10 druhů narcisů

Ti, kdo nezapomněli na podzim vysadit cibule narcisů ještě dříve, než přišly první mrazíky, mohou se pomalu začít těšit na půvabná žlutá sluníčka, která brzy ukážou na zahradách svou svěží tvář. Vzhledem k jejich zářivě žluté barvě působí narcisy velmi optimisticky, a tak je má na zahradě snad každý pěstitel květin. Ne že by všechny druhy narcisů kvetly pouze žlutě, ale i bíle kvetoucí odrůdy mohou prozářit zahradu velmi průbojným způsobem.

10 druhů narcisů
10 druhů narcisů (Zdroj: Lucie Peukertová)

Na zahradě snad nejlépe vypadají, když se rafinovaně zkombinují odrůdy s odlišným vzrůstem, tvarem a barvou květu. Rozhodně je z čeho vybírat. Narcisy dělíme do několika základních skupin podle poměru okvětních lístků a pakorunky, která vytváří trubku uprostřed květu. A právě tato korunka patří k nejvýraznějším znakům u narcisů, které nazýváme trubkovité. U jiných druhů, jako jsou kupříkladu plnokvěté narcisy anebo hybridy druhu jonquilla nebo tazetta jsou korunky takřka neznatelné.

Doba rozkvětu narcisů je závislá na pěstované odrůdě. První druhy začínají s kvetením již v březnu a ty poslední kvetou ještě v průběhu měsíce května. Jako stanoviště jim na zahradě vybíráme spíše polostinná místa. Narcisy sice snesou i přímé slunce, ale o to dříve se s nimi pak musíme rozloučit, neboť brzy odkvetou. Ze všeho nejraději mají kyprou humózní půdu, která je dostatečně propustná.

Pěstujeme-li narcisy v nádobách, ať už jsou to nádoby malé či velké, je dobré vybavit jejich dno keramzitem nebo štěrkem. Podpoříme tak vhodným způsobem odtékání přebytečné vody, která by mohla způsobit zahnívání květin. Kouzelně vypadají narcisy vysazené ve velkých keramických mísách společně s modřenci.

Podle velikosti cibulek se narcisy umisťují při výsadbě do různé hloubky, a to od 3 až do 10 cm od sebe a nejlépe ve větších skupinách. Krásně vypadají také vysazené v trávě pod stromy na zahradě. Narcisy mají i několik zakrslých druhů. Ty se uplatní nejlépe na skalkách, v truhlících, nebo na vyvýšených záhonech. Skvěle vypadají vysazeny do kompozic s tulipány, ale i s již zmíněnými modřenci nebo s krokusy. Koncem léta je pak můžeme úspěšně množit oddělením dceřiných cibulí.

10 druhů narcisů
10 druhů narcisů
10 druhů narcisů
10 druhů narcisů
10 druhů narcisů
10 druhů narcisů

Narcisy lze samozřejmě pěstovat i k řezu. Pokud je však doma umístíme do vázy, musíme dbát jisté opatrnosti, neboť obsahují jedovaté toxiny. Mohou tedy škodit i ostatním rostlinám. Jakmile je nařežeme, necháme je nejlépe přes noc v samostatné nádobě, druhý den vodu slijeme a až poté je kombinujeme případně s dalšími květinami ve váze. Častěji než řezané se dnes prodávají v květinářství rychlené narcisy i s cibulkami.  Bývají v květináčích, košíčcích či jiných dekorativních obalech, ale mohou se pěstovat i bez zeminy, jen ve vodě, podobně jako narcisy. Hladiny vody se ale mohou dotýkat jen jejich kořínky, nikoli celé cibule, které by zahnívaly. Čistotu vody podpoříme vložením úlomku dřevěného uhlí do nádobky s vodou.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování narcisů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Miloš Krupička nám popovídá o pěstování narcisů a kvalitní přípravě půdy.

Péče o cibuloviny po odkvětu

Dnes nás Pavel Chlouba poučí o cibulovinách, jak je sázet, stříhat i zazimovat.

Co s odkvetlou květinou na jaře

Zahradník Pavel Rubeš poradí, jak si poradíme s odkvetlou květinou v jarním období.

Živé Vánoční a jarní dekorace

Živé Vánoční a jarní dekorace

Co s jarními cibulovinami po odkvětu

Co s jarními cibulovinami po odkvětu

Kvetoucí rostliny pro osazení skalky a trvalkových záhonů

Hořec, sdrcovka, flox a představení další druhů kvetoucích trvalek a péče o ně

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.