Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků

Jakmile se vzduchem začne šířit sladká vůně šeříků, je jasné, že tady už máme začátek května. Jen výjimečně šeříky vykvetou už ve druhé polovině dubna. Vzhledem k jejich kráse, vůni a snadnému pěstování původních druhů je rozhodně škoda nemít je také na své zahradě.

Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků
Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků (Zdroj: shutterstock.com)

Šeříky patří k jedněm z nejkrásnějších keřů v zahradách. Jen v nemnoha případech dosáhnou velikosti stromů. Nevyžadují tedy ani příliš mnoho prostoru. Daří se jim na slunci i v polostínu. Ty umístěné v polostínu však méně pokvetou. Pokud už šeřík (Syringa) na své zahradě máte, na jaře jej přihnojte hnojivem se zvýšeným obsahem vápníku a fosforu. Podruhé je vhodné přihnojení po odkvětu, kdy se na keřích šeříku zakládají květní pupeny na příští rok.

Šeříků existuje na třicet druhů, takže je rozhodně z čeho vybírat. Největším zástupcem tohoto druhu je šeřík obecný (Syringa vulgaris). Kvete v široké škále barev od temně modrofialové, přes růžovou až po sněhově bílou. Po odkvětu odstraňte zasychající květní laty, což je dobré pro bohaté kvetení v příštím roce. Jinak keř řežte, jen když potřebujete prosvětlit starší rostliny.

Nádherné květní laty šeříků lákají většinu z nás k utržení do vázy, abychom si jejich omamnou vůni užili nejen na procházce, ale také v interiéru svých domovů. Tady však mnozí z nás spatřují jisté úskalí, šeřík ve váze brzy uvadá a často nepomáhá ani výměna vody za čerstvou. My vám ale poradíme, jak zachovat svěžest větviček kvetoucích šeříků ve váze co nejdéle. Ještě dříve, než větvičky vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich ve spodní části listy a sloupněte z nich také asi 10 cm kůry. Dřevo podélně nařízněte. Šeříkům prospěje také vařící voda, věděli jste to? Ponořte do ní konce čerstvě nařezaných větviček a okamžitě po vytažení je zchlaďte studenou vodou. Vodu ve váze pro šeříky udržujte spíše vlažnou, než studenou a přidejte do ní výživu pro řezané květiny.

Z šeříků si můžete vytvořit domů nebo na zahradní posezení překrásná aranžmá. Postačí trošku fantazie anebo inspirace z naší fotogalerie u článku. Ať už šeřík naaranžujete do jednoduché konvičky nebo do průhledné sklenice od mléka, vyzdobíte jím skleněnou nebo porcelánovou mísu po babičce anebo skupinku miniaturních váziček, které jste si přivezli z návštěvy Ikei, ve všem budou šeříky vypadat přímo úchvatně. Jsou krásné samy o sobě a jednoduché nádoby jejich krásu ještě podtrhnou.

Šeřík je možné také kombinovat s jinými právě rostoucími květinami. Okouzlující spojení vzniká z něžného hrachoru v lila barvě a podobně zabarvených šeříkových květních lat. Můžete vyzkoušet také kombinaci s pivoňkami, které jsou však také silně aromatickými květinami, takže pozor na silnou vůni, kterou bude taková kytice vydávat. Nikdy si ji nestavte do ložnice. Podobně jako z vůně hyacintů by vás z ní mohla rozbolet hlava.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Květinová kosmetika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit domácí květinovou kosmetiku?

Pěstování šeříků

Povídání o pěstování šeříků, kultivarech i jejich množení s předním znalcem Ing. Václavem Jabůrkem.

Řezání keřů v zimě

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Komule davidova odrůdy

Jaké odrůdy komuly davidove poznáme. Jak pěstovat komuly davidovou. Komule davidova - česky "letní šeřík", "motýlí keř", "tibetský šeřík"

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky představí zajímavé rostliny a odpoví na dotazy diváků.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.