Není tykev jako tykev, ale nezklame vás žádná

Druhy tykví jsou nepřebernou přehlídkou mnoha odrůd. Všechny jsou sice jedlé, což ale neznamená, že jsou zároveň chutné. Ovšem ty, které se nehodí do kuchyně, zase bývají krásnou podzimní dekorací. A jak se v tykvích vyznat? Třebaže se to nezdá, není to tak složité.

Mezi druhy tykví obecných patří i tyto okrasné malé dýně (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi druhy tykví obecných patří i tyto okrasné malé dýně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy tykví překvapí svou různorodostí

Všechny druhy tykví (nebo také dýní) patří do jedné velké zeleninové rodiny a doputovaly k nám podobně jako třeba brambory nebo kukuřice, v 16. století z amerického kontinentu a od té doby se staly jednou z nejvíce pěstovaných plodin. Dýně mají nezastupitelné místo ve zdravém jídelníčku, protože jsou z 90 % tvořeny vodou, ale zároveň obsahují mnoho důležitých minerálů jako sodík, draslík, hořčík nebo železo. Oranžové zbarvení některých odrůd pak zase signalizuje přítomnost luteinu a beta karotenu.

U nás nejčastěji pěstované sorty tykví pak lze rozdělit do čtyř základních druhů: tykev obecná, tykev velkoplodá (či obrovská), tykev muškátová a tykev fíkolistá. Dýní existuje skutečně nepřeberné množství odrůd a někdy až překvapuje, kdo je s kým vlastně příbuzný. Například to, že mezi variantu tykve obecné se řadí i mezi zahrádkáři oblíbené cukety či chutný patizon.

Mezi tykve obrovské se řadí i cukety
Mezi tykve obrovské se řadí i cukety (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Někdy je tak snazší zařadit tykve do správné skupiny podle jejich stopek: například tykev obecná má stopky s výrazně podélnými hranami, zatímco tykev velkoplodá ji má kulatou.

Špagety i turbánky

Mezi tykve obecné patří některé velmi zajímavé odrůdy, třeba tykev špagetová, jejíž výborná dužnina se po uvaření, které trvá maximálně 12 minut, proměňuje v jakési „špagety“. Další významnou představitelkou z této skupiny je tykev olejná, která se pěstuje výhradně kvůli olejnatým jadérkům. Ta lze přímo bez oloupání konzumovat, ale především se z nich vyrábí rostlinný olej plný důležitých minerálů (zinek, mangan nebo měď) a řadící se k nejkvalitnějším rostlinným olejům, který je vhodný i ke konzumaci za studena.

A mezi druhy tykví obecných nalezneme i řadu oblíbených okrasných dýní nejrozličnějších tvarů – od andělských křídel po malé turbánky a hruštičky.

Tykve velkoplodé se hodí k širokému využití v kuchyni
Tykve velkoplodé se hodí k širokému využití v kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Některé druhy tykví jsou teplomilné

Nejčastěji se na zahradách pěstují velkoplodé dýně, například hokkaido s výbornou oranžovou dužinou, kterou lze v kuchyni využít na nejrůznější způsoby. I tady objevíme mnohé okrasné odrůdy a také skutečně obrovské dýně používané jako nepřehlédnutelné halloweenské dekorace.

Muškátové dýně mívají často hruškovitý tvar
Muškátové dýně mívají často hruškovitý tvar (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Teplomilnější druhy tykví zastupují dýně muškátové, které se hodí k pěstování hlavně v klimaticky mírnějších oblastech – třeba na jižní Moravě nebo v Polabí. Vyznačují se lahodnou máslovou chutí a malým počtem semínek, takže někdy není ani zapotřebí je z dužiny vydlabávat.

Krásné tykve fíkolisté se u nás pěstují jako podnože okurek a dýní
Krásné tykve fíkolisté se u nás pěstují jako podnože okurek a dýní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Snad největšími krasavicemi jsou druhy tykví ze skupiny s přídomkem fíkolisté. V našich klimatických podmínkách se pěstují jako podnože melounů a okurek, protože dozrávají poměrně pozdě, tedy v době, kdy už je u nás chladněji, takže nemají šanci plně dozrát.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; www.potravinovezahrady.cz; www.plus.rozhlas.cz, www.toprecepty.cz

Zdroj videa: Prima DOMA s.r.o.

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Dýně a tykve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zajímáte se o různé druhy zeleniny? Dnes se dozvíte více informací o dýních.

Druhy jedlých dýní

Druhy jedlých dýní a jejich vlastnosti.

Chov zakrslých slepic

Chov zakrslých slepic

Druhy tykví

Poradna Ludmily Duškové tentokrát na téma druhy tykví.

Tykve

Tykve

Ozdobné malování na tykve

Ozdobné malování na tykve

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.