i lehčí mrazy do -8°C. Pokud je však po vzoru našich babiček necháte v zahradě přes zimu přemrznout, pravděpodobně se již nedočkáte v následující sezóně květu.

Vytvořte mučence vhodné podmínky

Mučenka je teplomilná rostlina a přestože zimy v našem podnebném pásmu nejsou poslední dobou třeskuté, vhodné podmínky pro jejich růst nenabízí. Na druhou stranu venkovní letnění tyto krásky velmi ocení. Uvažujete-li o zakomponování mučenek do vaší zahrady, ideálním řešením je vsazení savého květináče do půdy poblíž vzpěry, po které se mučenka bude moci ovíjet. Před příchodem mrazíků ji pak snadno přemístíte do interiéru.

Rostlina je velmi náročná co se vlhkosti týče. Vyžaduje pravidelnou zálivku a neměla by být v suchu déle než jeden den. Ovšem pokud substrát přemokříte, může docházet k nahnívání kořenů. Proto se u mučenek vyvarujte jednorázových bohatých zálivek, nebudou vám za ně vděčné. A jelikož pečujete o rostliny subtropického až tropického původu, nezapomínejte na jejich rosení.

Zemina pro pěstování mučenek by měla být středně propustná, nejlépe s jílovitým podílem pro udržení vláhy, s hodnotou pH okolo 6. V období vegetace dopřejte mučenkám hnojivo s obsahem draslíku a fosforu, naopak se vyvarujte dusíkatým hnojivům. Je důležité hnojení nepřehánět, abychom se nepřipravili o její krásné květy – aplikujte tedy hnojivo maximálně 2x měsíčně.

Odměňte se květy a plody

Vegetační období mučenky je únor až září a budete-li se o rostlinu starat s dostatečnou péčí, může vás v tomto období odměnit překrásnými květy. Pokud se mučenkám nedaří nasadit květy, může to mít několik důvodů. V prvé řadě potřebují rostliny dostatek světla, vybírejte pro ně tedy slunné stanoviště. Mučenkám vyhovuje těsný květináč. Sledujte i kvalitu půdy, čím je zemina lehčí a propustnější, tím mučenky rychleji rostou, ale nekvetou. Jak jsme se již ve článku zmínili, problémem může být i přehnané hnojení. Pro radost z květu mučenky jsou ideálními kultivary p. aurantia, p. violacea a p. citrina, které jsou nejdéle v květu.

Mučenky jsou cizosprašné rostliny, pro úrodu sladkých plodů je tedy nutné mít alespoň dvě rostlinky z rozdílných semen. Mezi plodícími mučenkami objevíte p. edulis (známá jako marajuca), p. mollissima, p. ligularis, p. maliformis, p. alata, p. quadrangularis a p. naviculata. Při letnění mučenek by se o opylování měl dokázat postarat hmyz. Přesto pro zaručení úspěchu můžete rostlinkám dopomoci a pomocí vatového tamponku přenést pyl z prašníku jedné rostlinky na bliznu druhé a naopak. Ideální dobou pro opylování je podvečer a květy mučenky musí být suché.

Na zimu raději domů

S odchodem babího léta připravte mučence prostor pro přezimování. Teplotní nároky se u jednotlivých druhů mučenky liší, sledujte tedy doporučené informace uvedené u rostlin. Teplotní minimum se pohybuje kolem 5 – 15°C. Nižší teplota může zapříčinit opadání listů, na druhou stranu pokud neuhlídáte výši teploty, ohrožujete rostlinu napadením drobnými škůdci (červci).

V období vegetačního klidu se snažte zastavit růst rostliny ořezáním rozrostlého kořenového systému a zkrácením nadzemní části na zhruba 30 cm. Mučenky během zimy nehnojte, omezte zálivku (raději lijte zálivku do misky pod květináčem) a zajistěte rostlině dostatečný přístup světla.

Lenka Malá

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky a zajímavosti v oblasti pokojových rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

František Kafka představuje Přemkovi Podlahovi, Kateřině Duškové a divákům zajímavosti a novinky v oblasti pěstování pokojových rostlin.

Květiny našich babiček

Jak správně pěstovat mučenku nebo klerodendron poradí zahradník Jakub Krulich

Vyvazování pnoucích rostlin

Pnoucí rostliny jsou ty, které nám doma visí z poliček. Prozradíme, jak se o ně starat, jak je přesadit a jaké jsou možnosti v konstrukcích.

Víte, s čím vám pomůže mučenka obrovská?

Mučenka obrovská je skvělým domácím pomocníkem proti špatné náladě a stresu.

Poznávání tropického ovoce

Reportáž o tropickém ovoci, jeho poznávání a popis.

Víte, co jsou choísie?

Pokud byste chtěli rostlinu, která na zimu neopadává, zkuste si vypěstovat hybridní choísii.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?