Plánujeme zahradu: Krok 1. – styl zahrady a koncept

Koupili jste si pozemek a jste na prahu s plány, co a jak uděláte? Připravili jsme pro vás seriál o projekci zahrady, který vás plánováním provede krok za krokem. Ať se do projekce pustíte sami nebo povoláte zkušeného zahradního architekta, je nutné si předem promyslet několik důležitých aspektů.

Plánujeme zahradu: Krok 1. – styl zahrady a koncept
Plánujeme zahradu: Krok 1. – styl zahrady a koncept (Zdroj: archiv redakce)

Plánování zahrady poměrně často zanedbáváme. V praxi totiž mnozí zahrádkáři při budování své vysněné zahrady postupují zcela neplánovitě, a to z různých důvodů. Na výsledku to samozřejmě pak poznají i oni sami. Nejen že je taková zahrada poměrně nefunkční, vše je špatné dostupné, údržba je časově mnohem náročnější, než bychom sami potřebovali a než jsme schopni zvládnout, ale ve výsledku se z ní ani netěšíme.

Stejně jako potřebujeme vše dopodrobna naplánovat při stavbě domu nebo při jeho rekonstrukci, i zahrada potřebuje specifický přístup. Víte, z čeho vychází kvalita zahrady? Především z dobře naplánovaného konceptu, který ale může vzniknout až poté, když si ujasníte, co od zahrady chcete, kde budou jaké plochy a jak náročnou budete zvládat údržbu.

Každá zahrada je originál

Pro každého není zrovna snadné si poskládat všechny své požadavky na zahradu. Určitě vám ale pomůže, když si hlavní funkce své vysněné zahrady sepíšete na papír. Žádný pozemek není nafukovací, takže na svou zahradu zřejmě nenaskládáte úplně vše, co byste si možná představovali.

Zvláště u pozemků do jednoho tisíce metrů čtverečních platí, že méně je mnohdy více. Snažte se plánovat zahradu co nejefektivněji. Všechny plochy by měly být dobře dostupné.

Pokud se rozhodnete navštívit zahradního architekta, určitě mu pomůže, když si do plánu zahrady předem vyznačíte, kde byste chtěli mít například odpočinkovou terasu, zeleninové výsadby a kde byste chtěli vytvořit například okrasné květinové záhony. Zahradní architekt si pak mnohem lépe vytvoří představu o tom, co vše od zahrady očekáváte.

Styl zahrady – duše zahrady

Jakmile budete mít představu o konceptu, určitě se zamyslete také nad zahradním stylem. Každý je svým způsobem specifický a vyžaduje zcela originální přístup. V posledních letech je čím dál tím vyhledávanější styl ekologické či přírodní zahrady, která je méně náročná na údržbu.

Mezi další oblíbené styly patří také prérijní, květinová či anglická zahrada. Zatímco v Anglii a Holandsku se zcela běžně setkáte s formální, tedy pravidelnou, zahradou, u nás se s tímto stylem téměř nesetkáte a pokud přeci jenom ano, tak jen na části pozemku. Styl zahrady mnohdy již dopředu vypovídá o náročnosti na péči.

Současným trendem jsou hlavně styly, které nevyžadují pravidelnou péči. Většina dnešních majitelů pozemků je totiž poměrně dost pracovně vytížena a nemá tolik času na péči o zahradu, jak tomu bylo třeba u předešlých generací. Právě proto jsou tolik oblíbené přírodní nebo prérijní zahrady, které jsou typické vysokým stupněm autoregulace.

Zahradní styly v kostce

Někteří zahrádkáři na své zahradě rádi kombinují dva i více nesourodých stylů, ale výsledek obvykle nebývá valný. Ačkoliv i zde existují výjimky.

Květinovou zahradu lze skombinovat například s bylinkovou zahradou a anglickou zahradu zase s tou květinovou. Asijská zahrada si ale zase těžko bude rozumět s anglickou a podobně.

Pokud se v této tematice příliš neorientujete, přinášíme vám výběr nejčastěji používaných zahradních stylů, které se objevují na zahradách v České republice.

 • Přírodní, ekologická, permakulturní zahrada
 • Květinová zahrada
 • Prérijní zahrada s vysokým stupněm autoregulace
 • Užitková zahrada se zeleninovými záhony a výsadbami ovocných dřevin
 • Bylinková zahrada
 • Moderní minimalistická zahrada
 • Asijská zahrada
 • Anglická zahrada
 • Formální zahrada
 • Stinná lesní zahrada

Tvorba konceptu

Konceptem rozumíme úplný základ projektu zahradních úprav, je to pomyslná kostra, bez které se neobejde žádná zahrada. Již z konceptu jasně poznáte hlavní tematické náplně vybraných ploch.

Konceptem rozumíme hrubou představu o zahradě, ale v této fázi ještě nevíte, kde se nachází jaký druh rostliny, což je předmětem osazovacího plánu. Při tvorbě konceptu se zamyslete, kam umístíte různé funkční celky. Přehled nejčastěji používaných celků přinášíme v přehledu níže.

 • Plochy pro odpočinek a relax
 • Plochy pro aktivní odpočinek, sport, hry
 • Prostor pro užitkové výsadby
 • Plochy okrasných výsadeb
 • Zahradní stavby – skleník, domek na nářadí, stavby pro umístění technologií, garáž aj.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 02.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Od návrhu po údržbu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na návrh a údržbu zahrady.

Zahrada při základní škole v Humpolci

Ukázka interaktivní školní zahrady základní školy v Humpolci, kde se děti učí pozorovat rostliny v různých typech uměle vytvořených společenství rostlin a dřevin  

Z čeho a jak složit pestrou stravu pro psa?

Zpestřete jídelníček svých čtyřnohým miláčkům

Seznámení s japonskými zahradami

Povídání s přední českou japanoložkou Věnceslavou Hrdličkovou o japonských zahradách

Horská louka a jak si ji vytvořit na zahradě

Kdo nechce mít dříve tolik oblíbený anglický trávník, může si založit na své zahradě horskou louku.

ČTĚTE DÁLE

Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití
Jak správně připravit dřevo k jeho dalšímu použití

Zahradní architektura

Práce se dřevem je krásná. Jde totiž o skvělý nadčasový materiál s dlouhou životností. Víte však, co udělat, abyste si dřevo k zpracování připravili?

Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky
Chcete hezkou zahradu? Nechte přemýšlet odborníky

Zahradní architektura

Výběr zahradního architekta může mít zásadní vliv na to, jak bude vaše zahrada za pár let vypadat. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste nešlápli vedle.

Plánování zahrady může být i zábavou
Plánování zahrady může být i zábavou

Zahradní architektura

Při plánování zahrady můžete realizovat své sny, ty si nejdřív nakreslete na papír. Můžete vše zvládnout, i když nejste vystudovaný zahradní architekt.

Pergoly – příjemná zahradní architektura
Pergoly – příjemná zahradní architektura

Zahradní architektura

Pojem pergola se používá v několika významech, ale primárně se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná i kovová konstrukce určená k podepření popínavých rostlin, stejně tak jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek k venkovnímu posezení. Pergola je klasickým příkladem zahradní architektury. Máte pro ni na své zahradě dostatek místa? I kdyby ne, zkuste některé z našich tipů!

Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít
Škola zahradní architektury: plánujeme svépomocí aneb Čím bychom měli začít

Zahradní architektura

Pro někoho je zahrada místem odpočinku s možností seberealizace, byť i třeba v podobě práce. V některých případech je nutné při plánování zahrady povolat zahradního architekta, ale pokud si chcete svou zahradu vytvořit sami prakticky už od fáze projektu, máme pro vás několik užitečných rad. Důležité je si uvědomit, jaké práce zvládnete sami a kdy je přeci jen dobré se poradit s odborníkem.

Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor
Možnosti použití stromů v zahradě a na co si dát pozor

Zahradní architektura

Stromy dodají zahradě atmosféru, jakou nic jiného nedokáže. Na jaře potěší krásnými květy a ovocné druhy nás za péči odmění jedlými plody. Jaké druhy se na vaši zahradu hodí a kam je vysadit, aby dělaly jen radost?

Altánek nebo pergola?
Altánek nebo pergola?

Zahradní architektura

Altánek funguje spíše jako lehká zastřešená zahradní stavba sloužící k oddechu. Pergola, ta vlastně představuje určitý druh plotu. Svým více méně okrasným vzezřením se hodí spíše do zahrad venkovského typu. Oba tyto typy staveb řadíme k drobné zahradní architektuře. Vhodným zakomponováním do prostředí zahrad vytvářejí oba typy vynikající relaxační podmínky pro všechny generace.

Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?
Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?

Zahradní architektura

Zimní klid využijte na plánování zahrady. Možná si myslíte, že najmout zahradního architekta jsou vyhozené peníze, ale ve výsledku vám může hodně peněz ušetřit, protože on má zkušenosti, které vy budete teprve sbírat. Máte nejvyšší čas, abyste vhodného našli a společně vytvořili návrh, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační
Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační

Zahradní architektura

Počátkem roku většinou vždy plánujeme, dáváme si různá předsevzetí a možná právě letos jste si dali také jedno: už konečně předělat pozemek kolem dostavěného domu a udělat z něj hezkou oku lahodící zahradu určenou k relaxaci, nikoli k neustálé dřině.

Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami
Škola zahradní architektury: Problematika plánování vlastními silami

Zahradní architektura

Pořídili jste si pozemek a už teď se nemůžete dočkat vlastní zahrady? Při tvorbě návrhu zahrady máte na výběr ze dvou možností. Buď oslovíte zahradního architekta, který vypracuje podrobnou projektovou dokumentaci, nebo se do návrhu pustíte sami. Druhá varianta je oblíbená hlavně u milovníků zahradničení, ale ne vždy se vše povede podle našich představ. S jakými úskalími se v tomto případě můžete setkat?

Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko

Zahradní architektura

Voda v zahradě je krásná a rozhodně by tedy právě v té naší zahradě nemělo chybět jezírko. Ať už v jakékoliv podobě a velikosti.

Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?
Budete stavět dům na staré vzrostlé zahradě?

Zahradní architektura

Zahrada by vždycky měla souznít se stylem a typem domu, dotvářet i podtrhovat jeho architekturu a dávat celkovému vyznění domu vyniknout. Bylo by chybou vybírat dům a dívat se na stavební pozemek jen jako na technologickou základnu a ignorovat stromy, keře, přirozeně zatravnělé plochy atd. A pokud podobné věci dělá váš architekt, pak je to architekt špatný. Budete-li stavět dům na staré vzrostlé zahradě, máte o několik povinností navíc a přitom si vlastně můžete gratulovat. Jak je to možné?