Sadba česneku začíná výběrem správných stroužků
Nadcházející dny jsou ideální dobou pro sadbu česneku. Vysazuje se paličák (druhy, které tvoří stvol zakončený pacibulkami) i nepaličák (netvoří stvol a má klasické stroužky). Před výsadbou česnekové palice tzv. rozstroužkujeme a během této činnosti je pečlivě zkontrolujte.
Jakmile objevíte v česnekové palici byť jediný stroužek napadený houbovým onemocněním, okamžitě celou palici vyřaďte. I kdyby se vám ostatní části zdály v pořádku, nemůžete mít jistotu, že ani zbývající sadba česneku nebude napadená. Stejně tak odstraňte stroužky, které jsou mechanicky poškozené, protože sebemenší podobné poškození může být v budoucnu zdrojem infekcí v zemi.
Uložit sadbu česneku do země pomůže sázecí kolík
Stroužky musíte před uložením do země namořit v přípravcích proti háďátkům a houbovým chorobám. Ve většině přípravků se nechává sadba česneku mořit cca 12 hodin a po vyjmutí z lázně a oschnutí můžete začít sázet.

Namořené stroužky sázejte asi 5 – 7 cm hluboko do země, a to vždy kořenovou částí dolů. Jinak se při sklizni dočkáte pokroucených palic, protože nesprávně vložený stroužek si musí v zemi hledat sám cestu, jak se správně otočit.
V listopadu už bývá půda trvale vlhká, takže si při výsadbě pomozte kolíkem nebo násadou motyčky s kulatým koncem. Díky nim vytvarujete pěknou jamku, do které stroužky dobře zapadnou.