Jaké tropické ovoce můžeme pěstovat v domácích podmínkách?

Tropické ovoce nemusí být vždy výsadou pouze supermarketů. Šikovní pěstitelé si mohou tuto exotickou lahůdku vypěstovat i v domácích podmínkách. Přímo ze semen získaných z plodů vyrostou krásné pokojové rostliny, které nás navíc mohou obohatit výtečným ovocem.

Tropické ovoce můžeme pěstovat i v našich domácích podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tropické ovoce můžeme pěstovat i v našich domácích podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tropické ovoce pěstované v domácích podmínkách

Spousta z nás se již někdy snažila doma vypěstovat ze semínka nějaké tropické ovoce. Tento zázrak se však nepovede z úplně každého plodu, který zakoupíme v obchodě. Některé ovoce se totiž trhá nedozrálé a následně se dováží k nám do České republiky. Takové plody dozrávají převážně ve skladech, což má za následek velmi špatnou klíčivost jejich semen.

Mezi tropické ovoce, které se dobře pěstuje v našich domácích podmínkách, patří např. avokádo. Jedná se o stromek, který může dorůst do výšky 4–5 metrů. Avokádo klíčí poměrně snadno. Uvnitř plodu je velká pecka, která nás, když ji zasadíme do směsi rašeliny a písku, odmění již za 2 týdny vyklíčenou rostlinkou. Zasazenou pecku musíme samozřejmě zalít a umístit do prostoru, kde udržujeme teplotu zhruba 22 °C. Avokádo dále pěstujeme jako běžnou pokojovou rostlinu. Potřebuje slunné teplé místo, proto je pro ni ideální parapet u okna. Aby nám rostlina nepřerostla přes hlavu, můžeme ji pravidelně seřezávat.

Avokádo můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu
Avokádo můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velice zajímavé tropické ovoce je liči. Po rozříznutí ostnaté slupky nalezneme jedlý míšek, uprostřed kterého je zasazená pecka. Pecku neboli semeno můžeme opět zasadit do květináče, kde máme směs rašeliny a písku. Sázíme ji do hloubky zhruba 1 cm pod povrch a při pravidelných zálivkách se můžeme poměrně brzy dočkat samotného vyklíčení. Dochází k tomu zhruba po 3–4 týdnech. Liči je velice pěkná rostlina. Její mladé listy bývají zbarveny o červena. V domácích podmínkách se pěstuje velice dobře.

Liči je velice pěkná rostlina
Liči je velice pěkná rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi tropické ovoce, které si zaslouží naši pozornost, patří papája. Řadí se k jedněm z nejsnadněji pěstovatelným užitkovým rostlinám. Uprostřed plodu je větší množství semen. Jakmile tato semena vysejeme do květináče, vyklíčí nám skoro všechna. Většinou již do 14 dnů se můžeme těšit z nových mladých rostlinek. V domácnostech je tato rostlina velice oblíbená. Je dekorativní a celkem odolná. Jediné, na co si musíme dát pozor, je potřeba trochu vlhčího prostředí.

Papája potřebuje vlhké prostředí
Papája potřebuje vlhké prostředí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Posledním tropickým ovocem, které si zaslouží naši pozornost, je mučenka. Je to rostlinka, která se v našich domácích podmínkách pěstuje opět velmi dobře. Návod, jak se o tuto rostlinku vhodně starat, najdeme prakticky v každé knize o pěstování pokojových rostlin.

Mučenka má krásné květy
Mučenka má krásné květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mučenka je vlastně liána. V bytě nám samozřejmě nenaroste do délky jako ve volné přírodě, ale i tak si tuto rostlinku můžeme postupně navíjet např. na drátek, konstrukci či tyč a vytvořit tak díky ní v interiéru zajímavý design. V domácích podmínkách se daří jak jejím květům, tak i po umělém opilování samotným plodům.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Vyrobte si doma vlastní proprietník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Porcelánové dekorace jsou křehké a občas nemají dlouhé trvání. My vám ukážeme, jak si takovou dekoraci vyrobit. A když se rozbije, nevadí. Můžete si vyrobit novou.

Mozaika z korálků

Jak vytvořit mozaiku z korálků poradí výtvarnice Pavlína Pecko

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Jak vyrobit velice originální obláčkové světlo

Originální obláčkové světlo z vatových materiálů může být skvělým doplňkem do dětského pokoje.

Reliéfní mozaika

Mozaiky můžeme vidět na různých místech. Ale lze si vyrobit i 3D mozaiku ze starých hrnečků?

Listárna s hostem Janem Kopřivou

Dnešní listárna bude opět plná praktických doporučení. Radit bude tentokrát host Jan Kopřiva a poradí i jak využít alobal při pěstování sazenic v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.