Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 21

Tráva neroste, jenom za vodou? Nebo naopak roste až moc a vás netěší pořád sekat? Nebo vás v zahrádce ve venkovském stylu příliš velká plocha perfektně posekaného trávníku jaksi nebaví? Není divu, on sem opravdu moc nepatří. Zato trávník divoký, plný květů a léčivek do takové zahrádky dokonale pasuje.

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 21
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 21 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Jistě, dokonalý trávník je báječný, všude se o něm píše a mluví, sousedé se předhánějí, kdo má lepší sekačku. Už s tou sekačkou je to ale trošku problematické, dělá prostě hluk. Když chcete trávník hustý a zelený, musíte sekat každý týden, v hlavní sezóně jednou za dva týdny také přihnojovat, permanentně vydloubávat vysemeněné plevely, dosévat. Místo pohody a klidu tak soboty a neděle trávíte s hlučnou sekačkou (to už nemluvím o tom, že hučí také ze všech stran od sousedů). V některý zemích je o víkendech zakázáno sekat, řezat motorovou pilou – zkrátka dělat hluk. U nás to bohužel uzákoněno není, sem tam na to platí nějaká obecní vyhláška, ale tolerance v nás jaksi vypěstovaná není. Přitom zahradník tolik touží po tichu svého malého ráje, zpěvu ptáků, bzučení včel… Myslete na to i při zakládání trávníku.

Trávník pro potěšení

Všechno na venkovské zahrádce má sloužit radosti zahradníkova srdce. Kousek perfektně střiženého trávníku k tomu určitě patří, spíš ale jen tam, kde chceme nechat vyniknout upravené záhony, nízký trávník tvoří krásný kontrast. Pokud máte ale zahradu velkou, osázenou stromy okrasnými i ovocnými, neškodí v této části nechat trávník volně růst. Má to mnoho výhod – sekat budete dvakrát do roka (pozor – tady přijde ke slovu spíš kosa, ale i ta může být motorová, pokud se neodhodláte se naučit za ranní rosy máchat pěkně naklepanou kosou obyčejnou). To, co v anglickém trávníku považujete za plevel, stane se najednou přívětivým zahradním společníkem – louka totiž pokvete od jara do podzimu směsí pestrých květů, bude krásně vonět a zdobit. A protože v každém zahradníkovi je někde ukryt také bylinkář, poskytne vám takový trávník zdroj léčivek pro sušení, nakládání, ale i pro běžné používání v kuchyni.

Jedlý trávník

Příroda si umí pomoci sama, divoké louky se zelenají a kvetou, aniž je někdo každodenně udržuje. Takhle si to ale asi na zahradě přece jen nepředstavujete, takže je lepší přírodě do začátku trochu pomoci. Na trhu najdete i osivo pro „přírodní“ trávník, směs namíchanou z travin a bylin. Pokud chcete z trávníku bylinky sklízet, můžete přidat i semínka, která ve směsích běžně nejsou. Tady je nabídka bylinek, kterým se bude dobře dařit i v trávníku, který do pozdního léta budete přece jen občas sekat. Pak je ovšem třeba nechat rostlinám čas, aby vytvořily semínka a pro příští rok byla zajištěny další generace: podběl lékařský, jetel plazivý, pampeliška lékařská, pampeliška srstnatá, jitrocel kopinatý, krvavec menší, černohlávek obecný, sedmikráska obecná, řebříček obecný, kontryhel obecný, zběhovec plazivý, divoký česnek, čekanka obecná, komonice lékařská, rmenec sličný, třezalka obecná, mateřídouška vejčitá. Listy, květy, kořeny – u mnoha bylinek si jistě víte rady, jak s nimi naložit, na další najdete návody v některé pěkné knížce. V divokém trávníku ovšem budou zdobit i jiné květiny, které jsou tu zkrátka jen na okrasu – vlčí máky, pryskyřníky (pozor, jsou jedovaté), zvonky, chrpy.

Chce to trochu péče

V přírodě vzniká diverzifikovaná kultura louky řadu let. To se vám nejspíš v zahradě nehodí, není ovšem problém proces urychlit. Nejlépe je do začátku osít plochu luční směsí namíchanou na častější sešlap – šikovná je například směs Zelený chodníček, namíchaná z rostlin, které dobře snášejí nejen sešlap, ale také letní sucho. Zelený chodníček můžete navíc sekat, jen je třeba dodržet výšku 5 – 7 cm, abyste nevyhubili nízké rostliny. Když dva až tři týdny neposekáte, trávník rozkvete jako louka. V příštích letech v něm pak najdete i rostliny, jejichž semínka sem zaletěla z okolí. Nebo si sami přidáte sazeničky nebo vysejete něco, co na své soukromé louce chcete mít. I louka se ovšem liší podle místních půdních a podnebních podmínek, některým bylinám se v té vaší prostě dařit bude, jiným ne. Smiřte se s tím, nehnojte, netrapte se příliš s kropením. Louka, to je kus živé přírody. Zahradník, který myslí na životní prostředí, jí ponechá tolik volnosti, kolik je jen vůči jeho krásným záhonům možné.

TIP
Některé luční rostlinky špatně snášejí plné slunce a sucho, zato se jim dobře daří ve stínu stromů. Svou soukromou louku tak můžete přece jen trochu usměrňovat – na okraj vysejte třeba lesní jahody, fialky, pod stromy vysaďte cibulky sněženek, bledulí a divokého česneku.

Jak si naplánovat správný trávník, typy trávníků v našich zahradách, to jsou další nezbytné informace, které vám pomohou ke krásně zelenému pažitu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pec na pizzu či chleba

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kdo by nechtěl mít doma pec na pizzu či chleba a vyrábět si chutné dobroty kdykoliv si vzpomene? Tak se do toho pusťte s naším návodem.

Smaltované ozdoby na dům

Akademická malířka Eva Heřmanská vypráví o výrobě smaltovaných ozdob.

Zahradní kuchyně a pec na pizzu

Podívejte se jak si můžete i vy upéct pizzu na zahradě.

Pečené jablko

Dnes nám paní Ludmila Dušková ukáže zajímavou věc. Je to malá pec na pečení jablka.

Přívěsek ve tvaru ptáčka

Návod na výrobu přívěsku.

Návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Exkluzivní návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

ČTĚTE DÁLE

Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady
Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady

Úpravy zahrady

Živé ploty jsou univerzálním a esteticky příjemným řešením pro každou zahradu. Poskytují soukromí, ochranu a přispívají k celkové kráse zahradního prostoru.

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.