Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř

Hamamelis japonica čili také vilín japonský je opadavý keř, který se podobá lísce. Jeho listy se však na podzim zbarví do červena. Má podobu velkých keřů nebo malých stromků. A pokud chcete mít barevnou a rozkvetlou zahradu i v zimě, zasaďte si ho. Koncem zimy nebo velmi brzy na jaře jeho stále ještě holé větve ozdobí krásné a voňavé květy, které mají žlutou, oranžovou nebo červenou barvu, a jsou naprosto nepřehlédnutelné.

Hamamelis japonica kvete v zimě
Hamamelis japonica kvete v zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hamamelis japonica – jak tento keř pěstovat? 

Hamamelis japonica čili vilín je skromný a poměrně nenáročný keř, který neohrožuje žádná významná skupina hmyzu nebo houbové choroby. Platí to však jen tehdy, pokud splníte jeho hlavní potřeby pro spokojený život.

Do jaké půdy vilín zasadit? 

Vilíny potřebují především kyprou a dobře propustnou půdu s vysokým podílem humusu. Je pro něj také velmi důležité, aby půda byla mírně kyselá až kyselá. Mokré půdy jsou pro ně absolutně nevhodné. Je schopen ustát pouze mokrou půdu, která se nachází v terénních muldách, které jsou vytvořeny ze správné a dobře propustné půdy, aby se u kořenů nikdy nedržela nadbytečná vláha.

Kam vilín zasadit? 

Hamamelis japonica má poměrně vysoké nároky na světlo. Líbí se mu na přímém slunci nebo tam, kde je toulavý stín – v podrostu řídce vysazených stromů se mu proto dobře daří. Líbí se mu tam i to, že má díky spadanému listí i dostatek humusu a vyšší vlhkost. Rozhodně ale vilín nesázejte do většího stínu, protože vám tam bude špatně kvést a na podzim se mu nevybarví listy. 

Při plánování výsadby je nutné brát ohled nejen na světlo, ale i na prostor. Vilín potřebuje dostatečně velký prostor, protože to je velmi široký keř, který se rozpíná. Kolem vilínů proto můžete zasadit jen krátkověké trvalky nebo rostliny, u nichž vám nebude vadit, že vám je po čase vilín vytlačí. Před samotným zasazením vilínu místo důkladně zvažte i proto, že přesazování příliš nezvládají. Ideální proto je, když ho po zasazení už nebudete přesazovat.

Květy vilínu jsou nepřehlédnutelné
Květy vilínu jsou nepřehlédnutelné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o vilín 

Mladé vilíny zalévejte pravidelně, dokud se neusadí. K tomu dojde asi za dva nebo tři roky. Potom, co se vilín usadí, je již nenáročný na péči. Pravdou ale je, že během období sucha potřebují zalévat, a také každé jaro byste měli prostor okolo nich posypat hnojivem nebo mulčem z dobře shnilého kompostu či hnoje. Dejte si u nich pozor, aby netrpěly nedostatkem vláhy, protože to může následně způsobit, že jim květy na podzim nebo v zimě opadnou.

Řez Hamamelis japonica

Řez potřebuje Hamamelis japonica k udržení kompaktního tvaru a bohatému kvetení. Vilín je potřeba prořezávat každý rok na jaře, a to předtím, než mu začnou rašit pupeny a keř začne obrůstat. Cílem tohoto řezu je odstranění starých a poškozených větví stejně jako těch, které rostou dovnitř keře. Mladé výhony potom můžete také zkrátit na polovinu, abyste podpořili růst nových větví.

Květy vilínu jsou žluté, oranžové nebo červené
Květy vilínu jsou žluté, oranžové nebo červené (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Množení vilínu

Hamamelis japonica se nemnoží zcela jednoduše, ale zkusit to můžete pomocí řízků z měkkého dřeva, které z keře odeberete na jaře – ty potom nechte zakořenit v kompostu. 

Pěstování vilínu v květináči nebo v nádobě 

V malých zahradách můžete zkusit pěstování hamamelisu v květináči, což do značné míry omezí jeho velikost. Aby to bylo možné, vyberte si k tomu květináč o průměru alespoň 50 cm a použijte na jeho dno kvalitní kompost. V létě potom udržujte květináč dobře zalévaný. 

Možné problémy vilínu

Vilíny jsou obvykle bezproblémové, ale dejte si pozor na phytophthoru, což je kořenová hniloba, a potom také na medovou houbu, což je druh václavky.  Na keři si mohou pochutnat také jeleni nebo králíci. Vilín dokáže potrápit i padlí na listech. 

Zdroje informací: thespruce.com, rozhlas.cz, bhg.com 

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat kaliny a vilín

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o tom, jak pěstovat kaliny a vilín, jaké druhy poznáme, jakou barvou kvetou, jak o ně pečovat.

Listárna Václava Větvičky

Oblíbenou rubrikou je listárna Václava Větvičky. I tentokrát si zodpovíme dotazy diváků.

Sněženky, vřesovec a vilín

V předjaří nám může zahrada pěkně kvést díky sněženkám, vřesovci a vilínům.

Jaké keře vysadit na zahradě

Jaké keře vysadit na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?