Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta

Rozsvícený stromeček je nepostradatelný symbol Vánoc. Děti i dospělí jej milují. Stromeček můžeme mít živý či umělý. Umělý nám sice vydrží dlouhá léta, ale nedokáže provonět domácnost svou jedinečnou vůní. Živé stromky většinou kupujeme řezané, ale máme i jinou možnost. Poslední dobou se stále častěji prodávají živé stromky v kontejneru či květináči, které jsou okrasou naší zahrady po celý rok a na Vánoce pak navozují tu správnou vánoční atmosféru.

Živý stromek v kontejneru může být krásný symbol Vánoc (zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Živý stromek v kontejneru může být krásný symbol Vánoc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Živý symbol Vánoc v kontejneru

Živé stromky jako symbol Vánoc jsou rok od roku dražší. Jestliže je nechceme vyměnit za umělé, můžeme si takový živý stromek pěstovat doma v kontejneru. Pokud dodržíme jistá pravidla v péči o něj, může nám jehličnan vydržet i několik let a na Vánoce již nemusíme ztrácet čas sháněním živého vánočního stromku.

Při vybírání živého symbolu Vánoc v květináči nebo kontejneru musíme dát dobrý pozor, jaký stromek je nám nabízen. V kontejnerech bývají zasazeny buď stromky vypěstované ve školce a následně přesazené ze země do kontejneru, nebo stromky pěstované rovnou v květináči. Ve školkách se pěstují tzv. balové stromky, které mají pouze 20 % až 30 % kořenů. V případě stromků pěstovaných odmala v květináči zjistíme, že takový strom má 100 % kořenů, a tím pádem daleko větší šanci na přežití. Z toho vyplývá, že o balové stromky musíme zákonitě více pečovat. Při koupi stromu v kontejneru tedy musíme zjistit, o jaký typ se jedná, protože balové stromky se velice často dávají do kontejneru mnohdy těsně před jejich prodejem.

Stromky, které však rostou v květináči nebo kontejneru delší dobu, můžeme bezpečně poznat. Na hlíně kolem kmene se většinou povaluje spadané jehličí a může zde růst i mech. Vánoční symbol, který roste v kontejneru delší dobu, také poznáme i podle toho, že když jej chytíme za kmen a zvedneme, strom z květináče nebo kontejneru nevypadne. Je dokonale prokořeněný. Stejně tak, když vidíme vylézající kořínky ve spodní části kontejneru, můžeme si být jisti, že se nejedná o balový strom.

Balové stromky mají pouze 20 % až 30 % kořenů
Balové stromky mají pouze 20 % až 30 % kořenů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zakoupený strom jako vánoční symbol nemůžeme dát okamžitě do bytu. Musíme na něj jít opatrně. Okamžitým přenesením ze zimy o tepla bychom mohli stromu způsobit šok a následně tak o něj přijít. Je lepší den, dva počkat a pak jej opatrně přenést s jistými mezizastávkami. V prvním kroku je dobré přenést stromek zvenčí nejprve do místnosti, ve které se netopí – např. do garáže. Jakmile se strom aklimatizuje, můžeme pokračovat v jeho následném umístění do vytápěného bytu.

V přenášení stromku zvenčí do bytu je důležitá mezizastávka
V přenášení stromku zvenčí do bytu je důležitá mezizastávka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se o vánoční symbol v kontejneru starat?

Stromek v kontejneru nebo květináči jako symbol Vánoc dáváme do bytu opravdu na nezbytně dlouhou dobu. Po uplynutí 12 vánočních dnů vrátíme stromek zpátky ven na jeho původní místo. Přenášení stromku ven provádíme úplně stejně, jako když jsme jej přenášeli do bytu. Mezizastávkou bude opět nevytápěná místnost v domě.

Aby náš stromek nijak nestrádal, musíme o něj ve vytápěném prostředí správně pečovat. Důležitá je zálivka. Po celou dobu svátků musí mít náš symbol Vánoc vlhkou hlínu. Substrát udržujeme opravdu pouze vlhký, nikoliv mokrý. Kdybychom strom zalévali moc, v kontejneru by se následně držela voda. V tomto případě bychom mohli způsobit nechtěné uhnívání kořenů stromu.

Jehličnany nesmíme přelévat
Jehličnany nesmíme přelévat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako ozdobený symbol Vánoc můžeme použít různé druhy stromků – dokonce i netradiční, jako např. jalovec, zakrslou borovici nebo tis. Samozřejmě můžeme použít i klasiku v podobě jedle nebo smrčku.

Vánoce může zpříjemnit i netradiční tvar jehličnanu
Vánoce může zpříjemnit i netradiční tvar jehličnanu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velice spolehlivým jehličnanem, který můžeme ozdobit jako symbol Vánoc, je např. smrk stříbrný. Bytové podmínky snese daleko líp než jiné druhy jehličnanů, a dokonce i přechod z venkovního prostředí do bytu, mu naopak nedělá větší potíže. Jaký stromek si však vybereme pro ozdobení a vytvoření správné vánoční atmosféry, je pouze na nás. Každý máme jiný vkus a každý z nás preferuje jiný jehličnan. Vždy se však o něj musíme správně starat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Kontejnerované vánoční stromky k dalšímu pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kontejnerované vánoční stromky k dalšímu pěstování

Sázení stromku

Karel Kotyšan - zásení stromku v kontejneru.

Vánoční stromek v kontejneru

Vánoční stromek v kontejneru

Vánoční stromek - řezaný nebo v květináči

Josef Hošek porovnává vánoční stromek v řezaný a v květináči a vysvětluje, jak se o oba starat, aby vydržely co nejdéle čerstvé.

Pěstování vánočního stromku v kontejneru

Vánoční stromky jsou rok od roku dražší. Pokud nechcete investovat do umělého, tak zkuste stromek v kontejneru, který vám vydrží i několik let.

Výsadba ovocných stromů

Výsadba ovocných stromů

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?