Pokojovky s pestrými listy

Květy nás sice okouzlují pestrou paletou barev, většinou však jen po krátké období. Některé hrnkové rostliny nás ale celoročně potěší barevnými listy. Těžko jim říkat stálezelené, když mohou být tečkované, proužkované, žlutě mramorované, růžové nebo červené.

Pokojovky s pestrými listy
Pokojovky s pestrými listy (Zdroj: Shutterstock)

Málokterá rostlina má ovšem listy barevné přirozeně. Mezi ty, které se často objevují v našich domácnostech, patří tropický užovník (Caladium). Okraje listů vyrůstajících z hlízy jsou zelené, středy mohou být podle odrůdy růžové, červené i bíle mramorované s červenými žilkami. Skutečně atraktivní květina má jen jednu nevýhodu – pozdě na podzim shazuje listy a nové z hlízy vyrazí zase až na jaře. Pokojovky ovšem pěstujeme raději takové, které jsou ozdobou po celý rok. A tady je na výběr mnoho druhů, jejichž původní zbarvení je docela obyčejně zelené.

Panašování i vybarvení jsou choroby

Mnoho rostlin nejen pokojových, ale i venkovních, má listy všelijak bíle či žlutě probarvené – panašované. To je u některých jedinců způsobeno nedostatkem chlorofylu. Vypadají krásně, rostou ovšem pomaleji a vyžadují pečlivější péči než jejich zelení zdraví příbuzní. V každém případě jim musíte zajistit dostatek světla, protože jinak se začnou bránit a někdy se dokonce celé „uzdraví“, to znamená, že obrostou celozelenými listy. Jinou variantou jsou červenolisté rostliny – tuto barvu způsobuje u původně zelených druhů virové onemocnění. V obou případech je možno barevnou variantu jedině naklonovat řízkováním – semena totiž v sobě většinou chorobnou změnu nenesou a vyrostou z nich „obyčejní“ zelení jedinci.

Bílá a žlutá ozdoba

Velmi častým jevem je vytvoření bílých, žlutých nebo i růžových souvislých proužků v celé délce listu nebo po jeho obvodu. Mezi tradiční a nejznámější druhy patří zelenec (Chlorophytum)pruhovatka (Zebrina pendula) – ta má navíc listy zespodu růžové až fialové. Atraktivní proužky má také dnes oblíbená Vriesea, vykvétající klasy drobných květů obklopenými červenými nebo oranžovými listeny. Nekvete Alocasie, zato její pruhované nápadné listy nikdo nepřehlédne. Panašovanou formu se žlutým mramorováním má často bujně rostoucí liána šplhavník (Epipremnum), velkolisté Dieffenbachie snad ani jiné než panašované neznáme, odlišíme jen ty se světlezeleným a tmavozeleným základem. Velice dekorativní je také panašovaná šeflera (Shefflera) s listy vyrůstajícími na dlouhých stoncích v růžici okolíku. Pěkně tečkovaný může být také pnoucí potos scindapsus  (Scindapsus pictus), spíše výjimkou jsou efektní velké bílé nebo žluté plochy na obřích dlanitých listech monstery (Monstera deliciosa). Krásné pravidelné proužky směřující od středu k okrajům oválných listů má kalatea (Calathea). Jako postříkané bílým fixativem působí velmi dekorativní listy pepřovníku (Piper).

Od růžové po fialovou

Některé panašované rostliny vytvářejí kromě proužkovaných, tečkovaných či mramorovaných listů i mladé listy barevné. Růžice tuhých proužkovaných listů Neoregélie (Neoregelia) má ve středu mladé listy růžové, vypadají jako listeny květu. Listy s nerůznějším vybarvení, od růžové až po tmavou červenou, téměř hnědou, lemovanou zeleně nebo žlutě má rychle rostoucí kopřiva africká (Coleus). Také oblíbený nenáročný filodendron (Philodendron) má varietu s mladými červenými listy, které ovšem později zezelenají. Krásně růžově tečkovaná je podrostovka listoklasá (Hypoestes phyllostachya). Lesklé velké listy vzpřímeně rostoucího krotonu (Codiaeum variegatum) se probarvují na jedné rostlině v různých barvách od žluté přes oranžově hnědou až po červenou. Jako paví oka na nás mrkají černé tečky přecházející do žlutých stínů v růžovém žilkování na širokých podlouhlých listech maranty běložilné (Maranta leuconeura). Jiné variety této panašované květiny mohou mít listy téměř bílé s hnědými až zelenými skvrnami, nebo temně zelené s černými očky. Výčet zdaleka není úplný, najdete jistě i mnoho dalších pestrolistých pokojovek. Nejlépe vyniknou, když jim dáte prostor nebo je umístíte mezi celozelené rostliny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy begónií a jejich pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Druhy begónií a jejich pěstování

Novinky v pokojových rostlinách

Dnes si popovídáme o novinkách v pokojových rostlinách. Naším hostem je pan František Kafka.

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny.

Aromatické muškáty a jejich pěstování

Aromatické muškáty a jejich pěstování

Jak založit vřesoviště

Vřesoviště vám přinese barvy od purpurové přes růžovou až po bílou. Ideální je pro vřesoviště kobercová výsadba a sluší jím společnost borovicí, růží či jeřabin.

Druhy sukulentních rostlin

Druhy sukulentních rostlin

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.