Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů

Spolu s přicházející zimou nastává období, kdy je nutné připravit zahradu na závěr sezony. Kromě zazimování růží a jiných rostlin nás bude také čekat období řezu stromů. Některé dřeviny se prořezávají na podzim a jiné zase v zimě nebo brzy z jara. Jak zpracovat větve, kterých je mnohdy opravdu dost? Využijte služby drtiče a štěpkovače!

Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů (Zdroj: archiv redakce)

Jakého pomocníka vybrat?

Možností, kde lze využít štěpku nebo drť je na zahradě hned několik. Můžete s nimi mulčovat záhon, nechat je zkompostovat nebo dokonce s nimi topit i doma v kamnech. Teoreticky je téměř jedno, jaký stroj použijete, ale prakticky už ne. Každá směs má totiž svá specifika a je tak více vhodná na daný účel.

Obecně platí, že pokud chcete směs převážně kompostovat, je vhodné zakoupit zahradní drtič. Na kompost je nutné dávat organickou směs co nejvíce rozdrcenou. V opačném případě nemusí proces kompostování probíhat správně. Štěpku naopak využijete dobře na mulčování záhonu nebo jako topivo do kamen.

Jednu věc však mají tyto stroje společnou. Materiál, který je do nich vkládán, musí být suchý. V opačném případě si nejen přiděláte práci a výsledek nebude stát za to, ale také vás to může stát zničení stroje.

Proč není vhodné na mulčování záhonu a topení využívat drť?

Organický mulč se po nějaké době začíná rozpadat, a tak v případě použití nadrceného materiálu se tento proces značně urychlí. Mulč se ve výsadbách používá ovšem hlavně pro své schopnosti udržet vlhkost v půdě a také zabránit růstu plevelů nebo náletů. Právě kvůli tomu nesmí být mulčovací materiál nadrcen na drobné části, ale musí být spíše hrubší.

Štěpka tuto vlastnost splňuje dokonale. Poté už jen stačí ji vrstvit do výšky kolem 20 cm a máte na pár let klid od zapleveleného záhonu. S topením je to obdobné. Čím menší jsou dřevěné části, kterými se topí, tím spíše se kotel zadusí. Je potřeba tak topit s rozvahou. Štěpka už je ovšem dostatečně hrubá na to, aby se s ní dalo topit bez problémů.

Jak pracuje drtič a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

V případě drtiče se stará o rozdrcení materiálu rotující nůž. Ten se otáčí rychlostí kolem 2500 ot./min. Bohužel díky vysokým otáčkám je stroj velmi hlučný a je otázkou jeho použití v osídlených oblastech, jako jsou zástavby nebo přímo ve městě. Určitě je vhodné si v tomto případě stroj při práci poslechnout a poté zvážit jeho nákup.

Další nevýhodou je také to, že kvůli principu rotujícího nože není stroj schopný brát si materiál sám a je tak zapotřebí hlavně vaší síly. Hrozí tak vyšší riziko zranění a mnoho výrobců klade u těchto strojů větší důraz na používání bezpečnostních pomůcek.

Nespornou výhodou stroje ovšem je, že jakýkoliv materiál, ať jsou to větvičky, nebo listí, které štěpkovač neumí vhodně zpracovat, nadrtí drtič na tak malé části, že z obrovské hromady větví máte jenom několik pytlů zpracované hmoty. Další výhodou může být i rychlejší zpracování materiálu. Záleží hodně na ochranných pomůckách, které mohou v několika případech práci zpomalit. Na druhou stranu bezpečnost je opravdu důležitá.

Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů
Užitečné srovnání: Výhody a nevýhody drtičů a štěpkovačů

Jak pracuje štěpkovač a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

U štěpkovače se stará o nadrcení materiálu pomaloběžná drtící hlava s několika většími výstupky. Materiál se v ústrojí tak dostane mezi rotující hlavu a pevnou desku, čímž dojde k jeho rozdrcení. Délku rozdrceného materiálu určuje vzdálenost mezi výstupky drtící hlavy.

Hlavní nevýhoda ovšem spočívá díky tomuto konstrukčnímu mechanismu v rychlosti zpracování materiálu. Drtící hlava se otáčí kolem 40 ot./min. a práci tak nelze nijak více urychlit. Na druhou stranu si drtící hlava bere materiál takřka sama a vy tak nemusíte vynakládat značné fyzické úsilí při práci.

Další výhodou stroje je možnost při ucpání spustit opačný chod, kdy vám kolo ucpaný materiál vytlačí ven. Z drtivé většiny případů ucpání se tímto problém vyřeší.

Jak výkonný stroj budeme potřebovat?

Pro nejběžnější použití, kdy zpracováváte jednou až dvakrát ročně menší množství větví o slabším průměru, si bez problému vystačíte s elektrickým pohonem. Vhodné jsou stroje s výkonem kolem 2 kW. Takto silní pomocníci zvládnou zpracovat větve o průměru kolem 4,5 cm. Ovšem při zpracování převážně malých průměrů si vystačíte i s menším výkonem.

Pakliže potřebujete opravdový výkon, sáhněte po benzinovém pohonu motoru. Stroje s tímto typem pohonu už patří mezi ty opravdu silné a drahé. Využívají je převážně lesáci nebo lidé, kteří vlastní velké zalesněné pozemky apod. Tyto pomocníci mají sice velkou sílu, ale jsou také velmi těžcí a také drazí, nejlepší řešení, a pro mnohé i dostačující, je elektrický pohon motoru. Stroje s elektrickým pohonem jsou lehké a také nestojí tolik peněz.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock

Publikováno: 28.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Největší sbírka šicích strojů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Někdo sbírá pohlednice, někdo třeba kabelky. A někdo, jako Pavlína Cvrčková sbírá staré šicí stroje. Má doma nejen tradiční stroje, ale i speciální (na klobouky), a také dětské.

Zrytí pozemku

Na začátku sezóny je potřeba připravit záhony. Důležité je rytí, které je ovšem dost namáhavé, zvláště u větších políček.

Domácí dřevoobráběcí stroj

Sestavení domácího dřevoobráběcího stroje, který dokáže nahradit pět truhlářských strojů

Péče o trávník na jaře

Péče o trávník na jaře

Kultivátor upravený na půdní jamkovač

Úprava kultivátoru na půdní jamkovač, který se použije při práci v lese při sadbě.

Jak si vyrobit nábytek ze starých šicích strojů?

Máte doma starý šicí stroj? Ukážeme vám, jak je v dílně můžete přetvořit na originální nábytek v podobě stolku, lavičky, poličky nebo dokonce zásobníku na dřevo.

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.