Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 26

Jezírko je založené, napuštěné, uprostřed se pěkně rozrůstají lekníny a stulíky. Pořád máme ale trochu pocit provizoria, protože přechod mezi trávníkem a jezírkem je holý, kameny sotva stačí zakrýt okraj fólie. Samozřejmě, chce to rostliny do břehů a do mokrého přechodu v trávníku.

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 26
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 26 (Zdroj: shutterstock.com)

Pobřežní rostliny můžete vysazovat vlastně kdykoliv, pokud je donesete domů v mokrém balu. Vyhněte se jen vysloveně suchým horkým dnům se žhavým sluncem, protože sazenice se přece jen potřebují uchytit a adaptovat na novém místě a slunce by je spálilo. Pobřežních rostlin, kterým se daří ve vlhkém štěrku při okraji jezírka nebo v hloubce okolo 20 cm vody. Většina vodních rostlin obývá právě zónu mělké vody a bahnitého břehu, kde stálá přítomnost mělké, rychle se ohřívající vody, nabízí rozmanité podmínky pro nejrůznější druhy. Stejně jako do hluboké vody i na mělčině je vhodnější vysazovat rostliny v koších, většina druhů je totiž značně expanzivní a při volném vysazení by se nám nepodařilo je ve vodě zkrotit. Na bahnitých březích ovšem budou rostliny kořenit volně, opatrně tedy s výběrem druhů, aby ty agresivnější nevyhubily ty skromnější.

Traviny, rákos, orobinec
Vysoké rostliny rozhodně do pobřežní vody jezírka patří, zvlášť ve venkovské zahrádce dotvářejí dojem přírodního rybníčku. Navíc okysličují vodu, která se tak lépe čistí. Typickým mokřadovým druhem jsou sítiny, traviny s kulatými čárkovitými listy, vyplněnými bílou síťovinou. Patří na břeh, ne do vody, tam by uhnívaly. Zvlášť efektní je sítina rozkladitá Spiralis se spirálovitě pokroucenými listy připomínajícími vývrtku. Sítiny mají rády slunečné břehy, kde vytvářejí pevné trsy. V létě vykvétají nenápadnými hnědavými kvítky. Také řada druhů ostřic má ráda vlhké půdy, nejblíže vodě, dokonce i přímo do břehu, můžete vysadit ostřici Grayovu. Světle zelená, rychle rostoucí tráva s bronzovými špičkami listů je zvláštní zejména neobvyklými květy a později měchýřkovitými plodenstvími, ozdobnými až do podzimu. Říjnové ochlazení ji zbarví do žlutohněda. Dekorativní je i ostřice muskingumenská, rozložením listů na stvolu připomínající palmičku. Můžete kombinovat odrůdy se širšími listy s miniaturní hustě rostoucí odrůdou Little Midge. Pozor, ostřice odnožují pod zemí a stávají se úporným plevelem, pokud je v růstu nebudete pravidelně omezovat. Krásnou bahenní travinou je skřípinec jezerní. Podle pověsti údajně ochraňoval malého Mojžíše. Hodí se do mělčích vod, má tuhé tmavě zelené jehlicovité listy. V létě rostlinu zdobí střapce červeně hnědých květů. Rychle se rozrůstá a dosahuje velikosti jednoho metru. Méně agresivní a velice pěkný je skřípinec Tabernaemontantův, respektive jeho mutace Zebrinus, jehož listy zdobí příčné, bílé a zelené pruhy, které se pravidelně střídají. Rákos východní je rostlina velmi expanzivní. Pro pěstování v menších vodních plochách se nejlépe hodí kultivar Variegatus, který roste mnohem pomaleji a navíc jeho bílo zeleně pruhované listy jsou velmi dekorativní. Podobné je to i orobincem. Jeho efektní „doutníky“ jsou sice ozdobou, ale je třeba pečlivě vážit druh. Orobince širokolistý a úzkolistý se hodí opravdu jen do velkých rybníků. Do větších zahradních jezírek si můžete dopřát orobinec Laxmanův nebo jen asi 50 cm vysoký orobinec nejmenší – ten má ovšem hnědé paličky jen asi 2 cm dlouhé. Další vysoké rostliny, vhodné do břehů, jsou šmel okoličnatý a puškvorec obecný. Oba druhy nesou i výrazné květy, zejména šmel je v létě nápadný velkými okoličnatými květenstvími růžových kvítků.

Porostlé břehy
Pro zakrytí přechodu, kde může být vidět fólie nebo zde máme výsypku z nepříliš vzhledného štěrku, se hodí rostliny rozrůstající se do šířky po zemi. Velmi vděčný je pro tento účel ďáblík bahenní. Má silné plazivé kořeny obalené půvabnými voskovanými listy srdčitého tvaru do výšky 15-25 cm. Uvnitř bílého toulce květu je kyjovitá palice, která dozrává v oranžově červenou tobolku plnou semínek, rostlina je tak nápadná květy a později plody mnoho měsíců. Chlupaté zelené listy na načervenalých lodyhách a květenství jemně šeříkové barvy má máta vodní, snadno a rychle se od břehu do mělké vody rozrůstající druh máty, šířící kolem sebe typickou vůni. Krásná plazivá rostlinka je také vachta trojlistá, na jaře kvete sněhově bílými květy s roztřepenými okraji. Listy jsou tmavě zelené a připomínají listy fazole. Na přechodu mezi vodou a trávníkem se dobře daří také žabníkům. Žabník jitrocelový má jasně zelené vejčité listy a pyramidové laty růžových a bílých květů. Odkvetlá květenství tvrdnou a dřevnatí a jsou vhodné jako zimní ozdoba interiéru. Dřevnatá část dorůstá kolem 80 cm. Žabník drobnokvětý je trochu menšího vzrůstu, má zaokrouhlené listy a květenství bílých a někdy růžových květů.

Kvetoucí doplňky
Mezi těmito typickými pobřežními rostlinami můžete vysázet také kvetoucí vlhkomilné druhy, břeh pak bude pestrý od jara do podzimu, kdy se vybarvují travinyrákos. Hodí se sem pomněnky, blatouchy, vrbina tečkovaná, kosatec žlutý a různobarevný, modrásek srdčitý, kakost bahenní nebo měsíčnice vytrvalá. Z keřů dobře snášejí vlhko například komule Davidova, brslen evropský nebo javor dlanitolistý.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Moderní vodní zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Moderní vodní zahrada

Pěstování verben na záhonu

Jak využít posekanou trávu

Stavební deník od Berounky

Pepa s Josefem si na břehu Berounky popovídali, co se v průběhu uplynuklého týdne objevilo ve stavebním deníku. Tak trochu Karlovi tzv. na "tajňáka". I to u stavebního deníku jde. Jeho mobilní verze to umožňuje.

Pozorování ledňáčků

Ledňáčci jsou velmi zajímaví a státem přísně chránění ptáčci, o kterých nám více poví pan magistr Pavel Čech.

Řezání vrb u vodních toků

Řezání vrb u vodních toků

Japonská zahrada

Vysněná japonská zahrada

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.