Jak chutnají černá rajčata? Poradíme, jak je pěstovat!

Černá rajčata jsou jednou ze zajímavých a méně známých odrůd rajčat, která vypadají na talíři velmi efektivně, ačkoliv chutí se od běžných červených rajčat nijak neliší. Pojďme si tedy blíže představit tyto netradiční odrůdy rajčat.

Černá rajčata patří mezi netradiční odrůdy rajčat
Černá rajčata patří mezi netradiční odrůdy rajčat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Netypické odrůdy rajčat

Jak se liší netypické odrůdy rajčat od těch typických? Běžné odrůdy rajčat jsou většinou kulaté a červené. Dnes už ale mezi běžné odrůdy rajčat můžeme zařadit rajčata žlutá, oranžová nebo zelená. A kromě rajčat kulatých jsou velmi oblíbená rajčata soudková nebo oválná. Ale setkali jste se už s černými rajčaty?

Jedná se především o kultivar Indigo Rose. Vznikl standardními šlechtitelskými postupy z rajčat fialové barvy, která divoce rostou v Chile a v okolí Galapážských ostrovů. Barva rajčat je nejprve modrozelená a postupně tyto netypické plody dozrávají do černa.

Rajče tmavé, téměř černé barvy Indigo Rose je prvním černým rajčetem, které je oficiálně registrováno v EU a proto se zde smí i distribuovat. Indigo Rose jako černá odrůda rajčat spatřila světlo světa v USA. Plody jsou spíše menší, jejich hmotnost je 70 – 80 gramů, s výjimkou odrůdy Black Krim, která má plody velké až 12 cm.

Jak chutnají černá rajčata? Poradíme, jak je pěstovat!
Jak chutnají černá rajčata? Poradíme, jak je pěstovat! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Černá rajčata mají na rozdíl od běžných odrůd rajčat jednu zvláštnost, pokud pomineme barvu plodů. Mimochodem, víte, co je příčinou této zvláštní barvy? Jedná se o přítomnost flavonoidů, které zapříčiňují onu netradiční černou barvu. Další zvláštností pak je, že se v nich nachází mnohem větší množství antokyanů. Anthokyany jsou ve vodě rozpustná barviva, která jsou výbornou prevencí především proti onemocnění kardiovaskulárního systému či stařecké demenci.

Černá odrůda rajčat cherry

Odrůdou rajčat cherry je Solanum lycopersicum. Tyto plody mají tmavě červenou až načernalou barvu. Rajčátka jsou spíše menší, s váhou 20–40 g, zato jich je ale na každém trsu více než 20. Rostlina se řadí mezi spíše vyšší tyčkové odrůdy, proto je potřeba během růstu vytvořit rostlinám podporu. Hodí se k pěstování na zahradě, ale také ve skleníku. Plody jsou velmi chutné, lehce nasládlé.

Black zebra

Rajče Black zebra je keříčková odrůda rajčat, která je vhodná především k pěstování v truhlících, na balkónech nebo na terasách. Odrůda je typická svými kulatými plody, které mohou mít až tmavě fialovou barvu. Rajčátka mají intenzivní sladkou chuť, tuhou dužinu a vydrží dlouho zralá.

Jak poznáme, že jsou tyto odrůdy rajčat zralé?

Dužina nezralých plodů je stejně jako u běžných rajčat zelená, v době zrání se vybarvuje do červené barvy a do černa se vybarví až ve finální fázi zrání díky sluníčku. Plody je proto třeba nechat pořádně vyzrát, protože jinak by nebyly chutné. Zralé plody černých rajčat mají běžnou rajčatovou chuť, čímž se od běžných odrůd rajčat neliší.

Jak chutnají černá rajčata? Poradíme, jak je pěstovat!
Jak chutnají černá rajčata? Poradíme, jak je pěstovat! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další, méně známé odrůdy rajčat s typickou černou barvou

  • Kumato – průměr plodu je 5 až 7 cm, rostlina vyroste do výšky až 2 m, odrůda je velmi odolná vůči většině chorob rajčat
  • Black Krim – rostlina dorůstá 1,5 metru, plod je velký až 12 cm
  • Black Cherry – mini rajčátka s velikostí plodu 2 až 3 cm. Tyčkové rajče s drobnými, třešňovými plody tmavé hnědofialové barvy. Vzhledově zajímavé, výnosné a chutné.
  • Blueberry – tyčkové rajče malých plodů (2 až 4 cm)

Pěstování černých odrůd rajčat

Tyto netypické odrůdy rajčat nemají žádné zvláštní nároky na pěstování a pěstují se tedy stejně jako jakákoliv jiná rajčata, s přihlédnutím pouze na to, zda jsou to rajčata určená do skleníku nebo na záhony. Téměř všechny odrůdy rajčat jsou náchylné na plísně a další zhoubné choroby. Většině chorob předejdete, když zasadíte sazeničky ve správnou dobu, tedy nejdříve v druhé polovině března. Velmi důležitá je dostatečná závlaha v průběhu celé vegetace, kořenový systém nesmí nikdy proschnout. Zvažte použití mulčovací kůry, která udrží závlahu na místě. Škodit může ale i přemokření.

Rostlinám může také škodit přehnojování dusíkem či draslíkem, naopak nedostatek fosforu může rostlinu zahubit. Nadměrné vystavení slunečnímu záření může způsobit poškození rostlinné tkáně, ale nedostatek slunečního svitu způsobí nedostatečné probarvení plodů.

Existuje hned několik různých druhů hub, které přežívají v půdě a mohou infikovat rajčata. Hniloba se obvykle projevuje na zralých rajčatech, ale může postihnout i zelené plody. Důvodem je dotyk plodů s vlhkou zeminou.

Tipy pro výsev semen:

  • Květináče s osivem rovnoměrně naplňte zeminou pro zeleninu.
  • Do každé nádoby vyvrtejte asi 0,5 cm hlubokou jamku.
  • Semena rajčat vysévejte jednotlivě do výsevních nádob, a poté je lehce zasypte pěstební zeminou.
  • Půdu udržujte vlhkou. Nejjednodušší závlahu lze provádět pomocí ručního postřikovače. Dbejte na to, aby půda nikdy nevyschla.
  • Semínka rajčat umístěte na světlé a teplé místo, například na okenní parapet.

Publikováno: před 8 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, ceskestavby.cz, dobrasemena.cz, nasezahrada.com, semena.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Nové odrůdy brambor a rajčat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková tentokrát ve své poradně představuje nové odrůdy brambor a rajčat.

Pěstování rajčat a jejich odrůdy

Popis jednotlivých odrůd rajčat, kde je pěstovat, jak je pěstovat a k čemu jsou nejvhodnější + kuriozita pažitka čínská a její popis.

Netradiční odrůdy zeleniny, ovoce

Poradna Ludmily Duškové, ukázka netradičních druhů zeleniny a ovoce (např. bílé jahody, žlutá cuketa, artyčoky apod.)

Vysévání rajčat doma

Keříková rajčata lze pěstovat i doma na balkóně, když víte jak.

Novinky v odrůdách zeleniny a ovoce

Poradna Ludmily Duškové, novinky v odrůdách zeleniny (paprika, rajčata, fazole) a ovoce (hroznové víno, maliny).

Jak vysévat netradiční odrůdy rajčat

Na Josefa je ten správný čas pro výsev rajčat. Semena navíc namoříme přírodním přípravkem a tím si připravíme zcela zdravou a silnou úrodu.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?