Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti?

Mezi odrůdami rajčat nalezneme druh, kterým se říká bifteková. Ne proto, že jsou ideální k pěkně propečenému a šťavnatému bifteku, ale pro svou dokonalou chuť. Ačkoliv mají tato rajčata mnoho handicapů, jsou nesmírně zajímavá, a kdo je ještě nezkusil, měl by se o jejich vypěstování pokusit.

Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti?
Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Méně známé odrůdy rajčat

Pěstování různých odrůd rajčat na našich zahradách je dnes již běžným jevem. A zahrádkáři jsou na své výpěstky také náležitě pyšní. Sousedé se předhánějí v tom, jaké nové odrůdy vysadit nebo vysít, dohadují se o správném způsobu pěstování rajčat a vymýšlejí způsoby, jak dosáhnout co největší výtěžnosti při sklizni. My si dnes povíme více o biftekovém rajčeti.

Bifteková rajčata jsou zvláštní odrůdou, která u nás není ještě úplně běžná. Je to škoda, protože tato rajčata oplývají mimořádně kvalitní chutí, která se ale liší podle jednotlivých odrůd rajčat.

Bifteková, velká, maxi nebo vícekomorová rajčata. To jsou jejich nejčastější názvy. Plody jsou větší než běžné odrůdy rajčat. Jsou převážně žebernaté a zrají později. Na rostlinách nalezneme sice méně plodů, ale co se celkové sklizně a hmotnosti týče,  menším rajčatům se vyrovná plně. Bifteková rajčata s plocho kulovitým tvarem jsou nejčastěji pěstována v Bulharsku, Řecku či Itálii.

Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti?
Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tato rajčata mají na druhou stranu i hodně handicapů. Žebernatý plod často u stopky praská, když se do prasklin dostane voda, můžou plody zahnívat. Proto biftekovým rajčatům svědčí pěstování ve skleníku, pod fólií nebo pod přístřeškem.

Jak tuto odrůdu rajčete pěstovat?

Chceme pěstovat odrůdy rajčat tyčkové nebo raději keříčkové? Tyčková rajčata rostou neomezeně, potřebují oporu a hodí se do skleníků, fóliovníků i na záhony. Jsou na pěstování o něco složitější, proto se spousta zahrádkářů kloní spíše ke keříčkovým rajčatům, která jsou schopna dorůst do výšky okolo 1 m. Kromě hlavního výhonku mají i několik výhonků bočních, které se nevylamují. Nevyžadují žádnou oporu, proto jim nemusíme věnovat tolik času a péče.

Na podzim při rytí je potřeba pohnojit záhony, kde budeme tyto odrůdy rajčat pěstovat nejlépe chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem. Je důležité, aby měly rostliny dostatek živin po celé vegetační období. Výsev či výsadbu provádíme standardně jako u ostatních odrůd rajčat.

V době, kdy jsou již nasazené a narůstají, uděláme probírku a necháme na jednom vijanu 1 – 2 nejkrásněji se vyvíjející plody. Ty menší nebo deformované odstraníme, protože by rostlinu vysilovaly a docházelo by k vylamování odnoží. Rostlina také vynaloží veškerou energii a živiny na vývoj zdravých plodů. V průběhu celé vegetace je potřeba velmi dobře a vydatně zalévat, rajčata jsou velkými „pijáky“ a sucho snáší velmi špatně. Také dbáme na dostatečný přísun živin. Postřik zředěným tekutým hnojivem na list je velmi prospěšný. Problém biftekových rajčat je jejich praskání od stopky plodu, což vede dále v rozvíjení hniloby v prasklinách.

Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti?
Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odrůdy tyčkových biftekových rajčat

 • BOUNTIFUL F1 je velké biftekové rajče typu „Marmande“. Plody jsou kulovité až ploché, vícekomorové, průměrná hmotnost je 200 g. Jsou pravidelné, krásné vybarvené a při stopce prakticky nepraskají.
 • ORANGE WELLINGTON F1 je velkoplodé biftekové rajče zrající do sytě oranžové barvy. Plody nepraskají. Je vhodné u této odrůdy udělat probírku při násadě plodů, neboť jejich vahou mohou vijany praskat. Velmi dobře předčí SUMMER CIDER, což je stará odrůda, chuťově výborná, ale s podstatně slabším výnosem.
 • BIG PINK F1 je biftekové rajče s velkými růžovými plody, které dosahují hmotnost okolo 200 g. Slupka je hladká, lesklá, s netradiční, tmavě růžovou barvou. Plody jsou výborné do sendvičů nebo salátů.
 • BLACK FROM TULA je karmínově červené, nafialovělé, na řezu intensivně vybarvené a velmi chutné rajče, chuť je plná, rajčatová, vyvážená.
 • ANANAS je výjimečně chutné, velké biftekové rajče. Jeho plody dorůstají do průměrné hmotnosti až 200 g. Rajče je ploše kulovité, oranžové a na řezu vícekomorové. Vyniká lahodnou máslovou dužinou s růžovo červeným mramorováním. Tuto odrůdu můžeme nalézt i pod názvy PINEAPPLE nebo GERMAN GOLD.
 • ANDINE CORNUE je tzv. „paprikové“ rajče s podlouhlými plody, podobnými právě paprikám. Výborně nasazuje na velké plody, které mají hmotnost až 250 g. Dužina je sytě červená, masitá, s menším množstvím šťávy. Rajče je ideální na kečupy, omáčky i na přímý konzum.
 • HOMESTEAD je skutečným obrem mezi biftekovými rajčaty. Plody mohou dosáhnout hmotnosti až 1 kg. Velká žebrovitá rajčata překvapí plnou chutí a šťavnatostí.
 • SUMER CIDER stále patří k favoritům. Jde o rajče oranžové barvy, i když výnosem moc nepřesvědčí o svých nesporných kvalitách.
 • GREEN GIANT a GRUB´S GREEN jsou odrůdy zelených biftekových rajčat, nakyslé, ale výborné chuti. Tato odrůda je poměrně málo úrodná.
 • YELLOW GAZI RIBBED F1 je žluté biftekové rajče. Vícekomorové plody dorůstají hmotnosti 400 až 500 g. Jsou ploše kulovité, žebernaté, po vyzrání jasně žluté s výbornou chutí. Dužnina je máslovité konzistence s nižším obsahem šťávy. Odrůda je vhodná pro polní pěstování i do skleníků a fóliovníků.
Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti?
Slyšeli jste někdy o biftekovém rajčeti? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

 Na závěr recept na salát z biftekových rajčat:

 • 2 zralá bifteková rajčata
 • 1/2 lžičky sušeného oregana
 • 2 stroužky česneku
 • 1 lžička mořské soli
 • 1 lžíce olivového extra panenského oleje
 • 1/2 červené cibule
 • 2 lžičky bílého vinného octa

Rajčata nakrájíme na slabé plátky a rozložíme na talíř, posypeme jemně podrceným oreganem a hrubou mořskou solí. Rozetřeme česnek se solí, smícháme s olejem a vinným octem, rajčata zálivkou pokapeme. Cibuli nakrájíme na jemná kolečka a poklademe na rajčata. Talíř dáme před podáváním na půl hodiny do lednice. Tento salát je ideální jako letní pochoutka, která se hodí ke grilovanému masu, sýrům nebo k pokrmům z těstovin či k zapékaným bramborám.

Publikováno: před 9 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: dobrasemena.cz, labuznik.cz, zahrada-cs.com

Mohlo by vás dále zajímat

Nové odrůdy brambor a rajčat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková tentokrát ve své poradně představuje nové odrůdy brambor a rajčat.

Pěstování rajčat a jejich odrůdy

Popis jednotlivých odrůd rajčat, kde je pěstovat, jak je pěstovat a k čemu jsou nejvhodnější + kuriozita pažitka čínská a její popis.

Jaké odrůdy rajčat pěstovat

Ludmila Dušková představuje různé odrůdy rajčat a u každé říká, jak ji máme pěstovat.

Jaké jsou nejčastější problémy při výsevu rajčat?

Lze pěstovat rajčata bez chemie? A kdy rajčata vysít?

Novinky v odrůdách zeleniny a ovoce

Poradna Ludmily Duškové, novinky v odrůdách zeleniny (paprika, rajčata, fazole) a ovoce (hroznové víno, maliny).

Vysévání rajčat doma

Keříková rajčata lze pěstovat i doma na balkóně, když víte jak.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?