Okrasné květiny a zeleninové záhony dělají dobrý dojem, jenom pokud zkrotíme okolní plevel a trávu. Po ekologické stránce jsou ideálními pomocnicemi ovce, které přebytečné býlí potichu spasou a přitom nechají žít drobné obyvatele zahrady, například berušky a luční koníky. Ale málokdo máme dostatek prostředků, abychom mohli chovat hospodářská zvířata. A kosa sice vychází jako nejlevnější alternativa, avšak její obsluha fyzicky vyčerpává.
Takže většinou vyhrávají motorové travní sekačky, které hlučně odvádějí svoji práci a přitom šetří lidskou energii. Potřebují „jenom“ benzin, naftu nebo elektřinu a náš čas. Pokud byste raději dělali něco jiného, možná využijete robotickou sekačku, která funguje samostatně, podobně jako automatická pračka nebo myčka – eventuálně ještě lépe.
Výhody „umělé ovce“
Pracuje tiše, po malých kouscích, samostatně a přitom neúnavně. Špičková robotická sekačka svému majiteli slouží jako „umělá ovce“. Shrňme hlavní výhody tohoto stroje.
Poslušnost: Pracuje v předepsaný čas, třeba každé ráno od 6. do 8. hodiny. Jezdí pouze po vymezených místech, které pozná například pomocí GPS navigace. Sekačku můžete kdykoli zablokovat, třeba pokud pořádáte zahradní piknik.
Inteligence: Díky zabudovaným senzorům se vyhne překážkám – spadlé větvi apod. Nepojede do svahu, který má příliš prudký sklon.
Pečlivost: Trávu seká do předepsané výšky, třeba 24 hodin denně, pokud budete chtít.
Samostatnost: Pokročilá robotická sekačka pozná, že má málo energie v bateriích, a zapojí se do nabíječky. Pokud tak bude naprogramována, schová se před deštěm. Sekačka taky automaticky přestane pracovat, jakmile se zahrada sama začne zalévat, aby neohrozila zavlažovací zařízení.
Bezpečí: Nejlepší modely se zastaví, a navíc schovají svoje břity, pokud zaznamenají blížící se pohyb, aby neohrozily dítě, psa nebo kočku. Navíc obsahují alarm, který se rozezvučí, jakmile jsou nadzvednuty (například zlodějem).
Nehlučnost: Elektrická robotická sekačka vydává asi takový hluk jako puštěný domácí větrák, takže může pracovat i v noci, aniž by rušila svoje spící majitele.
Hnojení: Trávu seká po maličkých kouscích, které potom podle některých zahradníků slouží jako půdní hnojivo.



Ceny od 12 000 Kč
Doposud popisujeme samé výhody a jak sami tušíte, kvalita bývá drahá. Robotické sekačky na tuzemském trhu stojí od 12 000 Kč, až po vyšší desítky tisíc. Při výběru srovnávejte, které stroje vtláčejí drobounce posekanou trávu do země (abyste nemuseli nic shrabovat), jakou plochu dokážou obsloužit (běžně 700 m2) nebo jak prudký svah vyjedou (aspoň 25% sklon). Inteligentní technologie ovšem nejlépe fungují, pokud jsou součástí chytrého domu a zahrady, kterou můžete ovládat hlasovými pokyny, případně odkudkoli prostřednictvím mobilního telefonu.
„Robotickou sekačku lze nastavit tak, aby plnila svoji funkci automatizovaně a přitom byla snadno ovladatelná,“ říká Petr Zeman ze společnosti Smarteon Systems s.r.o., která tyto systémy programuje. „Můžete poručit například z obývákového křesla, aby stroj vyjel do práce, a on poslechne – váš povel bude totiž přenesen dalšími přístroji. Anebo robotickou sekačku pošlete do terénu, zatímco budete na zahraniční dovolené, prostřednictvím mobilní aplikace,” říká Zeman.
Text: Petr Woff
Foto: Archiv redakce