Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Mezi víceleté plevele můžeme zařadit i jetel zvrhlý. Tento druh jetele se prezentuje jako užitková rostlina, která se často rozšiřuje do volné přírody, a roste ve společenstvu ostatních trav. Jetel roste zjara poměrně rychle a je schopen brzy přerůst konkurenční rostliny, které pak může až vytlačit ze svého okolí.

Jetel zvrhlý je oblíbenou, často pěstovanou pícninou, ale patří i mezi víceleté plevele
Jetel zvrhlý je oblíbenou, často pěstovanou pícninou, ale patří i mezi víceleté plevele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jetel zvrhlý patří mezi víceleté plevele i kulturní pícniny

Jetel zvrhlý (Trifolium hybridum) je dvouletá až vytrvalá rostlina s příjemnou vůní, která se vyskytuje ponejvíce na vlhčích, těžších půdách. Nalezneme jej téměř v celé Evropě včetně České republiky, Severní Americe, dokonce i v Africe a na Novém Zélandu. Ačkoliv se jedná o pícninu, je jetel zvrhlý zařazován také mezi víceleté plevele.

Jetel zvrhlý je samostatný přirozený druh a se žádným jiným jetelem hybridy nevytváří, ačkoliv jeho latinský název mylně svědčí o opaku. Ve většině zemí se pěstuje jako doplňková pícnina ve směsi s trávami nebo jinými druhy jetele. V České republice jde o nepůvodní druh, který sem byl dovezen v 19. století. Zplanělé populace se spontánně udržují a jsou doplňovány o nové rostliny unikající ze současných výsevů. Nejpodobnějším druhem, se kterým je i občas zaměňován, je jetel plazivý (Trifolium repens). Odlišuje se od něj nekořenujícími lodyhami, alespoň některými růžovými květy, a také žilkami na kalichu.

Díky vysokému obsahu pylu i nektaru v květech je jetel zvrhlý považován za silně medonosnou rostlinu
Díky vysokému obsahu pylu i nektaru v květech je jetel zvrhlý považován za silně medonosnou rostlinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je však schopen se hojně rozrůstat i v živinově chudých a vysýchavých substrátech, proto se vyskytuje např. i v pískovnách. Tyto víceleté plevele mají kořeny, sahající do značné hloubky, a je proto poměrně obtížné je ze zahrad dostat.

Semena bývají rozšiřována větrem, vodou, ptáky i hmyzem. Tyto víceleté plevele produkují velké množství semen, která mohou zůstat životaschopná i po dobu šesti let. Semena mají tvrdá osemení a obvykle neklíčí téhož roku, kdy dozrají, ale až po přezimování. Může stát, že se na zahrady jetel zvrhlý dostane z blízkých směsných luk, které jsou posečeny, a semena se rozšíří i do větších vzdáleností od ohniska masivního výskytu.

Obvykle se vysévá ve směsi s dalšími jetelovinami a trávami
Obvykle se vysévá ve směsi s dalšími jetelovinami a trávami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Díky své nahořklé chuti podporuje tvorbu mléka u přežvýkavců. Při likvidaci nabídněte víceleté plevele, jako je jetel zvrhlý, ke konzumaci hospodářským zvířatům raději, než byste jej zkompostovali. Semena mohou přežít. Je to velmi dobrá medonosná rostlina. Květy jetele zvrhlého navštěvuje mnoho hmyzu.

U nás jej nalezneme ve třech poddruzích:

  • Trifolium hybridum subsp. hybridum
  • Trifolium hybridum subsp. anatolicum (Boiss.) Hossain
  • Trifolium hybridum subsp. elegans (Savi) Aschers. & Graebn.
U býložravců podporuje tvorbu mléka
U býložravců podporuje tvorbu mléka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Použití chemie na víceleté plevele

Při ošetřování jetelovin herbicidy se můžete setkat s rozdílnou reakcí podle druhu. Pokud zvolíte nesprávný herbicidní přípravek nebo uděláte chybu v termínu aplikace, může dojít k projevům fytotoxicity (projevuje se prožloutnutím porostu, nekrózami na okrajích listů nebo zpomalením růstu ošetřených rostlin), které mohou vést až k úplnému znehodnocení porostu. To znamená, že použitím nevhodného přípravku si poškodíte všechny rostliny okolo, ale jetel a další víceleté plevele mohou tento "útok" přežít a množit se vesele dál. 

Doporučené přípravky:

  • Bofix – účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí – čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní.
  • Dicopur – herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu posekejte.
  • Roundup max – silný koncentrát, který je ředitelný vodou, a používá se na ničení obzvláště intenzivního plevele.

Ideální jsou selektivní herbicidy, které jsou přizpůsobené na ničení jen určitého typu rostliny (např. právě víceletého plevele). Ten vyhubí bez toho, aby zaútočily nebo zničily ostatní rostliny. Ze systémových herbicidů je v případu jetele zvrhlého lepší využít herbicidy kořenové, které se šíří prostřednictvím kořenového systému. Nevýhodou ale je, že herbicidní látka může dlouhodobě setrvat v půdě.

Pokud nechcete na zahradu pustit chemii, nezbývá vám, než abyste začali s ručním odstraňováním. Je to ale práce velmi náročná a výsledek nemusí být efektivní, zvlášť jestliže tyto víceleté plevele zasáhly už větší prostor zahrady. Boj s tímto plevelem vyžaduje spíše rafinovanější metodu.

Plevele se v zahradě vyskytují také díky vysokému pH půdy. Pokud je půda velmi zásaditá, plevel má ideální podmínky na svůj růst a další rozmnožování. Použijte proto kvalitní hnojivo, čímž se tráva rozroste a víceleté plevele a jetelinu spolehlivě zadusí.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, agromanual.cz, veselebydleni.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Okrasné jetele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pověry o štěstí spojené se čtyřlístkem můžete brát vážně a chodit si jej na louku pracně vyhledat. Nebo si jej doma vypěstujte a zaručeně budete mít štěstí z pěstování.

Dokonalý trávník díky pravidelnému odplevelování

Díky odplevelování a výživě budete mít luxusní trávník na zahradě

Zdravý zelený nápoj

Dnes si podle receptu připravíme zdravý zelený nápoj. Suroviny stačí natrhat na louce nebo na zahradě.

Péče o trávník

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o hnojivech a výživě pro trávník.

Proč vysévat zelené hnojení?

Výsev zeleného hnojení

Jak pečovat o želvu

Jak pečovat o želvu

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.