Není tykev jako tykev, ale nezklame vás žádná

Druhy tykví jsou nepřebernou přehlídkou mnoha odrůd. Všechny jsou sice jedlé, což ale neznamená, že jsou zároveň chutné. Ovšem ty, které se nehodí do kuchyně, zase bývají krásnou podzimní dekorací. A jak se v tykvích vyznat? Třebaže se to nezdá, není to tak složité.

Mezi druhy tykví obecných patří i tyto okrasné malé dýně (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi druhy tykví obecných patří i tyto okrasné malé dýně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy tykví překvapí svou různorodostí

Všechny druhy tykví (nebo také dýní) patří do jedné velké zeleninové rodiny a doputovaly k nám podobně jako třeba brambory nebo kukuřice, v 16. století z amerického kontinentu a od té doby se staly jednou z nejvíce pěstovaných plodin. Dýně mají nezastupitelné místo ve zdravém jídelníčku, protože jsou z 90 % tvořeny vodou, ale zároveň obsahují mnoho důležitých minerálů jako sodík, draslík, hořčík nebo železo. Oranžové zbarvení některých odrůd pak zase signalizuje přítomnost luteinu a beta karotenu.

U nás nejčastěji pěstované sorty tykví pak lze rozdělit do čtyř základních druhů: tykev obecná, tykev velkoplodá (či obrovská), tykev muškátová a tykev fíkolistá. Dýní existuje skutečně nepřeberné množství odrůd a někdy až překvapuje, kdo je s kým vlastně příbuzný. Například to, že mezi variantu tykve obecné se řadí i mezi zahrádkáři oblíbené cukety či chutný patizon.

Mezi tykve obrovské se řadí i cukety
Mezi tykve obrovské se řadí i cukety (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Někdy je tak snazší zařadit tykve do správné skupiny podle jejich stopek: například tykev obecná má stopky s výrazně podélnými hranami, zatímco tykev velkoplodá ji má kulatou.

Špagety i turbánky

Mezi tykve obecné patří některé velmi zajímavé odrůdy, třeba tykev špagetová, jejíž výborná dužnina se po uvaření, které trvá maximálně 12 minut, proměňuje v jakési „špagety“. Další významnou představitelkou z této skupiny je tykev olejná, která se pěstuje výhradně kvůli olejnatým jadérkům. Ta lze přímo bez oloupání konzumovat, ale především se z nich vyrábí rostlinný olej plný důležitých minerálů (zinek, mangan nebo měď) a řadící se k nejkvalitnějším rostlinným olejům, který je vhodný i ke konzumaci za studena.

A mezi druhy tykví obecných nalezneme i řadu oblíbených okrasných dýní nejrozličnějších tvarů – od andělských křídel po malé turbánky a hruštičky.

Tykve velkoplodé se hodí k širokému využití v kuchyni
Tykve velkoplodé se hodí k širokému využití v kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Některé druhy tykví jsou teplomilné

Nejčastěji se na zahradách pěstují velkoplodé dýně, například hokkaido s výbornou oranžovou dužinou, kterou lze v kuchyni využít na nejrůznější způsoby. I tady objevíme mnohé okrasné odrůdy a také skutečně obrovské dýně používané jako nepřehlédnutelné halloweenské dekorace.

Muškátové dýně mívají často hruškovitý tvar
Muškátové dýně mívají často hruškovitý tvar (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Teplomilnější druhy tykví zastupují dýně muškátové, které se hodí k pěstování hlavně v klimaticky mírnějších oblastech – třeba na jižní Moravě nebo v Polabí. Vyznačují se lahodnou máslovou chutí a malým počtem semínek, takže někdy není ani zapotřebí je z dužiny vydlabávat.

Krásné tykve fíkolisté se u nás pěstují jako podnože okurek a dýní
Krásné tykve fíkolisté se u nás pěstují jako podnože okurek a dýní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Snad největšími krasavicemi jsou druhy tykví ze skupiny s přídomkem fíkolisté. V našich klimatických podmínkách se pěstují jako podnože melounů a okurek, protože dozrávají poměrně pozdě, tedy v době, kdy už je u nás chladněji, takže nemají šanci plně dozrát.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; www.potravinovezahrady.cz; www.plus.rozhlas.cz, www.toprecepty.cz

Zdroj videa: Prima DOMA s.r.o.

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?