Šeřík patří mezi nejkrásnější keře

Díky bohatým květům a přímo omamné vůni patří šeříky mezi nejkrásnější keře. K prvním májovým dnům neodmyslitelně patří právě květy šeříků. Oblibu si získaly tyto keře i kvůli své nenáročnosti na pěstování. Jejich květy přímo lákají k tvorbě romantických kytic.

Šeřík patří mezi nejkrásnější keře
Šeřík patří mezi nejkrásnější keře (Zdroj: shutterstock.com)

Existuje přes třicet druhů šeříků. Jsou to keře, jen vzácně stromky. Které kvetou v široké škále barev od temně modrofialové, přes růžovou až ke sněhově bílé. Šeřík obecný (Syringa vulgaris) pochází z jižní Evropy a u nás zdomácněl. Vybírat můžeme z mnoha odrůd, jak podle barevnosti, tak podle hustoty keře, jeho velikosti anebo zda si chceme pořídit odrůdu plnokvětou.  K menším a hustším keříkům patří šeřík čínský (Syringa chinensis), který kvete rok od roku bohatěji. V zahradách ovšem tyto druhy vyniknou nejvíce jako solitéry. Mezi další oblíbené druhy patří Syringa josikaea – šeřík karpatský, který pochází z Maďarska a upoutá nás svým až 20 centimerů dlouhým květenstvím. Šeřík přepadavý (Syriinga reflexa) má tmavě růžové kvítky s bělavým vnitřkem. Jeho vonný kříženec Syringa swegiflexa má květenství ještě hustší a větší. Jeho květy jsou temně růžové a během kvetení postupně zesvětlují. Šeřík hyacintokvětý (Syringa hyacinthiflora) vás určitě příjemně překvapí silně vonícími květy a má také velmi působivé červené zabarvení listů na podzim. Nápadná květenství podobná čechravám (Astilbe) jsou zase ozdobou šeříku amurského (Syringa reticulata).

Výsadba šeříků je nejvhodnější v dubnu. Rostliny touto dobou stihnou využít zimní vláhu. Zvolíte-li keř klasické velikosti, je potřeba počítat s tím, že keři musíme poskytnout dostatečný prostor. Dorůstají totiž výšky až mezi čtyřmi a šesti metry.

Vyhovuje jim půda humózní, dostatečně propustná a se zásobou živin. Šeřík patří k nenáročným rostlinám, vyžaduje pouze pravidelné odstraňování odkvetlých květenství a občasný tvarovací řez. Odstraňováním květů zabráníte tvorbě semen a tím také celkovému vysilování rostliny. Za tuto péči se vám keř v příštím roce odmění bohatým květenstvím. Dobré je také důsledně odstraňovat kořenové výmladky.

Protože květů na těchto keřích bývá opravdu hojně, můžeme si bez výčitek svědomí natrhat kytici do vázy, která nádherně provoní náš byt. Stonky šeříků je dobré před vložením do vázy rozdrtit, aby lépe dokázaly nasát vodu. Potom i ve váze vydrží déle svěží. Květinovou pastvou pro oči bude šeřík zavázaný do kytice s kopretinami. Stonky zkraťte. Květiny vložte do vázy a tu pak celou do fialového košíku. Toto seskupení je možné vytvořit s určitými typy šeříku, které kvetou ještě v červnu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květinová kosmetika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit domácí květinovou kosmetiku?

Pěstování šeříků

Povídání o pěstování šeříků, kultivarech i jejich množení s předním znalcem Ing. Václavem Jabůrkem.

Řezání keřů v zimě

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Komule davidova odrůdy

Jaké odrůdy komuly davidove poznáme. Jak pěstovat komuly davidovou. Komule davidova - česky "letní šeřík", "motýlí keř", "tibetský šeřík"

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky představí zajímavé rostliny a odpoví na dotazy diváků.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?