Pokojovky s pestrými listy

Květy nás sice okouzlují pestrou paletou barev, většinou však jen po krátké období. Některé hrnkové rostliny nás ale celoročně potěší barevnými listy. Těžko jim říkat stálezelené, když mohou být tečkované, proužkované, žlutě mramorované, růžové nebo červené.

Pokojovky s pestrými listy
Pokojovky s pestrými listy (Zdroj: Shutterstock)

Málokterá rostlina má ovšem listy barevné přirozeně. Mezi ty, které se často objevují v našich domácnostech, patří tropický užovník (Caladium). Okraje listů vyrůstajících z hlízy jsou zelené, středy mohou být podle odrůdy růžové, červené i bíle mramorované s červenými žilkami. Skutečně atraktivní květina má jen jednu nevýhodu – pozdě na podzim shazuje listy a nové z hlízy vyrazí zase až na jaře. Pokojovky ovšem pěstujeme raději takové, které jsou ozdobou po celý rok. A tady je na výběr mnoho druhů, jejichž původní zbarvení je docela obyčejně zelené.

Panašování i vybarvení jsou choroby

Mnoho rostlin nejen pokojových, ale i venkovních, má listy všelijak bíle či žlutě probarvené – panašované. To je u některých jedinců způsobeno nedostatkem chlorofylu. Vypadají krásně, rostou ovšem pomaleji a vyžadují pečlivější péči než jejich zelení zdraví příbuzní. V každém případě jim musíte zajistit dostatek světla, protože jinak se začnou bránit a někdy se dokonce celé „uzdraví“, to znamená, že obrostou celozelenými listy. Jinou variantou jsou červenolisté rostliny – tuto barvu způsobuje u původně zelených druhů virové onemocnění. V obou případech je možno barevnou variantu jedině naklonovat řízkováním – semena totiž v sobě většinou chorobnou změnu nenesou a vyrostou z nich „obyčejní“ zelení jedinci.

Bílá a žlutá ozdoba

Velmi častým jevem je vytvoření bílých, žlutých nebo i růžových souvislých proužků v celé délce listu nebo po jeho obvodu. Mezi tradiční a nejznámější druhy patří zelenec (Chlorophytum)pruhovatka (Zebrina pendula) – ta má navíc listy zespodu růžové až fialové. Atraktivní proužky má také dnes oblíbená Vriesea, vykvétající klasy drobných květů obklopenými červenými nebo oranžovými listeny. Nekvete Alocasie, zato její pruhované nápadné listy nikdo nepřehlédne. Panašovanou formu se žlutým mramorováním má často bujně rostoucí liána šplhavník (Epipremnum), velkolisté Dieffenbachie snad ani jiné než panašované neznáme, odlišíme jen ty se světlezeleným a tmavozeleným základem. Velice dekorativní je také panašovaná šeflera (Shefflera) s listy vyrůstajícími na dlouhých stoncích v růžici okolíku. Pěkně tečkovaný může být také pnoucí potos scindapsus  (Scindapsus pictus), spíše výjimkou jsou efektní velké bílé nebo žluté plochy na obřích dlanitých listech monstery (Monstera deliciosa). Krásné pravidelné proužky směřující od středu k okrajům oválných listů má kalatea (Calathea). Jako postříkané bílým fixativem působí velmi dekorativní listy pepřovníku (Piper).

Od růžové po fialovou

Některé panašované rostliny vytvářejí kromě proužkovaných, tečkovaných či mramorovaných listů i mladé listy barevné. Růžice tuhých proužkovaných listů Neoregélie (Neoregelia) má ve středu mladé listy růžové, vypadají jako listeny květu. Listy s nerůznějším vybarvení, od růžové až po tmavou červenou, téměř hnědou, lemovanou zeleně nebo žlutě má rychle rostoucí kopřiva africká (Coleus). Také oblíbený nenáročný filodendron (Philodendron) má varietu s mladými červenými listy, které ovšem později zezelenají. Krásně růžově tečkovaná je podrostovka listoklasá (Hypoestes phyllostachya). Lesklé velké listy vzpřímeně rostoucího krotonu (Codiaeum variegatum) se probarvují na jedné rostlině v různých barvách od žluté přes oranžově hnědou až po červenou. Jako paví oka na nás mrkají černé tečky přecházející do žlutých stínů v růžovém žilkování na širokých podlouhlých listech maranty běložilné (Maranta leuconeura). Jiné variety této panašované květiny mohou mít listy téměř bílé s hnědými až zelenými skvrnami, nebo temně zelené s černými očky. Výčet zdaleka není úplný, najdete jistě i mnoho dalších pestrolistých pokojovek. Nejlépe vyniknou, když jim dáte prostor nebo je umístíte mezi celozelené rostliny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy begónií a jejich pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Druhy begónií a jejich pěstování

Novinky v pokojových rostlinách

Dnes si popovídáme o novinkách v pokojových rostlinách. Naším hostem je pan František Kafka.

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny.

Aromatické muškáty a jejich pěstování

Aromatické muškáty a jejich pěstování

Jak založit vřesoviště

Vřesoviště vám přinese barvy od purpurové přes růžovou až po bílou. Ideální je pro vřesoviště kobercová výsadba a sluší jím společnost borovicí, růží či jeřabin.

Druhy sukulentních rostlin

Druhy sukulentních rostlin

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.