Na zahradě méně znamená více

Jak zjistíte, co na vaši zahradu nepatří? Pomocí zkušeností, intuice a dobrých rad – to vše se vám bude hodit při budování venkovního pozemku a vy se vyhnete tomu, abyste pokazili celkový dojem.

O tom, co na zahradu nepatří, je dobré přemýšlet (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
O tom, co na zahradu nepatří, je dobré přemýšlet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co na zahradu nepatří, to ji hyzdí

Začněte už při výběru květin a dřevin, protože mezi to, co na zahradu nepatří, se řadí i nevhodně vybrané druhy. Zvažte, jak velký pozemek máte k dispozici, v jakých klimatických podmínkách žijete a kolik času budete moci věnovat péči o zahradu. Ne vždy máte dostatek prostoru, abyste do ní mohli umístit najednou bazén, altánek nebo pergolu s posezením, venkovní krb a gril, jezírko a dětský koutek. Méně znamená v tomto případě více, takže se rozmyslete a poraďte se s rodinou, co skutečně potřebujete.

Podobně racionálně postupujte i při výběru rostlin. Na malou zahradu se určitě nehodí stromy, které v dospělosti dorůstají výšky i několik desítek metrů: nejenže jí pak zbytečně dominují, ale navíc stíní ostatním rostlinám. Pozemek se vyplatí naplánovat a rozdělit na části, kde budete pěstovat zeleninu, kam přijdou ovocné stromy, kam květinové záhony a kde ponecháte prostor pro trochu „divočiny“. Tímto koncepčním rozvržením dosáhnete toho, že na vaši zahrádku bude radost pohledět a celkový dojem nebude násilně narušován.

Přerostlá zeleň zahradě na kráse nepřidá
Přerostlá zeleň zahradě na kráse nepřidá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nové domky, nenápadné bazény

Harmonický vzhled ale ruší další dominanty, co na zahradu nepatří. Třeba staré zahradní domky nebo kůlničky, které raději nahraďte novými. Nemusí být nutně dřevěné, dostupné jsou i pěkné designové plechové domky, které zapadnou do zeleně, a protože jsou pevné a bezpečné, hodí se na uskladnění nejen nářadí, ale i zahradní techniky.

Rozpadajícím se kůlničkám odzvonilo, lepším řešením jsou praktické a úhledné zahradní domky
Rozpadajícím se kůlničkám odzvonilo, lepším řešením jsou praktické a úhledné zahradní domky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podobně je to s bazény. Ne vždy máte prostor a finance na ten, který zapustíte do terénu. Ale i ty nadzemní mohou vypadat pěkně, a když je umístíte někam, kde nebudou hned na očích, nedopustíte se žádného estetického „přestupku“.

Čeho je mnoho, to na zahradu nepatří

Ve výčtu toho, co na zahradu nepatří, nelze zapomenout na nejrůznější zahradní dekorace. Jejich výběr je vždy do jisté míry závislý na osobním vkusu, ale ten byste měli vždy korigovat jedním hlediskem – tím je charakter vaší zahrady.

Do zahrad venkovských a inspirovaných vintage stylem si můžete dovolit i pár „kýčů“, jako jsou pohádkové hrady nebo trpaslíci, ale snažte se vybrat takové, které jsou řemeslně dobře zpracovány, a hlavně to s nimi nepřehánějte. K venkovské chalupě se dobře hodí i dřevěné samorosty a další solitéry, třeba nepoužívané vozíky nebo konve, které využijete jako netradiční nádoby na okrasné květiny.

Do moderních městských zahrad se hodí kvalitní minimalistické dřevěné, kovové i betonové dekorace. Sluší jim také sochy nebo dokonce obrazy a prostorové umělecké kompozice. Tyto výtvarné objekty jsou výrazné solitéry samy o sobě, takže postačí jeden, maximálně dva kousky.

Bohaté květinové záhony jsou krásné samy o sobě a nevhodně umístěné dekorace jejich půvab znehodnotí
Bohaté květinové záhony jsou krásné samy o sobě a nevhodně umístěné dekorace jejich půvab znehodnotí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A dobrá rada na závěr? Zahrada není skladiště a ani v její nejzastrčenější části není místo na všelijaké nepotřebné harampádí. Od toho jsou sběrné dvory a kontejnery s tříděným odpadem.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; www.zahradni-centra.cz 

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Řadové rodinné domy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si povíme něco o řadových rodinných domech. Naším hostem je pan Jan Rampich.

Přijely lopaty a začaly hloubit vchod do suterénu

Nastává chvíle, kdy se bude do domku vybourávat nový vstup do sklepa ze zahrady. Ale nejdříve je potřeba vyhloubit v místě vstupu ze zahrady pořádnou díru. Pepa s Josefem projdou nejdříve vše, na co je potřeba při hloubení takové velké díry u základů domu

Zahradní dětský domek

Dana Ransdorfová předvede jak si na zahradě vyrobit dětský domek

Minutový manžel tentokrát vyčistí zámkovou dlažbu

Pokud máte problém se zarostlou a špinavou zámkovou dlažbou, ukážeme Vám, jak si dlažbu vyčistit pomocí vapky a jejích nástavců. Doporučíme i použít nátěry na dlažbu, které Vám ji budou udržovat.

Jak elegantně a bez bariér propojit obývací prostor s terasou?

Systémy pro spojení interiéru s terasou nebo balkónem

Odvlhčení zdiva

Odvlhčení zdiva

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.