Denivka – nenáročná kráska vaší zahrady

Dodnes ve své plané podobě lemují hřbitovní zdi, zatímco jejich luxusní kultivary jsou perlami našich zahrad. Denivky alias falešné lilie patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším trvalkám.

Denivka – nenáročná kráska vaší zahrady
Denivka – nenáročná kráska vaší zahrady (Zdroj: Lucie Peukertová)

Pěstování denivek začalo v Číně a tvrdí se, že prý existovalo dříve než čínské písmo. První rostliny se do Evropy dostaly zřejmě na palubách obchodních lodí z Číny. Nejprve rozkvetly v Benátkách a v Antverpách. Jejich botanické jméno Hemerocallis pochází z řečtiny a bylo odvozeno ze slov hémera – den a kallos – krása. Dobře charakterizuje květy, které se s východem slunce otevírají a s jeho západem zavírají. Liliové květy této rostliny vydrží málokdy déle, než jeden den. To se také promítlo do názvu rostliny: Angličané jí říkají day lily, Němci taglilie a my denivka. Naše zahrady denivky zdobí již několik století, ačkoli nejde vůbec o domácí druh. Na některých místech dokonce zplaněly. Ve světě však patří tyto trvalky k jedněm z nejdražších.

Paleta variací

Tato liliovitá trvalka netvoří zásobní cibule a je jednou z nejrozšířenějších zahradních květin, spolu s mečíky,kosatcirůžemi. V přírodě roste 10 -15 druhů této rostliny. V mnohem menší míře, téměř výhradně, se pěstují zahradní kultivary denivek, jejichž celkový počet už překročil deset tisíc. Rozlišují se na miniaturní (nízké kultivary s květy do průměru 7,5 cm), malokvěté (středně vysoké do 90 cm a s květy do průměru 11 cm) a velkokvěté (až 100 cm vysoké s květy do průměru až 18 cm). Denivky jsou vyšlechtěny do překrásných barev  a  květy jsou silně krepované s půvabnými oky a prstenci. Překrásné jsou i jednobarevné variety, nejznámější je jejich oranžová podoba, některé i voní.  Přírodní druhy se dnes už téměř nepěstují, s výjimkou japonských druhů Hemerocallis citrina a Hemerocallis minor. V zahradnických prodejnách si můžete pořídit velmi mnoho odrůd, v různých cenových relacích. Skutečným skvostem je například denivka Crimson Pirate (70 – 80 cm vysoká), která má květy teple sytě červené s tmavou kresbou, v jícnu oranžovou.

Kvetoucí maratón

Denivky jsou nenáročné, vytrvalé byliny. Na jednom místě zůstávají mnoho let a občas dokládají existenci zaniklých obcí nebo hřbitovů. V zemi mají svazčité, dužnaté kořeny, ze kterých vyrůstají přízemní, široce rozložité trsy úzkých, žlábkovitých listů. Květy jsou tvořeny šesti okvětními lístky. Jsou nálevkovité, s minimální životností. Na stvolu vyrůstá mnoho poupat, která se postupně rozvíjejí, takže i přes jednodenní životnost květů vytvářejí tyto rostliny průběžný kvetoucí maratón.

Milují slunce

Denivky vyžadují hlubší, výživnou půdu na slunném stanovišti. Čím méně se s rostlinou hýbá, tím lépe kvete. Potřebují ale dostatek místa, aby se dobře rozrostly. Nesnášejí dlouhodobé zamokření, v polostínu málo kvetou. Hlavní sezóna kvetení začíná začátkem července. Tato doba se v posledních letech stále posouvá směrem k časnějšímu kvetení. Některé denivky, takzvané rebloom, kvetení opakují. V srpnu vytvářejí nové květní stvoly a rostliny kvetou v závěru měsíce a v průběhu měsíce září. Denivky se množí dělením trsů.

Svůj půvab neukazují hned

„Jednodenní“ zahradní krásky jsou dlouhověké a teprve třetím rokem se ukazují ve své dokonalé kondici. Hned po vysazení ale trochu zlobí, prvním rokem a začátkem druhého roku  špatně rostou, jsou slabé, kroutí se jim listy, okraje mohou být zaschlé (je to způsobeno nedostatečně vyvinutým kořenovým systémem). Denivce trvá velmi dlouho, než  si obnoví kořeny a teprve potom začne sílit nadzemní část. Proto prvním rokem nejsou ani květy kvalitní a doporučuje se je raději odstranit, aby se rostlina neoslabovala. Rostlinám prospěje před květem opakovaný postřik na ukazující se poupata některým z insekticidů, nejlépe s hloubkovým účinkem proti plodomorce liliovníkové, jejíž ponravy poškozují pupeny.

Tip Nové sazenice

Dělením trsů lze denivky dobře rozmnožovat, ale vlastní provedení je dosti obtížné, mnoho výhonů se při něm často ulomí. Doporučujeme vložit do většího vědra trs denivek, zalít vodou a počkat, až se trs rozmočí. Pak jde trs rozdělit velice dobře.

Text: Gabriela Koulová​

Publikováno: 27.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní úklid zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní úklid zahrady

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.