Mučenky pěstované v našich zahradách

Pyšní se impozantně tvarovanými květy různých barev, přesto jí název dalo utrpení. Tyto jihoamerické liánovité rostliny objevili a do Evropy dopravili misionáři v 17. století. Pašijovou symboliku rostliny odhalili díky pakorunce připomínající Ježíšovu trnovou korunu, a díky třem pestíkům odkazujícím na hřeby k ukřižování mesiáše. Mezi mučenkami je dnes známo na 400 druhů a jistě i vy objevíte tu pravou, která by vám na zahradě, terase či balkonu neměla chybět.

Mučenky pěstované v našich zahradách
Mučenky pěstované v našich zahradách (Zdroj: shutterstock.com)
 

V původních vegetačních podmínkách dosahují mučenky až 250 cm. Jedná se o liánovité rostliny, proto jim dopřejte konstrukci pro popínání. Dodržíte-li základní rady, můžete mučenky pěstovat i ve venkovních podmínkách a ozdobit si jejich překrásným vzhledem pergoly, ploty či altánek. V českých zahradách se nejdéle vyskytuje modrokvětá passiflora caerulea. Stejně jako p. incarnata zvládne i lehčí mrazy do -8°C. Pokud je však po vzoru našich babiček necháte v zahradě přes zimu přemrznout, pravděpodobně se již nedočkáte v následující sezóně květu.

Vytvořte mučence vhodné podmínky

Mučenka je teplomilná rostlina a přestože zimy v našem podnebném pásmu nejsou poslední dobou třeskuté, vhodné podmínky pro jejich růst nenabízí. Na druhou stranu venkovní letnění tyto krásky velmi ocení. Uvažujete-li o zakomponování mučenek do vaší zahrady, ideálním řešením je vsazení savého květináče do půdy poblíž vzpěry, po které se mučenka bude moci ovíjet. Před příchodem mrazíků ji pak snadno přemístíte do interiéru.

Rostlina je velmi náročná co se vlhkosti týče. Vyžaduje pravidelnou zálivku a neměla by být v suchu déle než jeden den. Ovšem pokud substrát přemokříte, může docházet k nahnívání kořenů. Proto se u mučenek vyvarujte jednorázových bohatých zálivek, nebudou vám za ně vděčné. A jelikož pečujete o rostliny subtropického až tropického původu, nezapomínejte na jejich rosení.

Zemina pro pěstování mučenek by měla být středně propustná, nejlépe s jílovitým podílem pro udržení vláhy, s hodnotou pH okolo 6. V období vegetace dopřejte mučenkám hnojivo s obsahem draslíku a fosforu, naopak se vyvarujte dusíkatým hnojivům. Je důležité hnojení nepřehánět, abychom se nepřipravili o její krásné květy – aplikujte tedy hnojivo maximálně 2x měsíčně.

Odměňte se květy a plody

Vegetační období mučenky je únor až září a budete-li se o rostlinu starat s dostatečnou péčí, může vás v tomto období odměnit překrásnými květy. Pokud se mučenkám nedaří nasadit květy, může to mít několik důvodů. V prvé řadě potřebují rostliny dostatek světla, vybírejte pro ně tedy slunné stanoviště. Mučenkám vyhovuje těsný květináč. Sledujte i kvalitu půdy, čím je zemina lehčí a propustnější, tím mučenky rychleji rostou, ale nekvetou. Jak jsme se již ve článku zmínili, problémem může být i přehnané hnojení. Pro radost z květu mučenky jsou ideálními kultivary p. aurantia, p. violacea a p. citrina, které jsou nejdéle v květu.

Mučenky jsou cizosprašné rostliny, pro úrodu sladkých plodů je tedy nutné mít alespoň dvě rostlinky z rozdílných semen. Mezi plodícími mučenkami objevíte p. edulis (známá jako marajuca), p. mollissima, p. ligularis, p. maliformis, p. alata, p. quadrangularis a p. naviculata. Při letnění mučenek by se o opylování měl dokázat postarat hmyz. Přesto pro zaručení úspěchu můžete rostlinkám dopomoci a pomocí vatového tamponku přenést pyl z prašníku jedné rostlinky na bliznu druhé a naopak. Ideální dobou pro opylování je podvečer a květy mučenky musí být suché.

Na zimu raději domů

S odchodem babího léta připravte mučence prostor pro přezimování. Teplotní nároky se u jednotlivých druhů mučenky liší, sledujte tedy doporučené informace uvedené u rostlin. Teplotní minimum se pohybuje kolem 5 – 15°C. Nižší teplota může zapříčinit opadání listů, na druhou stranu pokud neuhlídáte výši teploty, ohrožujete rostlinu napadením drobnými škůdci (červci).

V období vegetačního klidu se snažte zastavit růst rostliny ořezáním rozrostlého kořenového systému a zkrácením nadzemní části na zhruba 30 cm. Mučenky během zimy nehnojte, omezte zálivku (raději lijte zálivku do misky pod květináčem) a zajistěte rostlině dostatečný přístup světla.

Lenka Malá

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.