Plevele v zahradě: Bér sivý a zelený

Pokud se nám rozšíří plevel v zahradě, měli bychom co nejrychleji zakročit, protože některé druhy jsou skutečně rozpínavé a invazivní. To znamená, že nám v krátké době mohou zcela zamořit záhony a celou zahradu. Mezi takové neúnavné a nevítané plevele patří traviny z čeledi lipnicovitých, kterým říkáme bér.

Plevele v zahradě: Bér sivý a zelený
Plevele v zahradě: Bér sivý a zelený (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neoblíbený plevel v zahradě vypadá jako tráva

Tento plevel v zahradě pochází pravděpodobně ze Středomoří. V České republice můžeme potkat 6 druhů z rodu bér (Setaria). Jednoletá pozdně jarní tráva patří mezi ty plevele, které nejsou v zahradě příliš vítané. Mají totiž schopnost se přemnožit natolik, že zcela zaplevelí záhony s plodinami. Běžně rostou na polích, zahradách, úhorech, ve vinicích, na holých místech v trávnících, rumištích a dalších lokalitách.

Jsou to trsnaté nebo výběžkaté byliny, některé druhy také s oddenky nebo poléhavé. Stébla dorůstají výšek zpravidla 10 cm, ale obzvláště vytrvalí jedinci narostou i do výšky 60 cm.

Bér se rozmnožuje pouze semeny, avšak jedna rostlina vytvoří až přes 1000 obilek, proto představuje silně invazivní plevel v zahradě, který je nutno minimálně regulovat. Je pozdně jarní rostlinou, jejíž semena začínají klíčit až při vyšší teplotě půdy. Semenáčky pak velmi rychle vyrůstají a kvetou od července do září, s příchodem zimy rostliny usychají.

Zapleveluje nejčastěji jednoleté širokořádkové plodiny, kterým odnímá svým svazčitým kořenovým systémem vláhu a potřebné živiny. Zvláště v okopaninách a při pěstování zeleniny vytváří mohutné rostliny, v obilovinách a později na strništích bývá o poznání nižší. Vytržené rostliny mohou snadno opětovně zakořenit novými kořínky z kolínek stébla.

Plevel v zahradě: Bér sivý

Od ostatních našich plevelů v zahradě z rodu bér se liší bér sivý (Setaria pumila, Setaria glauca) charakteristicky rezavými štětinami v květenství a velkými klásky vyrůstajícími z vřetene jednotlivě. Roste na úrodnějších, spíše sušších a alkalických půdách. Mimo ornou půdu zapleveluje často vinohrady.

V české květeně se jedná převážně o polní plevel. Ve středověku byl nárazově pěstován jako náhrada pšenice. V současnosti se jedná o polní plevel. V jižní Evropě však byly zjištěny genotypy, které jsou rezistentní vůči současným herbicidům, takže by mohly představovat pro zemědělce problém a z běžného plevele by se mohl stát plevel agresivní.

Plevele v zahradě: Bér sivý a zelený
Plevele v zahradě: Bér sivý a zelený (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bér zelený

Ze začátku, než bér zelený (Setaria viridis) nasadí chlupatý klas, je těžké jej v trávníku rozeznat mezi ostatními listy. Bér zelený je pozdně jarní plevel. Nejčastěji se s ním setkáváme na polích, kde je zanášen špatně čištěným osivem nebo zapleveleným kompostem. Rozšířen je rovněž na železnici, kde roste díky přepravovaným zemědělským plodinám a produktům. Na našem území se vyskytuje roztroušeně, místy až hojně, proto je i tento druh považován za agresivní plevel na zahradě.

Plevele v zahradě: Bér sivý a zelený
Plevele v zahradě: Bér sivý a zelený (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Likvidace a eliminace plevele v zahradě

Některé jednoděložné druhy se považují za nežádoucí plevelné trávy. Plevel v zahradě, zejména některé trávy,  je jedním z významných stresových faktorů, které zejména u sportovních trávníků způsobují sníženou schopnost zátěže. Nadměrnou přítomností nežádoucích trav v trávníku dochází ke změně původního složení, omezené regeneraci a konečně ke snížení estetického vnímání. Ohrožené jsou zejména méně hnojené a starší trávníky sousedící s neudržovanými plochami luk, kde tyto plevele tvoří semena.

Při boji s bérem je důležité zasáhnout dřív, než dozrají klásky plné semen, protože uzrálých semen je obrovské množství. Jako účinný herbicid se jeví Agil, selektivní herbicid k hubení jednoletých plevelů v zeleninových záhonech, jahodnících, v sadech a v lesních kulturách. Účinnou látkou je propachizafop. Agil je koncentrát k přípravě postřiku.

Odměřené množství přípravku vlijte za stálého míchání do nádrže aplikačního zařízení naplněné do poloviny vodou a doplňte na stanovený objem. Přípravek je toxický pro vodní organismy s dlouhodobými účinky, proto je nutné zachovat při likvidaci bérů poblíž vodních ploch dostatečné bezpečností předpisy.

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: agromanual.cz, dasbestelexikon.de, eagri.cz, pasti.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Dokonalý trávník díky pravidelnému odplevelování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Díky odplevelování a výživě budete mít luxusní trávník na zahradě

Jak se zbavit plevele

Napadl Váš záhon plevel? Poradíme jakým způsobem se takového nepřítele na zahradě zbavit. Jak ho odstranit a kam s ním.

Pozdně jarní plevely a jejich hubení

Druhy pozdně jarních plevelů a možnosti jejich hubení.

Péče o trávník

Péče o trávník

Výsev rostlin v předjaří

Výsev rostlin v předjaří

Trávník s prvky louky

Pan Jeřábek vypráví, jaké luční rostliny by se hodily i do našich zahrad.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.