Víte, co jsou to kapary?

Kapary se liší nejen chutí, ale i tvarem a velikostí. Řadíme je mezi pochoutkovou zeleninu. V případě kapar se lidé rozhodli povýšit užitek nad krásu, a tak z keře Capparis spinosa trhají ještě zcela uzavřená poupata, která končí na našich talířích. Proto ani mnozí z nás nevědí, jak krásná jsou poupata botanického druhu kapar trnitých.

Víte, co jsou to kapary?
Víte, co jsou to kapary? (Zdroj: archiv redakce)

Převislé keře, sklánějící se přes kamenné zdi, vyrůstající ze spár, jsou nepřehlédnutelné, zvláště pokud se procházíte starobylými uličkami při dovolené ve Středomoří. Tyto keře jsou jedněmi z mála, na nichž poupata dosáhnou krásy a velikosti květů. Jiné keře to štěstí nemají, neboť více než okrasnou funkci plní úkol chutné pochoutkové zeleniny. Mluvíme konkrétně o poupatech těchto keřů.

Původní a současná místa výskytu

Nesprávné označení kaparovník v sobě skrývá botanický druh s názvem kapara trnitá (Capparis spinosa). Jedná se o nízký keř původem ze Středomoří, vyskytující se také na Arabském poloostrově. Zavlečeny byly tyto keře do Austrálie a do Asie.

Jejich prutovité větve jsou poléhavé až převislé a mohou dosáhnout i dvou metrů délky. Mají mírně dužnaté šedozelené listy. Ovšem až květy jsou jejich pravou ozdobou. Ze zelených kalichů vyrůstá velký počet jemných tyčinek s výrazně fialovými nitkami. Plody jsou podélně praskající válcovité zprvu dužnaté bobule.

Poupata sklízená v různých stupních vývoje

Z těchto keřů sbíráme poupata v různých stadiích zralosti a pochutnáváme si na nich poté, co jsou konzervována ve slaném nebo vinném nálevu, nebo jsou přímo naložená v soli. Jako pochoutka mají tmavě zelenou barvu a slanokyselou chuť. Výraznou chuť získávají kapary díky miniaturním světle zeleným krystalkům glykosid rutinu. Ten se v takovéto formě vylučuje na pravých poupatech kapary trnité. Je to nezaměnitelný určovací znak, který nám pomáhá v odlišení pravých kapar od jejich falešných náhražek. Právě jako náhražka byla často v minulosti požívána poupata lichořeřišnice.

Víte, co jsou to kapary?
Víte, co jsou to kapary?
Víte, co jsou to kapary?
Víte, co jsou to kapary?
Víte, co jsou to kapary?
Víte, co jsou to kapary?

Podmínky pro pěstování

Kapary v našich podmínkách nejsou schopny venku přezimovat. Jejich pěstování je však jednodušší, než se zdá. Vystačí si s dobře vysychavým substrátem. V případě, že chceme využít klasický zahradnický substrát, vylehčíme ho agroperlitem a doplníme propraným říčním pískem.

V průběhu vegetační doby přihnojujeme jednou za dva týdny komplexním hnojivem. Od dubna do října pěstujeme keře kapar ve venkovním prostředí a na zimu je ukládáme do světlých místností, zimních zahrad nebo vytápěných skleníků. Snažíme se udržovat rostliny v prostředí o teplotě okolo 10 °C. Pokud většina listů opadá, nic se neděje, na jaře holé pruty sestřihneme a keříky se opět olistí.

Přezimují-li keře při klasické pokojové teplotě, jako spousta dalších nádobových rostlin, obvykle listy neshodí, tudíž i jejich zálivku omezíme pouze mírně.

Dělení kapar do kategorií podle velikosti a tvaru

Nejmenší kapary do velikosti 7 mm v průměru jsou označovány jako Nonpareilles. Jsou nejkvalitnější, kulaté a jejich místem původu je francouzská Provence. Další skupinu menších kapar tvoří kulaté a menší Surfing. Následují kategorie kulatějších kapar střední velikosti Fines. Mifines jsou naopak zašpičatělé a středně velké. Ještě větší a rovněž zašpičatělé jsou kapary z kategorie Capucines a kategorizaci zakončují kulatější a největší Capottes.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

Publikováno: 12.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Skvělý recept na kapary z pampeliškových poupat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Recept na kapary z pampeliškových ještě nerozkvetlých poupat.

Vitello tonnato

Jak se vaří vitello tonnato

Pěstování velikonočních kaktusů

Vánoční kaktus je všeobecně známá a rozšířená rostlina. Velikonoční kaktus budete mít jistě také doma, přesto netušíte, že se tak jmenuje. Jak tedy o velikonoční kaktus pečovat?

Péče o jahodník

Péče o jahodník

Poradna Jana Kopřivy

V této reportáži si zodpovíme dotazy našich diváků. Hostem je pan Jan Kopřiva.

Pěstování chryzantém

Chryzantéma je typická podzimní květina, která zdobí naše zahrady, terasy, je často používaná na výzdobu hrobů. Vyslechněte si pár rad pro jejich pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.