Pěstujte keříčková rajčata s vysokým obsahem lycopenu

Pěstování rajčat s vysokým obsahem lycopenu je úplně stejné jako pěstování jakýchkoliv jiných rajčat. Vysoký obsah lycopenu způsobí krásnou červenou barvu plodů, které bychom běžným pěstováním dosáhli jen stěží.

Pěstujte keříčková rajčata s vysokým obsahem lycopenu
Pěstujte keříčková rajčata s vysokým obsahem lycopenu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč pěstovat rajčata s vysokým obsahem lycopenu?

Proč bychom si měli při pěstování rajčat vybírat odrůdy s vysokým obsahem lycopenu? A co to vůbec je? Lycopen (lykopen) je červené rostlinné barvivo s antioxidačním účinkem ze skupiny karotenoidů neobsahujících kyslík. K významným zdrojům lykopenu patří: vodní meloun, rajče, posed bílý, šípek růže, červený grapefruit, guava. Má jako antioxidant ochranný vliv na lidské buňky, tkáně a orgány. Optimální denní dávku lycopenu získáme konzumací 12 kusů dobře zralých rajčat, avšak nejen konzumací rajčat, ale i kombinací rajčat, rajčatového džusu a dalších rajčatových produktů.

Pěstování rajčat s vysokým obsahem lycopenu zvládneme i na naší zahradě, protože je stejné, jako pěstování jakýchkoliv jiných odrůd. Níže vám představíme dvě nejznámější odrůdy – Šejk 1G a Coctail Crush F1 10S.

Pěstování rajčat ze semínek přímo v substrátu je nejjednodušší varianta, pokud ovšem nebazírujeme na speciální technice, která je naším rodinným tajemstvím. Výsev provádíme ve druhé polovině března (ideálně na Josefa), pokud chceme rajčata později přenášet na záhon. Když je chceme pro pěstování na balkoně nebo ve skleníku, sejeme klidně i o 2 týdny dříve.

Do misek dáme kvalitní výsevní substrát, který prolijeme vodou a necháme alespoň půl hodiny odstát a dostatečně nasáknout. Semena vyséváme v patřičné vzdálenosti od sebe, abychom si později usnadnili pikýrování. Během růstu zaléváme dle potřeby.

Jakmile vyrostou rostlinky a vytvoří první pravé lístky, nastal čas k jejich přesazení. Přesazujeme do kvalitního substrátu s přídavkem 3 – 4 kuliček hnojiva NPK. Tím zajistíme rostlinkám výživu až do doby, než je přesadíme na záhon nebo do skleníku. Na zahradu a přímo na záhony vysazujeme rajčata až po zmrzlých (polovina května), kdy se ustálí teploty a nehrozí již přízemní mrazíky.

Pěstujte keříčková rajčata s vysokým obsahem lycopenu
Pěstujte keříčková rajčata s vysokým obsahem lycopenu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při pěstování rajčat dbejte na spon

  • keříčková 50 x 60 cm
  • tyčková 50 x 90 cm
  • divoká 50 x 100 cm

Většinou je potřeba spon výsadby rajčat přizpůsobit podle podmínek, dostupného místa, velikosti konkrétní odrůdy a podobně.

Při pěstování rajčat rostliny vysazujeme vodorovně do jednotlivých jamek nebo do souvislé brázdy. Brázda musí být hlubší, protože na její dno dáme kompost, vrstvičku hlíny, prolijeme vodou a pak teprve sem položíme rajče. Kořeny by měly směrovat k jihu, ale není to podmínkou.

Rajčatům odstraníme všechny listy s výjimkou vršku. Později dáme k rajčatům tyčky, po kterých povedeme rostliny nahoru. Rajčata pravidelně zaléváme, a také musíme vylamovat postranní výhony, které rostou nad každým listem. Vylamování je potřeba dělat jednou za dva až tři dny. Houstnoucí výhony by rostlinu zbytečně vysilovaly.

Protože pěstovaná rajčata musejí být stále ve vlhké zemi, můžeme použít mulčovanou půdu. Ta omezuje odpařování vody, tudíž i zálivka není tak urputná.

Šejk 1G

Tato tzv. plastická velmi raná až raná odrůda je nenáročná na pěstování. Plody jsou oválně hranaté s geneticky fixovaným vysokým obsahem červeného barviva čili lycopenu v dužnině. Pokud budeme z této odrůdy vyrábět protlaky a kečupy (odrůda je přímo určená k výrobě rajčatových výrobků), bude barva těchto výrobků intenzivně červená. Pěstujeme je v dvojřádcích, zaléváme větší dávkou vody v dlouhých intervalech. Sklizeň probíhá v srpnu až říjnu.

Coctail Crush F1 10 S

Coctail Crush F1 10 S jsou tyčková koktejlová rajčata s vysokou odolností k plísni. Chemickou ochranu můžeme omezit na minimum využitím biologicky odbouratelných přípravků, a tím získat skutečně zdravá rajčata. Plody jsou pravidelně kulovité, hladké, o hmotnosti okolo 60 g. Jsou ceněny pro vysoký obsah lycopenu, výtečnou chuť a aroma. Odrůda je vyšlechtěná pro pěstování mimo velkoplošné skleníky nebo pole. Tato koktejlová rajčata můžeme sklízet už v červenci.

Při pěstování rajčat myslíme na to, že rajčata si výborně „rozumí“ s celerem, bazalkou, heřmánkem nebo náprstníkem. Naopak se nesnáší s červenou řepou, fenyklem a hrachem. Nesvědčí jim ani brambory, cukety nebo dýně. A dokonce jim vadí i sousedství těchto plodin. Menší problémy pak jsou i v sousedství meruněk nebo rybízu.

Rajčata jsou náchylná k plísním. Za dlouhodobě vlhkého počasí se šíří jako lavina a bez pořádné ochrany můžeme rostliny rovnou odepsat. Samozřejmě, postřik fungicidy může naši situaci vyřešit, ale kdo by chtěl konzumovat rajčata plná chemie. Při pěstování rajčat je důležitá prevence, která může částečně problém s plísněmi vyřešit, a to zcela bez použití chemických přípravků. Můžeme použít česnekové mořidlo – česnekový výluh. Zředěným česnekovým výluhem je také možné zalít mladé sazeničky. Další prevencí je u každé rostliny vysadit jeden česnek. Ačkoliv to zní zvláštně, můžeme do země zapíchnout kousek měděného drátku nebo jako prevenci lze použít i postřik přesličkovým odvarem.

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkyprovsechny.cz, dobrasemena.cz, dumazahrada.cz, skrblik.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké odrůdy rajčat pěstovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková představuje různé odrůdy rajčat a u každé říká, jak ji máme pěstovat.

Výsadba rajčat

Výsadba rajčat

Netradiční odrůdy zeleniny, ovoce

Poradna Ludmily Duškové, ukázka netradičních druhů zeleniny a ovoce (např. bílé jahody, žlutá cuketa, artyčoky apod.)

Pěstování zeleniny na balkónech a terasách

Pěstování zeleniny na balkónech a terasách

Jak a kdy se mají sázet rajčata a papriky

Jak a kdy se mají sázet rajčata a papriky

Zelenina do truhlíku

Zelenina do truhlíku

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.