Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Žlutá cizrna čili římský hrách je hned po fazoli tou nejpěstovanější luskovinou světa. Pěstuje se ve více než 50 zemích. Bohužel jen u nás se moc nepěstuje. Je totiž poměrně teplomilná, a tak se u nás nejvíce pěstuje na jižní Moravě. Její pěstování v Česku však rozhodně nepředstavuje nic nemožného. Se správným přístupem si cizrnu můžete vypěstovat i vy na svém záhonku, nebo dokonce na balkoně. Chcete vědět jak? Povíme vám.

Žlutá cizrna se velmi podobá hrachu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žlutá cizrna se velmi podobá hrachu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Žlutá cizrna pěstovaná v Česku 

Žlutá cizrna je jednoletá rostlina, která dorůstá velikosti 30–60 cm, má spíš podobu keříčku a její vegetační doba se pohybuje okolo 100 až 120 dnů. Abyste cizrnu v našich podmínkách sklidili, je nejlepší, když si ji předpěstujete ve skleníku nebo u sebe doma (třeba na parapetě). K výsevu by totiž mělo dojít ideálně již na začátku dubna.

Pro dobrý výsledek výsevu doporučujeme nechat cizrnu nejprve naklíčit. Den před plánovaným výsevem ji proto namočte na 12–24 hodin do vlažné vody, následně ji pak ihned vysejte do předem připraveného substrátu. Semena s viditelným klíčkem stačí jemně zatlačit prstem pod povrch (asi 0,5 cm) půdy. Takto zasazenou cizrnu ponechte na světle a v teplotě, která neklesne pod 20 °C. Nezapomeňte ji pravidelně zalévat. 

Kdy cizrnu přesadit? 

Žlutá cizrna na záhon míří až po zmrzlých, tedy až po 15. květnu. V té době to již bude zhruba 12cm rostlinka. Sazeničky sázejte do řádků, které jsou od sebe vzdálené 30–50 cm. Mezeru mezi jednotlivými rostlinami mějte alespoň 15 cm. Pěstovat ji můžete rovněž samostatně v květináčích nebo v truhlících. Výhodou je, že oporu nepotřebuje, protože jde o dostatečně pevný keřík. Mladé rostlinky je však nutné pravidelně okopávat a udržovat v bezplevelném stavu (jde o prevenci vůči napadení houbovitými chorobami). Potom, co rostliny narostou a zapojí se, je již nechte tak, abyste je nepolámali, jsou totiž velmi křehké. 

Výsev cizrny přímo do půdy 

Výsev cizrny přímo do půdy je i u nás možný, ale musí k tomu dojít za určitých podmínek. V prvé řadě musí být teplota stabilní a minimálně mezi 10 až 15 °C. Neměly by hrozit mrazy, protože studená a mokrá půda většinou může za hnití semen. Celkem dobře se v tomto případě osvědčil výsev semen na záhony, které byly následně překryty dvěma vrstvami netkané textilie. Při nižších teplotách je přitom vhodné nechat textilii na záhoně až do konce května. 

Cizrnu před výsevem namočte na 24 hodin
Cizrnu před výsevem namočte na 24 hodin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o cizrnu

Cizrna potřebuje dostatek vláhy v době klíčení, vzcházení a tvorby lusků, jinak toleruje sucho. V opravdu suchém roce je dobré je jednou za čas zalít, ve vlhkém roce jí vystačí přirozená přírodní závlaha. 

Podmínky pro pěstování cizrny 

Cizrna má nejradši lehké (záhřevné) dobře propustné půdy, které jsou mírně kyselé až neutrální. Měly by být dobře zásobené živinami a vápníkem. Vyplatí se je přihnojovat, protože potřebují dusík pro růst zelených částí, draslík a fosfor pro kvetení a zrání lusků. Vhodná jsou k tomu organická hnojiva. Před výsadbou proto do půdy přidejte dobře rozložený kompost.

Vhodnými sousedy při pěstování cizrny jsou brambory, okurky, kukuřice, jahody, celer a saturejka. Rozhodně však vedle ní nesázejte česnek. Co se pak týká stanoviště, vyhněte se čemukoliv, co by na záhon s cizrnou vrhalo i sebemenší stín. Cizrna vyžaduje plně slunné stanoviště, intenzita slunečního svitu je zcela zásadní pro tvorbu kvalitních lusků. Ovlivňuje i jejich množství, rozhodně ji proto nesázejte pod strom. 

Cizrnu můžete pěstovat na zahradě, ale i na balkoně
Cizrnu můžete pěstovat na zahradě, ale i na balkoně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co si dát pozor 

  • Při pěstování cizrny si dejte pozor na plíseň, virus mozaiky a antraknózu. 
  • Vyhněte se manipulaci s rostlinami, když jsou mokré, aby nedocházelo k šíření spor. 
  • Nemocné rostliny odstraňte. 
  • Cizrna je bohužel náchylná na mnoho půdních chorob, a proto byste cizrnu měli sázet na jedno místo maximálně po 3 roky. 
  • Napadnout ji mohou mšice, roztoči i brouci. Mšice jsou obzvláště nebezpečné, protože mohou šířit mozaikový virus nebo jiné choroby. Mšice odstraníte proudem vody nebo insekticidy. Vajíčka rozdrťte prsty. Vytrhávejte listy i celé napadené rostliny. 
Cizrnu je nutné z lusků ihned vyloupat
Cizrnu je nutné z lusků ihned vyloupat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy cizrnu sklízet? 

Cizrnu sklízejte za suchého a slunného dne ve chvíli, když se lusky zbarví do žluta. Sklízejí se celé lusky, z nichž se cizrna okamžitě vyloupe. Semena cizrny pak nechte proschnout na teplém a suchém místě, kde je rozložte v tenké vrstvě. Suchou cizrnu potom skladujte v suchých sklenicích s kvalitním uzávěrem. Takto uskladněná cizrna vám na suchém a chladném místě vydrží až 1 rok. 

Zdroj informací: donapo.cz; sazenicka.cz; cizrna.cz 

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Cizrnový popcorn podle Ládi Hrušky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Taky rádi mlsáte u televize a potom máte výčitky z diety? Zkuste zdravou variantu mlsání podle Ládi Hrušky.

Cizrna do poslední kuličky

Jak využít cizrnu do poslední kuličky?

Naložené syrečky

Naložené syrečky chutnají ještě lépe, když jsou domácí. Zjistíte nejen co budete kromě čočky, cizrny a ořechů potřebovat ale hlavně jak si syrečky doma naložit.

Indiánské zelené lusky k léčbě revma

Využijte starou indiánskou rostlinu k léčbě revma nebo artritidy!

Jak beze zbytku zpracovat hrášek i s lusky?

Sladké lusky, skrývající mladý hrášek jsou velkou pochoutkou. Ukážeme si, jak zpracovat hrášek i s lusky.

Posvícenské menu v moderním pojetí

Posvícení vždy bylo časem, kdy se lidé povznesli nad každodenní útrapy a užívali si pohodlí domova. A s domovem se pojí i výborná večeře, kterou nám v poněkud modernějším pojetí připraví pan Luboš Rychlavský.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.