Víte, jak se zbavit polní hořčice? My ano

Hořčice na zahradě může být milována, pokud je pěstována, ale také nenáviděna v případě, že půjde o hořčici polní. Ta je totiž obtížným a poměrně těžko zbavitelným plevelem, který může dokonce otrávit i hospodářská zvířata. Jak ji poznat a jak se jí zbavit? To se dozvíte v tomto článku.

Hořčice na zahradě může být radostí i velkou starostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hořčice na zahradě může být radostí i velkou starostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hořčice na zahradě

Hořčice na zahradě v pozici plevele je jednoletou bylinou z čeledi brukvovitých, která je známá jako hořčice polní. Jde o velmi rozšířený plevel, který roste především na loukách, v lesích a u cest. Velmi často roste v obilninách a okopaninách. Zapleveluje jařiny i ozimy. Na zahradě se často objevuje v místě, kde se pěstují luštěniny, červená řepa, brambory a další zelenina. Vyznačuje se neuvěřitelně rychlým růstem, u něhož velmi záhy zastiňuje vzrostlé osení a odčerpává z půdy nejen vodu, ale i živiny (především dusík, fosfor a draslík).

Její rychlý růst i dlouhá doba klíčivosti představuje obtížný hospodářský problém. Daří se jí především ve vápnitých půdách hlinitých a slínitých. V chladných oblastech se nachází ale jen přechodně. V bohatých půdách naopak můžete narazit na obzvláště velké a silné exempláře. Bohužel se pak stává, že část jeho semen se sklidí i s obilím, a takto znečištěné obilí se při dalším výsevu rozšiřuje do širšího okolí. Měla by být proto systematicky likvidována, což ale není snadný úkol, protože je nejen opylována hmyzem, ale je i samosprašná, takže se velmi snadno šíří do svého okolí. 

Jak poznáte hořčici polní? 

Hořčice polní je poměrně snadno rozpoznatelná, protože její malé žluté květy rostou jednotlivě na vrcholu stonku. Ten je přitom velký a rozvětvený (zhruba 30–80 cm vysoký). Kvete od května až do podzimu. Stonek i spodní strany listů jsou mírně chlupaté, přičemž ty nejníže rostoucí listy jsou také poměrně velké a mají tvar lyry. Tobolky semen jsou ve formě malých lusků, které jsou v závislosti na půdě hladké, nebo pokryté chloupky. 

Hořčice polní roste často i na loukách a v lesích
Hořčice polní roste často i na loukách a v lesích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Míra škodlivosti hořčice polní 

Rostlina je pro zvířata mírně jedovatá, takže snižuje kvalitu zeleného krmiva. Při střídání plodin způsobuje roku od roku přenos chorob a škůdců (háďátka řepného, molice zelné, zelných roztočů i patogenu Plasmodiophory brassicae) řepky a jiných brukvovitých rostlin. V širokých řádcích má tendenci se rozprostírat a pokrývat prostory mezi rostlinami. Nemá vysoké nároky, takže se jí daří i na slabších a kyselých půdách. Semena si uchovávají schopnost klíčit až 50 let. Snižuje výnos až o 5 %. 

Hořčici polní likvidujte ideálně před rozkvetením
Hořčici polní likvidujte ideálně před rozkvetením (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Likvidace hořčice polní 

Snížení přítomnosti hořčice na zahradě je možné dosáhnout systematickým odstraňováním ještě před rozkvetením. Likvidace je přitom nutná nejen na samotném záhonu, ale i v oblastech sousedících s obdělávanými záhony. Dále je důležité, abyste používali pouze kvalitní osivový materiál bez semen plevele (tedy od spolehlivého zdroje) a pečlivě čistili své stroje a zařízení, které používáte pro sklizeň rostlin a setí semen. Hnojte výhradně jen velmi dobře rozložitelným hnojem a kompostujte jen bezsemenný plevel.

Někdy se však stav neobejde bez toho, abyste použili chemické přípravky pro ochranu rostlin čili herbicidy. Registr povolených přípravků proti hořčici je poměrně skromný a v současné době jsou registrovány pouze dvě účinné látky propaquizafop (např. Garland Forte) a quizalofop-P-tefuryl (třeba Pantera QT). 

Zdroje informací: agromanual.cz; swiatkwiatow.pl; ciechagro.pl

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Na letní grilovačku si připravte netradiční hořčici z cukety nebo jablek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Recept na netradiční hořčici z cukety nebo jablek

Recept na vynikající zeleninovou hořčici à la ajvar

Dívali jste se někdy na složení průmyslově vyráběné hořčice? Pokud ne, udělejte to a možná vás na ten chemický koktejl přejde chuť. Místo kupování hořčice si můžete vyrobit doma vlastní a podle chuti.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Vajíčková pomazánka

Kdo by neměl rád kvalitní vajíčkovou pomazánku. Ještě když je vylepšená o malé množství kalorií v receptu Ládi Hrušky.

Sýrovo-slaninové párty vrtulky

Chystáte se na párty nebo jen chcete něco dobrého na stůl? Vyzkoušejte naše sýrovo-slaninové vrtulky.

Moravská škvarková pomazánka

Pravá moravská škvarková pomazánka je delikatesou typickou pro naši republiku. Kdo ji neumí připravit, podívejme se na recept Ládi Hrušky.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.