Víte, že ačokču nebo paprikookurku můžete pěstovat i na českém balkonu?

V poslední době je českými zahradníky vyhledávaná trochu jiná zelenina, než s jakou se obvykle setkáváme na českých zahrádkách. Přesně tak tomu je s ačokčou, která není ve střední Evropě stále ještě rozšířená, ale v posledních letech rychle roste její popularita. Poohlíží se po ní proto čím dál větší počet pěstitelů. A není se čemu divit, protože tato rostlina je schopná poskytnout až sto velmi chutných plodů.

Jiná zelenina, jako třeba ačokča, vás překvapí svými výnosy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jiná zelenina, jako třeba ačokča, vás překvapí svými výnosy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Tak trochu jiná zelenina – ačokča

Tak trochu jiná zelenina je ačokča, která je známá i jako cyklantera (Cyclanthera pedata). Tato paprikookurka patří do čeledi tykvovitých rostlin. Je to jednoletá popínavá rostlina, která prakticky netrpí žádnými chorobami. Dorůstá až do výšky 5 metrů, přičemž její lodyha je tenká a hustě rozvětvená. Vyznačuje se plody podobnými okurce s dužinou podobnou paprice. Mladé ačokči mají zasyrova hráškovou chuť, ty naložené ve sladkokyselém nálevu chutnají jako okurky. Když je naplníte masem a rýží, tak pak chutnají jako papriky. Kromě toho je jde však použít také do salátů, do guláše nebo do zeleninových polévek. Rostlina k nám dorazila z Jižní nebo střední Ameriky. 

Jde o popínavou rostlinu, která může dorůst až do 5metrové výšky
Jde o popínavou rostlinu, která může dorůst až do 5metrové výšky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Pěstování ačokči v českých podmínkách

V středoevropských klimatických podmínkách ačokču můžete pěstovat ve fóliovníku, skleníku nebo doma na okenním parapetu, podobně jako okurky nebo papriky. Semenáčky můžete předpěstovat v kelímcích od jogurtů s dírkou ve dně. Vypěstované sazeničky můžete mimo fóliovník nebo skleník přesadit až po třech zmrzlých. Vhodné místo pro ně se nachází na jižní straně u plotu nebo u jiné opory, po níž se mohou rostliny pnout. Preferuje slunečná stanoviště. Pokud ji chcete pěstovat přímo ze semen, vysejte je ven na záhon v polovině května. Má ráda propustnější půdu a nevadí jí dlouhodobější pěstování na stejném místě.

Pozor na zálivku

Ačokča potřebuje totiž dostatečnou zálivku i pravidelné hnojení. Když tomu tak nebude, nebude vám dobře plodit. Ačokča z jarního výsevu vám bude plodit od konce srpna do září. Ačokča pěstovaná po celou dobu ve skleníku (lze ji pěstovat i v průběhu léta) má poměrně dlouhou vegetační dobu. 

Uvnitř se ale podobá paprice
Uvnitř se ale podobá paprice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Pěstovat ji můžete i na balkoně

V tom případě si ji ze semínek předpěstujete doma na parapetu a po třech zmrzlých ji pak přesadíte do květináče na balkoně. 

Svým tvarem se podobá okurce
Svým tvarem se podobá okurce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Ačokča a choroby

Z pohledu chorob je tahle tak trochu jiná zelenina zcela bezproblémová. Na rozdíl od okurek totiž netrpí plísňovými  onemocněními, takže je dokonce ideální i pro všechny ty, co nechtějí svou zahrádku zatěžovat postřiky a chemií.

Zdroj informací: theunconventionalgardener.com; cultivariable.com; theguardian.com 

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ředitel botanické zahrady přírodovědecké fakulty Václav Větvička radí divákům.

Pozdní okurky

Pozdní okurky

Americké okurky

Pokud máte na zahradě několik salátových okurek, ukážeme, jak si z nich udělat americké okurky skvělé ke grilovačce. Postačí vám k tomu krom okurek cibule a koření.

Pěstování okurek na hnoji

Pěstování okurek na hnoji

Poradna ohledně okurek

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně okurek

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?