Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Jitrocel je známá a velmi využívaná léčivka, která spolehlivě léčí bolesti v krku, chrapot a dětský kašel. Obecně byl jitrocel odpradávna považován za zázračnou bylinu na ošetřování ran. Ale také známe jitrocel jako plevel, a ten už tak oblíbený není. Rostlina je rozšířena ve velké části světa i na území Česka, a setkat se s ní můžeme prakticky v každé zahradě.

Jitrocel jako plevel sice dělá v záhonech neplechu, ale je léčivý a zároveň užitečný
Jitrocel jako plevel sice dělá v záhonech neplechu, ale je léčivý a zároveň užitečný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel jako plevel i jako léčivka

Početný rod jitrocele (Plantaginaceae) zahrnuje několik desítek druhů jednoletých, dvouletých nebo stálezelených vytrvalých rostlin.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá trsnatá bylina zpravidla s několika přízemními růžicemi. Kromě jitrocele kopinatého se u nás jako plevel vyskytuje například jitrocel větší (Plantago major) nebo jitrocel prostřední (Plantago media). Všechny druhy jitrocele najdeme na loukách, okrajích cest, pastvinách – prakticky téměř všude. Za povšimnutí stojí i zvláštní horský druh jitrocel sněžný (Plantago nivalis) – kompaktní vytrvalá rostlina, která tvoří úhledné růžice kopinatých listů s hedvábnými chloupky a krátkým stonkem.

Samotný jitrocel kopinatý je oblíbenou pochoutkou pro hospodářská i lesní zvířata, a proto byl v některých částech světa zařazen do travních směsí pro pěstované trávníky jako zdravá potrava pro ovce. Jeho konzumace zvířaty zlepšuje jejich zdraví a vylepšuje chuť mléka, jelikož obsahuje důležité látky jako sodík, draslík nebo měď. Semena jitrocele se využívají jako krmení pro chovné druhy ptactva a kvetoucí jitrocel je vítanou pastvou pro včely.

Trávník s jitrocelem vypadá přirozeně
Trávník s jitrocelem vypadá přirozeně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mnoho druhů jitrocele se chová poměrně invazivně a vykazují typické vlastnosti plevelů. Jitrocel se vyskytuje především v oblastech, kde je mírně vlhká, hlinito-písčitá až středně těžká půda s neutrální až zásaditou reakcí. Roste na místech, jako jsou louky, meze, pastviny, slunné stráně, běžně jej nalezneme v trávnících, úhorech, podél komunikací, v parcích a příležitostně se jitrocel objevuje na polích.

Kvete od května do až října, někdy vydrží kvést dokonce až do příchodu prvních mrazů. Některé druhy jitrocele dorůstají výšky až 30 cm, jiné jsou celkem malé a drobné. Většinou je jitrocel odolný vůči klimatickým vlivům, až na výjimky bývá mrazuvzdorný. Nejvhodnější je chráněné stanoviště na plném slunci. Rozmnožuje se snadno semeny. 

Jitrocel kvete nenápadně, ale je zdrojem velkého množství pylu
Jitrocel kvete nenápadně, ale je zdrojem velkého množství pylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Domácí herbicid na jitrocel

Co budete potřebovat:

  • 1 lžičku přípravu na mytí nádobí
  • ocet

Připravte si obyčejný rozprašovač, který si zhruba do půlky naplňte octem. Následně do rozprašovače přidejte 1 čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí. Obě ingredience velmi důkladně promíchejte, dokud nevznikne jednotná směs, kterou následně můžete na jitrocel použít. Směs jednoduše nastříkejte na exponovaná místa a nechte působit. Budete mile překvapeni výsledky, kterých s tímto přípravkem dosáhnete.

Tip redakce: 

Z jitrocelové šťávy je možné připravit sirup proti kašli, vynikající je také pro děti. Čtyři plné hrsti umytých listů, sesbíraných stranou od pozemních komunikací i obydlených míst se rozdrtí, případně rozmixují. Ke hmotě přidáme trošku vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stálého míchání vaříme na slabém plamenu, dokud nevznikne houstnoucí kapalina, kterou ještě horkou nalijeme do lahví a uložíme do chladničky.

Nehleďte na jitrocel jen jako na plevel, je to dokonalá léčivka
Nehleďte na jitrocel jen jako na plevel, je to dokonalá léčivka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud vám jitrocel na záhonech vadí, zkuste jej eliminovat do malých trsů, a z nich postupně sbírejte listy. 

Zdroj informací: nakridlechandelu.cz, zahrada-centrum.cz, vychytavkov.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Král silnic jitrocel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Král silnic jitrocel

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.