Není tykev jako tykev, ale nezklame vás žádná

Druhy tykví jsou nepřebernou přehlídkou mnoha odrůd. Všechny jsou sice jedlé, což ale neznamená, že jsou zároveň chutné. Ovšem ty, které se nehodí do kuchyně, zase bývají krásnou podzimní dekorací. A jak se v tykvích vyznat? Třebaže se to nezdá, není to tak složité.

Mezi druhy tykví obecných patří i tyto okrasné malé dýně (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi druhy tykví obecných patří i tyto okrasné malé dýně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy tykví překvapí svou různorodostí

Všechny druhy tykví (nebo také dýní) patří do jedné velké zeleninové rodiny a doputovaly k nám podobně jako třeba brambory nebo kukuřice, v 16. století z amerického kontinentu a od té doby se staly jednou z nejvíce pěstovaných plodin. Dýně mají nezastupitelné místo ve zdravém jídelníčku, protože jsou z 90 % tvořeny vodou, ale zároveň obsahují mnoho důležitých minerálů jako sodík, draslík, hořčík nebo železo. Oranžové zbarvení některých odrůd pak zase signalizuje přítomnost luteinu a beta karotenu.

U nás nejčastěji pěstované sorty tykví pak lze rozdělit do čtyř základních druhů: tykev obecná, tykev velkoplodá (či obrovská), tykev muškátová a tykev fíkolistá. Dýní existuje skutečně nepřeberné množství odrůd a někdy až překvapuje, kdo je s kým vlastně příbuzný. Například to, že mezi variantu tykve obecné se řadí i mezi zahrádkáři oblíbené cukety či chutný patizon.

Mezi tykve obrovské se řadí i cukety
Mezi tykve obrovské se řadí i cukety (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Někdy je tak snazší zařadit tykve do správné skupiny podle jejich stopek: například tykev obecná má stopky s výrazně podélnými hranami, zatímco tykev velkoplodá ji má kulatou.

Špagety i turbánky

Mezi tykve obecné patří některé velmi zajímavé odrůdy, třeba tykev špagetová, jejíž výborná dužnina se po uvaření, které trvá maximálně 12 minut, proměňuje v jakési „špagety“. Další významnou představitelkou z této skupiny je tykev olejná, která se pěstuje výhradně kvůli olejnatým jadérkům. Ta lze přímo bez oloupání konzumovat, ale především se z nich vyrábí rostlinný olej plný důležitých minerálů (zinek, mangan nebo měď) a řadící se k nejkvalitnějším rostlinným olejům, který je vhodný i ke konzumaci za studena.

A mezi druhy tykví obecných nalezneme i řadu oblíbených okrasných dýní nejrozličnějších tvarů – od andělských křídel po malé turbánky a hruštičky.

Tykve velkoplodé se hodí k širokému využití v kuchyni
Tykve velkoplodé se hodí k širokému využití v kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Některé druhy tykví jsou teplomilné

Nejčastěji se na zahradách pěstují velkoplodé dýně, například hokkaido s výbornou oranžovou dužinou, kterou lze v kuchyni využít na nejrůznější způsoby. I tady objevíme mnohé okrasné odrůdy a také skutečně obrovské dýně používané jako nepřehlédnutelné halloweenské dekorace.

Muškátové dýně mívají často hruškovitý tvar
Muškátové dýně mívají často hruškovitý tvar (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Teplomilnější druhy tykví zastupují dýně muškátové, které se hodí k pěstování hlavně v klimaticky mírnějších oblastech – třeba na jižní Moravě nebo v Polabí. Vyznačují se lahodnou máslovou chutí a malým počtem semínek, takže někdy není ani zapotřebí je z dužiny vydlabávat.

Krásné tykve fíkolisté se u nás pěstují jako podnože okurek a dýní
Krásné tykve fíkolisté se u nás pěstují jako podnože okurek a dýní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Snad největšími krasavicemi jsou druhy tykví ze skupiny s přídomkem fíkolisté. V našich klimatických podmínkách se pěstují jako podnože melounů a okurek, protože dozrávají poměrně pozdě, tedy v době, kdy už je u nás chladněji, takže nemají šanci plně dozrát.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; www.potravinovezahrady.cz; www.plus.rozhlas.cz, www.toprecepty.cz

Zdroj videa: Prima DOMA s.r.o.

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Dýně a tykve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zajímáte se o různé druhy zeleniny? Dnes se dozvíte více informací o dýních.

Druhy jedlých dýní

Druhy jedlých dýní a jejich vlastnosti.

Chov zakrslých slepic

Chov zakrslých slepic

Druhy tykví

Poradna Ludmily Duškové tentokrát na téma druhy tykví.

Tykve

Tykve

Ozdobné malování na tykve

Ozdobné malování na tykve

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.