Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Likvidace zahradních plevelů je téma, o kterém se napsalo už mnoho. Je to stále se opakující a asi nikdy nekončící boj. Jedinou radou, jak se definitivně zbavit plevelů na zahradě, je zahradu vybetonovat. Ne všechny rostliny ale musíme nutně považovat za plevel. Představíme vám ty nejodolnější a nejhůře odstranitelné.

Likvidace nebezpečného plevelu má mnoho podob a způsobů (Zdroj:  Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Likvidace nebezpečného plevelu má mnoho podob a způsobů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Likvidace zahradních plevelů 

Plevel, který se objevuje v záhonech či v již založeném a pěstěném trávníku, je problém. Proto s jeho likvidací příliš neotálíme, jinak nám velmi brzy zamoří zahradu. Likvidace zahradních plevelů je potom dlouhodobou záležitostí s nejistým výsledkem. Někdy postačí pár hodin na zahradě, abychom se mechanickou cestou obtížného plevele zbavili, ale v mnoha případech musí nastoupit těžká kavalerie v podobě herbicidů, aby nechtěné plevele ze zahrad vypudila.

Je prospěšnější mechanická nebo chemická likvidace nebezpečného plevele?
Je prospěšnější mechanická nebo chemická likvidace nebezpečného plevele? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pýr plazivý

Elytrigia repens je vytrvalá rostlina, která se zahradě drží díky mohutným kořenovým systémům s vysokou regenerační schopností oddenků. Rostliny vytvářejí vzpřímená stébla dlouhá až jeden metr. Rozmnožuje se generativní a vegetativní cestou. Klíčí nejlépe z hloubky kolem jednoho centimetru. Rostliny vzešlé v srpnu a září do zimy vytvoří kořenový systém schopný vegetativní reprodukce. Z jednoho kousíčku oddenku dlouhého 10 cm je rostlina schopna vytvořit v průběhu vegetace až 30 m oddenků. 

Vyskytuje se na 70–80 % orné půdy, velmi rozšířený je ve všech oblastech. Pýr plazivý se dobře množí na pozemcích s vlhkou půdou. Při silném výskytu dokáže úplně potlačit všechny kulturní rostliny, protože do půdy vylučuje alelopatické látky (tzv. přírodní antibiotika produkovaná mikroorganismy, zpravidla houbami, která potlačují růst jiných mikroorganismů).

Významně škodí ve všech kulturních rostlinách. Patří mezi velmi nebezpečné plevele. Jako nejvhodnější likvidace zahradních plevelů je důsledná chemická ochrana. Doporučené jsou nejméně tři postřikovací cykly za použití kombinace totálních a selektivních herbicidů. 

Druhou možností je ruční pletí záhonů, které ale musí být důsledné, ideálně bez použití motyky nebo tyče. Vhodnější je kopáč nebo vidle. To proto, abychom nepřesekali oddenky pýru, ukryté pod povrchem, a ten se nezačal opět množit.

Pýr plazivý je mechanicky téměř nezničitelný
Pýr plazivý je mechanicky téměř nezničitelný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pcháč rolní (oset)

Cirsium arvense je vytrvalá rostlina úporně setrvávající na stanovišti, která tvoří tzv. hnízda z předešlých rostlin. Vyskytuje se po celém území od nížin až po horské oblasti. Osidluje zemědělskou i nezemědělskou půdu. Reaguje velmi citlivě na kvalitu zpracování půdy a nevhodně provedené aplikace herbicidů. Jakmile vycítí, že herbicidy nesou dostatečně silné nebo jejich účinek pominul, okamžitě započne s regenerací. 

Má vysoké nároky na odběr vody a živin, proto patří mezi nebezpečné plevele. Při silném výskytu dokáže úplně potlačit kulturní rostliny. Jediná rostlina může mít kořenové výběžky rozložené až do vzdálenosti 3–4 metry. Může se nám tedy lehce stát, že čím úporněji se snažíme pcháč vyhubit rytím a vytrháváním, tím více nových rostlin vzniká.

Citlivost pcháče souvisí s obsahem zásobních látek v kořenech. Nikdy také nesmíme nechat pcháč na pozemku vykvést a nakvetlé rostliny či zbylé kořeny kompostovat. Opakovanou mechanickou kultivací můžeme dosáhnout až 99% úspěšnosti. Likvidace zahradních plevelů, jako je oset, se nejlépe podaří, když vystihneme nejzranitelnější období těchto rostlin (u pcháče osetu to je po 20. květnu do poloviny června). Použít lze i selektivní herbicidy, avšak správně načasované mechanické odstranění těchto plevelů nám ušetří zátěž půdy chemickými přípravky.

Pcháč oset je na našich zahradách skutečný terorista
Pcháč oset je na našich zahradách skutečný terorista (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pampeliška

Pampelišky patří společně s jetelem a sedmikráskou mezi nejčastější plevele v trávníku. Velmi dobře  se přizpůsobují zhoršeným klimatickým a půdním podmínkám. Dávají přednost stanovištím dobře zásobeným živinami a vodou. Jedna rostlina může během vegetace vytvořit až několik tisíc nažek, které se díky chmýří rozlétají do blízkého i vzdáleného okolí. 

V průběhu června a července se intenzita nových přírůstků zvyšuje až na 100 %. V tomto období je tedy jakékoli mechanické odstraňování pampelišek zcela zbytečnou prací. Proto v tuto dobu přichází jako likvidace zahradních plevelů v úvahu pouze použití totálních herbicidů. Samozřejmostí by mělo být, že nenecháme další rostliny šířit semeny.

Něžná pampeliška dokáže zamořit celou zahradu
Něžná pampeliška dokáže zamořit celou zahradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lopuch větší 

Arctium lappa je až 2,5 metru vysoká rostlina. Kořen lopuchu sahá hluboko do země a hodně se větví. Rostlina je považována za obtížný plevel. Lopuch navíc vyhledávají housenky, které si na něm s oblibou pochutnávají. Likvidace zahradních plevelů typu lopuch je podobná jako v případě pcháče nebo pampelišky.

Pcháči podobný lopuch
Pcháči podobný lopuch (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spousta plevelů není jen obtížnými a špatně se likvidujícími rostlinami. Ve většině případů se jedná o výborné a účinné léčivky. A protože se u likvidace zahradních plevelů většinou potýkáme s nerudovskou otázkou: Kam s ním – můžeme si z většiny těchto plevelů připravit léčivé čaje, nálevy, masti nebo tinktury. Likvidace zahradních plevelů se tak může proměnit v praktický a užitečný sběr.

Zdroj informací: zahrada-centrum.cz; uroda.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Hubení plevele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hubení plevele

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů ve skalce

Ničení plevele

Ničení plevele

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Jak a k čemu využít plevel

Plevel nepatří jen do kompostu. Můžete jej využít například v kuchyni při přípravě chutných pokrmů.

Jak odplevelit zahradu

Jan Mikulka představuje různé druhy plevelů a u každého z nich dává návod na jejich odstranění ze zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.