Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků

Jakmile se vzduchem začne šířit sladká vůně šeříků, je jasné, že tady už máme začátek května. Jen výjimečně šeříky vykvetou už ve druhé polovině dubna. Vzhledem k jejich kráse, vůni a snadnému pěstování původních druhů je rozhodně škoda nemít je také na své zahradě.

Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků
Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků (Zdroj: shutterstock.com)

Šeříky patří k jedněm z nejkrásnějších keřů v zahradách. Jen v nemnoha případech dosáhnou velikosti stromů. Nevyžadují tedy ani příliš mnoho prostoru. Daří se jim na slunci i v polostínu. Ty umístěné v polostínu však méně pokvetou. Pokud už šeřík (Syringa) na své zahradě máte, na jaře jej přihnojte hnojivem se zvýšeným obsahem vápníku a fosforu. Podruhé je vhodné přihnojení po odkvětu, kdy se na keřích šeříku zakládají květní pupeny na příští rok.

Šeříků existuje na třicet druhů, takže je rozhodně z čeho vybírat. Největším zástupcem tohoto druhu je šeřík obecný (Syringa vulgaris). Kvete v široké škále barev od temně modrofialové, přes růžovou až po sněhově bílou. Po odkvětu odstraňte zasychající květní laty, což je dobré pro bohaté kvetení v příštím roce. Jinak keř řežte, jen když potřebujete prosvětlit starší rostliny.

Nádherné květní laty šeříků lákají většinu z nás k utržení do vázy, abychom si jejich omamnou vůni užili nejen na procházce, ale také v interiéru svých domovů. Tady však mnozí z nás spatřují jisté úskalí, šeřík ve váze brzy uvadá a často nepomáhá ani výměna vody za čerstvou. My vám ale poradíme, jak zachovat svěžest větviček kvetoucích šeříků ve váze co nejdéle. Ještě dříve, než větvičky vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich ve spodní části listy a sloupněte z nich také asi 10 cm kůry. Dřevo podélně nařízněte. Šeříkům prospěje také vařící voda, věděli jste to? Ponořte do ní konce čerstvě nařezaných větviček a okamžitě po vytažení je zchlaďte studenou vodou. Vodu ve váze pro šeříky udržujte spíše vlažnou, než studenou a přidejte do ní výživu pro řezané květiny.

Z šeříků si můžete vytvořit domů nebo na zahradní posezení překrásná aranžmá. Postačí trošku fantazie anebo inspirace z naší fotogalerie u článku. Ať už šeřík naaranžujete do jednoduché konvičky nebo do průhledné sklenice od mléka, vyzdobíte jím skleněnou nebo porcelánovou mísu po babičce anebo skupinku miniaturních váziček, které jste si přivezli z návštěvy Ikei, ve všem budou šeříky vypadat přímo úchvatně. Jsou krásné samy o sobě a jednoduché nádoby jejich krásu ještě podtrhnou.

Šeřík je možné také kombinovat s jinými právě rostoucími květinami. Okouzlující spojení vzniká z něžného hrachoru v lila barvě a podobně zabarvených šeříkových květních lat. Můžete vyzkoušet také kombinaci s pivoňkami, které jsou však také silně aromatickými květinami, takže pozor na silnou vůni, kterou bude taková kytice vydávat. Nikdy si ji nestavte do ložnice. Podobně jako z vůně hyacintů by vás z ní mohla rozbolet hlava.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květinová kosmetika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit domácí květinovou kosmetiku?

Pěstování šeříků

Povídání o pěstování šeříků, kultivarech i jejich množení s předním znalcem Ing. Václavem Jabůrkem.

Řezání keřů v zimě

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Komule davidova odrůdy

Jaké odrůdy komuly davidove poznáme. Jak pěstovat komuly davidovou. Komule davidova - česky "letní šeřík", "motýlí keř", "tibetský šeřík"

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky představí zajímavé rostliny a odpoví na dotazy diváků.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.