Hluchavku milují opylovači, zahrádkáři už méně

Plevel jako hnojivo není prázdná fráze, nýbrž skutečnost. Hluchavka je zářným příkladem takové rostliny, kterou můžete takto využít. Jako plevelná rostlina je ale poměrně úporná, zato se jí ale snadno lze zbavit. Poradíme, jak na její likvidaci a další využití v zahradě.

Hluchavka je známá rostlina, která se vyskytuje nejen mezi zeleninou v úrodné půdě. Využijte tento plevel jako hnojivo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hluchavka je známá rostlina, která se vyskytuje nejen mezi zeleninou v úrodné půdě. Využijte tento plevel jako hnojivo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plevel jako hnojivo: když hluchavka není jen v trávníku

Hluchavku zná řada z nás už z dob dětství, kdy jsme obdivovali stavbu této rostliny a krásné pyskovité květy, které mají bílou nebo nafialovělou barvu. Tento druh lučního porostu je ale také poněkud nechtěný, protože roste i tam, kde nemá, a to i dost úporně. Plevel jako hnojivo lze využít právě i v případě hluchavky, ale nejprve se jí musíte zbavit všude tam, kde vyrostla.

Kromě trávníku roste hluchavka i na plochách pro zeleninu a obilniny – takže typicky na záhonech a polích, které jsou dobře zásobené živinami. Díky svým kořenům odčerpává užitkovým rostlinám část živin. Poznáte ji jednoduše podle chlupatých listů a zajímavých květů. Hluchavka bílá je léčivkou, jako plevel narazíte nejčastěji na hluchavku nachovou nebo hluchavku objímavou.

Likvidace hluchavky a využití jako zdroje živin

Hluchavka je poměrně rychle rozrůstá, proto je nutné ji z plochy odstranit co nejdříve. Nejvíce problémů přichází ve chvíli, kdy ji necháte vysemenit, protože pak se šíří opravdu masivním způsobem. A je známo, že při masivním zaplevelení se snižuje výnosnost půdy až o celou jednu třetinu.

Hluchavka je oblíbena u opylovačů, na zahrádce už méně
Hluchavka je oblíbena u opylovačů, na zahrádce už méně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hluchavku je vhodné mechanickou cestou odstranit, a to například pomocí rýče nebo lopatky. Pokud zkusíte hluchavku vytrhnout, může se stát, že zvláště na ztvrdlé půdě vám zůstanou v ruce stonky s listy a květy, ale krček tohoto plevele zůstane v půdě a za pár týdnů bude vaše půda kolem zeleniny ve stejně zuboženém a zarostlém stavu.

Prevencí proti výskytu plevelů je mulčování posekanou trávou a pravidelné kypření. Někteří sice mohou namítat, že nejúčinnější je postřik herbicidem. Avšak pokud chcete mít zeleninu a polní plodiny obecně v biokvalitě, pak se věnujte mulčování, kypření a pletí.

Detail květů hluchavky nachové
Detail květů hluchavky nachové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plevel jako hnojivo je pojem poměrně velké šíře. Využít můžete nejen zde probíranou hluchavku, jde použít i kopřiva, přeslička, nebo dokonce bršlice, což je jeden z nejúpornějších plevelů vůbec. Jíchu založte tak, že hluchavky vyjmuté z půdy nastříháte na menší kousky, zalijete vodou do kbelíku, přikryjete a pravidelně mícháte. Zhruba za tři týdny začněte zalévat, přitom ale jíchu s vodou míchejte v poměru 1:10 nebo menším. Toto hnojivo je vynikající pro celou zeleninovou zahrádku.

Zdroj informací: pestujemezeleninu.cz

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Jaromír Malich

Mohlo by vás dále zajímat

Plevele ozimé, efemerní a trvalé

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nejčasnější plevele ozimé - kokoška pastuší tobolka, hluchavka nachová, starček obecný a efemérní - rozrazil břečťanolistý, pryšec kolovratec, locika kompasová, plevele trvalé - kopřiva, pcháč rolní. Jak je rozpoznat a účinně zlikvidovat.

Boj s plevelem

S plevelem bojujeme snad všichni. Prozradíme, jaké plevely existují a zároveň jak se jich efektivně zbavit.

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů je sama o sobě náročná, natož když se usadí v náročných místech, jako třeba na skalkách. Proto ukážeme, jak použít hebricid v gelové formě, aby jste se plevelu zbavili.

Uvařte si léčivý hluchavkový čaj

Návod na přípravu hluchavkového čaje.

Jak a co léčí hluchavka bílá?

Připravte si hluchavkový odvar! Hluchavka umí léčit ženské, ale i mužské problémy.

Méně známé trvalky pro stinná stanoviště

V tomto videu představíme méně známé trvalky pro stinná stanoviště

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.