Rostliny vhodné k pergole

Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku, anebo k ukrytí krbu. Vytvářejí tak chráněné prostory. Nejčastěji jsou zbudovány ze dřeva. Mohou nás chránit před větrem, sluncem, nebo i zvědavými pohledy sousedů nebo kolemjdoucích.

Rostliny vhodné k pergole
Rostliny vhodné k pergole (Zdroj: shutterstock.com)

Abychom si tato příjemná místa zkrášlili, obvykle sáhneme k popínavým rostlinám, které nám navíc pomohou se zastíněním. Pergoly mohou být téměř celé porostlé rostlinami.

Není však rostlina jako rostlina. Zatímco některé se pnou třeba pouze do výše očí, jiné šplhají snadno do jakýchkoli výšek a třeba i po fasádách.
Mnohé popínavky potřebují oporu pro své pnutí. Některé rostliny se bez nich však klidně obejdou.
jednoletých rostlin musíme počítat s opětovným každoročním výsevem. Některé trvalky naopak vydrží i desítky let na témže místě.
Určité druhy potřebují ke svému růstu hodně času a některé již za pár týdnů pokryjí všechna holá místa.

Proto je třeba si předem určit, jaká kriteria pro výběr rostlin k pergolám jsou pro nás ta nejdůležitější. Nelze v tomto směru zanedbat ani vliv různých vůní, stálezelenosti rostlin, zda upřednostníme rostliny kvetoucí či nekvetoucí, víceleté či jednoleté atd. Jednoleté popínavé rostliny jsou vhodné také jako výpomoc v době, dokud čerstvě vysazené vytrvalé popínavé rostliny nezesílí.

U rostlin, které mají na svém stanovišti vytrvat i několik let, musíme dbát na vyhovující podmínky k růstu této rostliny. Pokud jim je dlouhodobě zajistíme, rostliny neuhynou a ani nebudou strádat. V podstatě se dá říci, že jen stěží je možné vysadit popínavé rostliny na místa, kde by se jim nedařilo.

K základním požadavkům patří půdní podmínky – výhodou je, že tyto můžeme poopravit anebo rostlině a jejím nárokům přizpůsobit. Pouze vápenaté půdy nejsou pro většinu těchto rostlin vhodné. Pokud máme pergolu přímo u domu, je potřeba přihlédnout k tomu, zda nevysazujeme rostlinu zrovna do půdy, která je znečištěná různými stavebními odpady. Problém může vzejít, i pokud je u domu drenáž kvůli odvodu vlhkosti, půda tam může být suchá a tak tam půdu opravdu vylepšit musíme.

Nezanedbatelný vliv mají i světelné podmínky. Nejdůležitější je rozlišit stinná, polostinná a slunná místa. Nejčastěji popínavé rostliny preferují místa polostinná, ale pokud jim zastíníme vysazením nějakého nízko rostoucího druhu stín na kořenovém balu, často vydrží i na slunných místech. Tam pak na ně nezapomínáme také s častější zálivkou. Pro rozhodování využijeme nepsané pravidlo, že čím více chceme, aby rostlina kvetla, tím více slunce jí musíme dopřát.

Nemile překvapit nás a rostlinu mohou zimní mrazy. Proto je lépe na zimu kořeny a přízemní části popínavek přikrývat chvojím anebo pytlovinou.

K pergolám do polostínu vysazujeme nejčastěji: plaménky neboli Klematisy. Oživí každou pergolu krásnými květy po celé léto. Vyžadují pouze přistínění kořenů a na svém stanovišti vydrží spoustu let. Pro docílení výraznějšího efektu je možné vysadit k sobě třeba různé odrůdy odlišující se barvami, nebo třeba i velikostí květů. Jelikož nemají ovíjivé stonky, je potřeba je přichycovat nebo přivazovat.

K pergolám se zvláště dobře hodí rostliny ovíjivé s úponky, které se omotávají samy kolem úchytů a pevných opor. Ze stálezelených rostlin jsou k pergolám vhodné břečťany. Vhodný je ještě brslen Fortuneův a některé druhy zimolezů. Zimolezy navíc příjemně voní a druh Lonicera henryi – nevymrzá a je stálezelený. Dobře nám v tomto účelu poslouží i přísavník trojcípý nebo pětilistý. Ten vyniká svou nádherně vínově červenou barvou listů na podzim. Ozvláštní tím každou zahradu. Pokud sázíme přísavník k opoře, musíme ale brát na zřetel, že jde o rostlinu s přísavnými destičkami přichytávajícími se na jakýkoli drsný podklad. Přilnavé kořeny, které se přichytí bez cizí pomoci ke zdi, dřevu nebo kmenu stromu, lze jen těžko odstranit. Nesázíme ho ke starým, drolícím se zdem, mohl by je mechanicky poškodit.

Rdesnoopletka vytvoří velké množství zelené listové hmoty ukončené na vrcholcích malými hrozny nenápadných a nepříliš ozdobných květů. Za několik let vytvoří tak hustě porostlá zákoutí že bude možná potřebný i radikální řez.

K těm nejkrásnějším kvetoucím patří i trubače. Například spletením stonků dvou až tří rostlin můžeme vytvořit v průběhu několika let za pomocí určitých dočasných opor i stromek ve tvaru slunečníku. Rostliny seřezáváme brzy zjara. Později bychom se připravili o květy, protože rostlina kvete na konci šlahounů. Na jaře na dvou hlavních výhonech ponecháváme zhruba metrový přírůstek. Jednoleté výhony zkracujeme na 2 očka. Jedině tak rostlina bohatě pokvete. Správným tvarováním, výsadbou na vhodném – to je dobře propustná půda bohatá na humus, nepřeléváním (aby rostlina nechytla plísně) této rostlině zajistíme ty nejlepší podmínky k růstu.

Ať už si vyberete kteroukoli z těchto rostlin k vaší pergole, přejeme vám, ať vám zpříjemní každoroční posezení pod ní.

Více informací o popínavých rostlinách se dozvíte v našem článku: Které popínavky si vybereme?

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zelený dům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vypěstovat zelený dům nebo zeď? Povíme Vám, na co si dát pozor.

Předzahrádka na sídlišti

Předzahrádka na sídlišti

Jak na jaře sestříhat a ošetřit růže

Václav Macháček ukáže, jak na jaře sestříhat růže, jak je ošetřit a jak o ně dál pečovat

Boj s plevelem

Boj s plevelem

Pěstování trav a bambusů

Pěstování bambusů na zahradě a povídání s Janem Kocourkem o jejich nešvarech i výhodách.

Vinná réva - choroby a škůdci

Reportáž o pěstování vinné révy, jak bojovat s choroby a škůdci, které vinnou révu napadají, tipy na produkty proti plísním, škůdcům...

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.