Architekt radí: Elegance travin v zahradě – DODAT FOTKY

Traviny nás obklopují více než 60 milionů let. Na Zemi se objevily jako současníci veleještěrů v posledním období druhohor a staly se druhou nejrozšířenější a nejbohatší skupinou rostlin. Ve střední Evropě tvoří trávy původní porosty pouze tam, kde je z přirozených příčin silně potlačen růst stromů, tedy na horských lukách nad klimatickou hranicí lesa ,nezalesněných březích řek, mokřadech a prameništích. Vlivem člověka využívajícího přírodu pak vznikly uměle zakládané travní plochy – louky, pastviny a nízko kosené trávníky. V přírodě traviny často rostou spolu s vřesy, vřesovci, janovci a v případě vyšších druhů travin s břízami.

Architekt radí: Elegance travin v zahradě – DODAT FOTKY
Architekt radí: Elegance travin v zahradě – DODAT FOTKY (Zdroj: shutterstock.com)

Okrasné traviny jsou stejně jako keře či trvalky nezbytnou složkou zahradní kompozice. Patří mezi jedny z nejelegantnějších rostlin a jsou typickým doplňkem partií s přírodním charakterem. Travinou není jen zelený kobercový trávník na zahradě, který musíme pravidelně sekat. Do této skupiny patří velké množství druhů a kultivarů trav, které se v mnohém od sebe liší, ale jedno mají společné, jsou nádhernou okrasou zahrady. Mohou vytvářet velké nepřehlédnutelné trsy, které jsou dominantou i na pohled z dálky až po nizoučké bochánky ve skupině. Vybírat lze ze široké škály vyšlechtěných druhů a kultivarů okrasných travin, které se od sebe liší nejenom výškou dorůstání, ale také zbarvením listů ( zelená, hnědavá, stříbrnozelená či načervenalá ), typem a zbarvením květenství či šířkou listu. Traviny jsou velmi dekorativní po celý rok, dokáží zahradu oživit, když se lehce rozvlní ve větru, nebo v zimě pod sněhovou peřinou. Často se na zahradě využívají jako pozadí pro  jiné rostliny nebo k doplnění skupiny okrasných dřevin. Krásně se vyjímají v kačírkovém záhonu s doprovodem zákrsků jehličnanů a soliterních větších kamenů. Velké dominantní druhy se vysazují jako jednotlivé solitery zatím co nižší druhy travin vysazujeme do skupin. Čas, kdy jsou okrasné traviny nejpůsobivější přichází pozdě v létě a začátkem podzimu, když traviny kvetou. V době, kdy již většina trvalekkeřů odkvetla to oceníme dvojnásobně.

Co se týče pěstování a náročnosti okrasných travin na stanoviště, jsou to rostliny poměrně nenáročné a odolné. Většina travin vyžaduje spíše sušší stanoviště, existují však i vlhkomilné druhy, které se používají v blízkosti zahradních jezírek. Přesto, že jsou traviny v zásadě nenáročné, pěstujeme je v kvalitní propustné půdě (do těžších půd přimícháváme písek), která je dobře zásobena živinami. Stanoviště volíme podle druhu, nejčastěji slunečné, v mírném polostínu, ale některé druhy uvítají i stinné partie (např. Carex gray, Carex morrowii).

Nejvhodnější období pro výsadbu travin je jaro. Traviny se tak do začátku zimy dobře prokoření a  jsou pak odolnější vůči promrzání a vyhnívání trsu. Vyplatí se vysazovat již pěkně narašené rostliny, a protože většina travin si dává trochu na čas a raší poněkud později, je dobré na výsadbu raději chvíli počkat. Na zimu traviny nikdy nesestřihujeme. Trsy vyšších druhů travin na zimu pevně svážeme a celý trs zhruba 10-15 cm nad zemí sestřihneme až na jaře. Stébla jsou dutá a pokud bychom trs sestřihli již na podzim, do dutých stébel by mohla přijít voda, která by následně zmrzla a travinu by poškodila, drn by také mohl vyhnít. I nízké bochánkovité druhy travin ( např. Festuca ) ošetřujeme také až na jaře. Můžeme z nich jen vyčesat odumřelé části nebo je sestřihnout celé.

Z praktického hlediska lze trávy rozdělit podle období vegetace na druhy stálezelenédruhy zatahující. Zatahující druhy začínají vegetaci pozdě na jaře, když už jsou teploty relativně vyšší, kvetou v létě nebo na podzim a na začátku zimy vstupují do vegetačního klidu. Během roku jsou svojí podobou proměnlivé – na podzim se pěkně vybarvují, později žloutnou a na zimu úplně zasychají. Mezi tyto druhy patří např. Miscanthus sinensis, Panicum virgatum nebo Molinia. Suchá stébla se u těchto travin odstraňují v předjaří než začnou rašit nové listy.

Stálezelené druhy rostou na konci zimy a brzy na jaře, a v tomto období také kvetou. Přes léto odpočívají a jejich aktivní růst začíná opět na podzim při nižších teplotách. Svůj vzhled během roku příliš nemění. Na jaře z trsu vytrháváme jednotlivé suché čepele nebo můžeme celý trs na jaře sestřihnout. Mezi tyto druhy patří např. Carex morrowii, Festuca amethystina,.. )

Některé druhy travin se samovolně vysévají (např. Festuca a Deschampsia ), abychom jich neměli za čas plný záhon, sestřihneme za včas jejich odkvétající květenství případně vytrháme nové semnáčky a zamezíme tím nechtěnému rozrůstání. Na choroby a škůdce okrasné traviny netrpí, vyjímečně se můžou objevit mšice nebo rzi travní (oranžové skvrny na stéblech ).

Nejoblíbenější  a nejpoužívanější druhy travin:  
Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) – Ozdobnice jsou u nás asi nejpopulárnějším a nejširším rodem. Jsou to  středně vysoké až vysoké druhy travin, drůstají cca 80–200 cm,  některé kultivary mají proužkovaný stonek. Proužky mohou být vodorovné i svislé, nejčastěji bývají bílé nebo žluté. Travina nejlépe vynikne jako solitér. Vyžaduje teplé a slunné stanoviště, propustné půdy, vlhčí a dostatečně živné. Ozdobnice nesnáší zimní zamokření, jinak je plně mrazuvzdorná. Mezi nejkrásnější kultivary patří Miscanthus sinensis ‚Strictus‘ ( dorůstá 140-160 cm) , Miscanthus sinensis ‚Zebrinus‘ (žlutě pruhované listy, dorůstá  až 2m), Miscanthus sinensis ‚Kleine Fontane´(80-120 cm vysoká travina), Miscanthus sinensis ‚Purpurescens‘ (purpurově zbarvené listy, dorůstá 120-140 cm).

Dochan (Penisetum) – středně vysoká travina dosahující výšky mezi 40-80 cm, vhodná na slunné stanoviště, do propustné půdy. Vyjímat se bude jako solitera nebo v menší skupině. Mezi zajímavé kultivary dochanu patří: Penisetum´Rubrum´(purpurově zbarvený list, dorůstá 60-80 cm), Penisetum´Compresum´ (kompaktní kultivar dorůstající 30-50 cm)

Ostřice Buchanova (Carex buchananii) – Rostlina s netradičně zbarvenými listy, měďnatě-hnědavými. Tvoří trsy vysoké 40-60 cm, má ráda propustné půdy, ve vlhkých stanovištích chce umístění na slunci, v suchých stanovištích zase naopak polostín. Občas může v tuhých zimách namrzat, proto je vhodné překrýt ji chvojím.

Kostřava (Festuca) – Tvoří jemné bochánkovité trsy cca 20-40 cm vysoké, zelené nebo šedozelené barvy. Patří mezi stálezelené druhy travin, vysazuje se spíše do větších skupin, samovolně se vysemeňuje. Upřednostňuje lehké kamenité půdy na osluněném stanovišti, na těžších půdách je pouze krátkověká. Mezi zajímavé kultivary kostřavy patří: Festuca gluca ´Azurit´ (tvoří modrostříbrné nízké trsy ), Festuca gauteri ( tvoří zelenavé nízké trsy )

Lalang válcovitý (Imperata cylindrica) 40-60 cm vysoká travina s červenavými vrcholky listů. Upřednostňuje vlhčí živné stanoviště na plném slunci. Roste však dobře také na sušších místech a v polostínu. Je tedy všestranně použitelná. Je vhodná na břehy jezírek ale daří se jí také v nádobách.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská
www.stylovezahrady.cz/

Publikováno: 19.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Traviny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Traviny

Okrasné traviny v zahradě

O okrasných travinách v zahradě, péče, výsadba.

Druhy okrasných trav a jejich pěstování

Druhy okrasných trav a jejich pěstování

Pěstování okrasných trav

Pěstování okrasných trav

Pěstování okrasných travin

Pěstování okrasných travin

Okrasné traviny pro zahradu

Okrasné traviny pro zahradu

ČTĚTE DÁLE

Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady
Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady

Úpravy zahrady

Živé ploty jsou univerzálním a esteticky příjemným řešením pro každou zahradu. Poskytují soukromí, ochranu a přispívají k celkové kráse zahradního prostoru.

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.

Živý plot
Živý plot

Úpravy zahrady

Živý plot nemusí být jen zástěnou před nežádoucími zraky zvědavců, může oddělovat jednotlivé části zahrady, ale být i pěknou dekorací.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty
Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty

Úpravy zahrady

Kromě dřišťálu, kaliny, zlatice, meruzalky a růží patří k nejvděčnějším keřům vhodným do přírodních (neformálních) živých plotů tamaryšek. Je pravdou, že na pozemku často živý plot už zdědíte a nemáte příliš velkou možnost výběru. Ovšem máte-li možnost vytvořit si vlastní přírodní živý plot, neměl by v něm tamaryšek se svou záplavou růžových převisů větví obalených malými růžovými květy chybět.

Nastartujte trávník pro novou sezónu
Nastartujte trávník pro novou sezónu

Úpravy zahrady

Jaro je nejen novou sezónou pro zahrádkáře a zahradníky, ale rovněž pro ty, kteří mají kolem svého domu třeba jen trávník. I o ten je třeba se pečlivě starat, aby vypadal zdravě a udržovaně. Brzy nastane čas s touto činností opět začít.

Vertikutace pro perfektní kondici trávníku
Vertikutace pro perfektní kondici trávníku

Úpravy zahrady

Naše klimatické podmínky trávníku příliš nepřejí. Přeci jenom zimní holomrazy a horké suché léto trávníku opravdu nepřejí. V porovnání s britskými zahradníky, kde vypadá perfektně i ten nejméně udržovaný trávník, máme opravdu co dohánět. Pro trávník je důležitá pravidelná zálivka a výživa. Obrovskou práci odvede také již zmiňovaná vertikutace. Tu provádíme nejlépe dvakrát ročně, tedy na jaře i na podzim. Jarní vertikutace má za úkol trávník doslova nastartovat a připravit na celou sezonu.

Únor v okrasné zahradě
Únor v okrasné zahradě

Úpravy zahrady

Únor by se dal nazvat měsícem řezu. Stříhání a řez bobulovin a jádrovin je právě na pořadu dne, či spíše měsíce. Pod sněhem se pilně připravuje jaro na svůj nástup. Pokud nemrzne, můžeme se pustit do omlazování stálezelených listnatých dřevin a živých plotů. Naopak, vládnou-li hluboké mrazy, vyhýbáme se vstupu na trávníkové plochy.

Jak si poradit se zanedbaným pozemkem
Jak si poradit se zanedbaným pozemkem

Úpravy zahrady

Možná jste zdědili nebo koupili dlouhodobě zanedbaný pozemek, se kterým si nevíte rady, ale věřte, že i z něj se dá postupně vytvořit zajímavá zahrada. K této problematice se ovšem musí přistupovat zcela individuálně, protože stupeň zanedbání se může v mnoha ohledech lišit. Pojďme se společně podívat na to, jak dostat znovu do kondice zanedbané ovocné stromy nebo třeba několik let nesečený trávník.

Beton blíže k přírodě
Beton blíže k přírodě

Úpravy zahrady

Kdysi šedivý, či neuměle obarvený, masivní, studený, často braný jen jako nutné zlo. Ale dnes?!

Kdy a jak ideálně upravit živý plot? Poradíme vám jak na to!
Kdy a jak ideálně upravit živý plot? Poradíme vám jak na to!

Úpravy zahrady

Soukromí, ničím nerušený klid a příjemný pohled bez toho, aniž by se každý, kdo jde kolem, podíval k vám na zahradu, takhle se dá popsat luxus živého plotu. Živý plot zároveň nabízí komfort v podobě stínu. Na rozdíl od klasického plotu je o něj potřeba pečovat. Jak?

4 zásady, jak udržet živý plot krásně hustý
4 zásady, jak udržet živý plot krásně hustý

Úpravy zahrady

Vizitkou dobrého zahrádkáře je hustý, dokonale zelený a jako podle pravítka zastřižený živý plot. Jen takový je zárukou naprostého soukromí a poskytuje tu nejlepší protihlukovou clonu. Dopracovat se k dokonalosti lze jen pravidelnou péčí a zastřihováním. Poradíme, jak na to.

Nevíte si rady se založením trávníku?
Nevíte si rady se založením trávníku?

Úpravy zahrady

Jaro je v plném proudu a s ním i práce na zahradě. A právě jaro je ideální čas k založení trávníku. Co je k tomu potřeba, jak na to i co dělat, aby váš travní koberec byl přímo výstavní?

Výhody a nedostatky různých typů trávníku
Výhody a nedostatky různých typů trávníku

Úpravy zahrady

Ke každému domu patří trávník. Je ale skutečně ideálem nízce střižený, hustý zelený koberec? Pomineme-li, že se jedná o plochu, která je naprosto bez života, pak bychom si měli uvědomit, že jde o nejdražší a na údržbu nejnáročnější část zahrady. Nechcete zkusit trávník trochu jinak?

Jak si poradit s rohy a ohraničením v zahradách
Jak si poradit s rohy a ohraničením v zahradách

Úpravy zahrady

Zahrada není je trávník, nebo jen záhony. Skládá se z obojího a tyto plochy je třeba od sebe nějak oddělit. Každému zahrádkáři vyhovuje jiný způsob a my vám teď ukážeme, jaké máte možnosti.

Skalničky kvetoucí na jaře – znáte je?
Skalničky kvetoucí na jaře – znáte je?

Úpravy zahrady

Každý, kdo má na své zahradě skalku, dobře ví, že rozkvetlá skalka je přímo přehlídkou jarní krásy. Je-li jí věnována dostatečná péče a je-li zajímavě osázená, zaslouží se i na malé ploše doslova o veliký zážitek.

Schody v zahradě – věčné téma
Schody v zahradě – věčné téma

Úpravy zahrady

Zahrada ve svahu se bez schodiště obejde jen těžko. Lze ho zbudovat z různých materiálů, vždy je ale třeba mít na paměti, že by měl odpovídat stylu zahrady.

Nápady pro zeleninovou zahradu
Nápady pro zeleninovou zahradu

Úpravy zahrady

Vždycky se dá něco zlepšit, což platí na užitkové zahradě dvojnásob. Některé zahradní úpravy vám mohou dokonce pomoci při následné údržbě, takže bude práce mnohem efektivnější a vás bude mnohem více bavit. Zapomeňte na to, že je zeleninová zahrada jenom užitková. Po menších úpravách může být zajímavá, takže bude škoda ji pohledově oddělovat od okrasné zahrady. Inspirujte se nápady z jiných zahrad.

Jak založit živý plot a jak o něj pečovat?
Jak založit živý plot a jak o něj pečovat?

Úpravy zahrady

Živý plot je oblíbeným způsobem zastínění přílišného slunce i cizích pohledů do zahrady. Je však nutné se o něj starat, aby vám dělal jen radost a parádu. Víte, jak daleko od sebe sázet stromky nebo kdy se připravit na stříhání živého plotu?