Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina, která nám dělá radost po celou zimu. Pohled na něj přináší útěchu i v chladných zimních dnech. Jeho listy prosvítají pod bílou peřinou a přináší naději na blížící se jaro. Brslen je vzhledově velmi zajímavý keř, který není nijak náročný na své pěstění. Perfektně se hodí do malých i větších zahrad. Poradíme vám, jak se o tento keř správně starat.

Brslen jako stálezelená rostlina je okrasou zahrad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brslen jako stálezelená rostlina je okrasou zahrad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen je stálezelená rostlina

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina, která nás dokáže potěšit barevnými listy i v období vegetačního klidu. Tento keř se k nám dostal z Japonska a Číny. Řadí se do čeledi jesencovitých rostlin. Dorůstá do výšky až 60 cm. Svým vzhledem vytváří celistvě kompaktní keř, ale hodí se i jako živý plot. Brslen můžeme pěstovat jednotlivě nebo ve skupinové výsadbě. Lidé by se však před ním měli mít na pozoru, pro člověka je jedovatý.

Stálezelenou rostlinu, jakou je právě brslen Fortuenův, bezpečně poznáme podle hráškově zelených listů, které mohou přecházet až do tmavě zeleného odstínu. Jsou jemně vroubkované a pyšní se bílým lemem na svém okraji. V brzkého jaře, kdy rostlina raší, mohou okraje listů působit lehce nažloutle. Přes zimu až do časného jara mají listy tohoto keře růžový až načervenalý nádech. Na keři zůstávají celé zimní období. Rostlina dorůstá do výšky až 60 cm, a jestliže ji zasadíme k plotu či jakékoliv jiné opoře, větve se začnou chytat a šplhat.

Přes zimu mají listy narůžovělý až načervenalý odstín
Přes zimu mají listy narůžovělý až načervenalý odstín (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen Fortuenův a jeho odrůdy

Stálezelenou rostlinu, jakou je brslen Fortuenův, dělíme do dvou základních odrůd. Jednou z nich je „Emerald Gaiety“. Pro tuto odrůdu jsou typickým znakem oválné, zelenobílé žíhané listy. S příchodem podzimu se jejich barva postupně mění dorůžova. V této podobě vydrží na rostlině po celé zimní období. Keř nekvete, ale nově rostoucí lístky na rostlině mohou někdy vypadat právě jako květy. Druhou odrůdou je „Emerald Gold“. Pro své zlatozelené listy dokáže přilákat pozornost opravdu z velké dálky – právě proto se pěstuje na zahradách jako okrasný keř.

Jednou z odrůd brslenu Fortuenova je „Emerald Gold“
Jednou z odrůd brslenu Fortuenova je „Emerald Gold“ (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování brslenu

Brslen Fortuenův je nenáročný na své pěstování. Stálezelené rostlině se výborně daří na slunném místě, vysadit ji však můžeme i v polostínu či na úplně stinném místě. V tomto případě bychom se však ochudili o nádherné podzimní zbarvení listů. Půda by měla být propustná, mírně kyselá a dostatečně vlhká. Přílišná vlhkost rostlině však nijak neprospívá. Rostlina je mrazuvzdorná. Dokáže snést teploty silně pod bodem mrazu, a to až do -29 °C.

Keř brslenu je mrazuvzdorný
Keř brslenu je mrazuvzdorný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Keř brslenu můžeme pěstovat na zahradě samostatně, např. na okraji záhonku, nebo jej můžeme zařadit do skupinového aranžmá. Jakmile zasadíme keř k plotu či podpoře, získáme krásný živý plot. Vzhledem k tomu, že se výborně chytá své opory, může dorůstat do větší výšky, než je pro rostlinu obvyklé. Pěstovat jej můžeme též na kmínku či v květináči.

Brslen můžeme pěstovat i na kmínku
Brslen můžeme pěstovat i na kmínku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak namnožit brslen Fortuenův

Brslen se rozmnožuje řízkováním a do půdy jej vysazujeme buď brzy na jaře, nebo pozdě na podzim. Podzimní výsadba se musí zakrývat chvojím. Při přesazování dáváme pozor na kořeny. Pokud není nějak podstatně narušen kořenový bal, zvládají keře brslenu přesazování bez sebemenších potíží. Vkládají se do dostatečně velké jámy, do které přidáme kvalitní kompost. Bez řádné zálivy se však přesazený keř neobejde.

Pokud se rozhodneme pro pěstování brslenu ze semen, můžeme je buď koupit, nebo si sesbírat semena z rostliny na zahradě. Sběr provádíme ihned po jejich uzrání, zhruba počátkem měsíce října. Semena vyséváme do volné půdy nebo do pařeniště.

Stálezelené rostliny brslenu můžeme různě tvarovat. Tvarování provádíme těsně před jarním rašením. Touto úpravou získáme jedinečné keře, které se stávají okrasným prvkem zahrad.

Brslen se dobře tvaruje
Brslen se dobře tvaruje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen Fortuenův je nádherná dekorativní stálezelená rostlina. Má však jednu nepříjemnou vlastnost – je pro lidské tělo jedovatý. Ptáci sice plody keře konzumují, my bychom to však zkoušet rozhodně neměli.

Dřevo brslenu je lesklé a nažloutlé. Jedná se o velice žádaný materiál dřívějších řezbářů a výrobců hudebních nástrojů. Tak jako dřevo, využívali dříve lidé i jiné části této rostliny. Olej ze semen se používal ke svícení nebo jako přísada do mýdel a z plodů se vařil odvar, který používali barvíři k obarvování látek.

Zdroj informací: www.abecedazahrady.dama.cz, www.onlinezahradnictvi.cz, www.zahradkarskaporadna.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Brsleny-keře do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

Jak zrušit zahradní jezírko a udělat záhon

Jak zrušit zahradní jezírko a udělat záhon

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

Dřeviny do truhlíku

Do truhlíku se hodí sázet rostliny, které jsou méně náročné na vody a živiny, jako je třeba borovice, smrk apod. Zjistíte, jak truhlík připravit pomocí geotextilie, folie a drenážní vrstvy a následně jak sázet podle typu truhlíku.

Letnění pokojových rostlin

Reportáž o letnění pokojových rostlin, výhody letnění, jak by mělo letnění rostlin probíhat, kam rostliny ze začátku umisťovat, kdy začít s letněním.

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?