Kalatea je skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti. Víte, jak se o ni starat?

Kalatea je jedinečnou tropickou rostlinou, kterou nemusíte schovávat před domácími mazlíčky, protože není nebezpečná. V tropech, odkud tato rostlina pochází, se do jejích listů běžně balí potraviny. Kvůli rozmanitosti tvarů listů se také používá k vyplétání košíků. Tato pozoruhodná zelená květina má vskutku krásné listy. Jejich horní strana vypadá, jako by byla namalovaná štětcem a často mají složitý vzor v mnoha odstínech zelené. Spodní strany jsou potom zpravidla vínově červené. Je ozdobou každé domácnosti. Víte ale, jak ji pěstovat?

Kalatea vás okouzlí svými malovanými listy
Kalatea vás okouzlí svými malovanými listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kalatea

Kalatea se vyznačuje podlouhlými listy v oslnivé škále barev. Jde o jednu z nejkrásnějších tropických rostlin na světě. Zaujme již na první pohled svými pruhy a žilkováním. Kalatey jsou také označovány za modlitební rostliny, protože jejich listy se pohybují podle proudu světla i toho, zda je den nebo noc. V našich klimatických podmínkách se pěstují jako pokojové rostliny. Péče o kalateu není však zrovna nejjednodušší.

Začíná rozvoj škůdců pokojovek

Péče o kalateu

Péče o kalateu může být obtížná pouze proto, že rostliny vyžadují specifické podmínky a nejsou nijak zvlášť odolné vůči zanedbání. Jsou citlivé na chladné teploty, a proto je jim nejlépe, když jsou pěstované tam, kde je teplo a vlhko. U nás se jí daří na stanovišti, které není blízko topení a není ani v průvanu. Dobrým místem může být kuchyně nebo také koupelna, protože je tam dostatečně vlhko.

Kalatea je skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti. Víte, jak se o ni starat?
Kalatea je skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti. Víte, jak se o ni starat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Světlo

I když jde o tropickou rostlinu, preferuje filtrované světlo nebo stín. V původním prostředí rostou pod korunami stromů, a proto jsou přizpůsobené na nedostatek světla. Udržujte ji mimo přímé paprsky slunce. Slunce ji může spálit nebo způsobit vyblednutí jejích živých vzorů.  Stačí jí nepřímé slunce z okna orientovaného na východ, jih nebo západ. Doporučujeme vám také rostlinu pravidelně otáčet, aby na ni slunce dopadalo rovnoměrně. Pohybující listy jí pomáhají absorbovat sluneční záření v maximální míře.

Půda

Kalatea preferuje hlinitou nebo humózní půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Nejvhodnější jsou především ty zeminy s mírně kyselou až neutrální pH. Pro rostliny v květináčích se dobře hodí rašelinová květinářská směs, která je lehká a vzdušná, stejně jako jakákoliv speciální směs zaměřená na africké fialky.

Voda

Kalateu pravidelně zalévejte, abyste ji udrželi trvale vlhkou, nikoliv však promočenou. Kalatey mají rády hodně vody, ale nechtějí být podmáčené.

Teplota a vlhkost

Kalatee se daří tam, kde se teplota stabilně drží mezi 21-30 ℃. Může však tolerovat pokles teploty do 16 ℃. Rostliny také preferují úrovně vlhkosti 50 % a vyšší. Uvnitř místnosti můžete zvýšit úroveň vlhkosti kolem rostliny umístěním poblíž zvlhčovače. Pomoci může i to, že nádobu s rostlinou umístíte do misky naplněnou vodou a oblázky, aby se dno nádoby nedotýkalo vody. Skvělou volbou mohou být i terária, jen musí být dostatečně velká, aby pojala rozlehlé listy.

Hnojivo

Abyste měli krásnou živou svěží rostlinu, jednou měsíčně ji pohnojte tekutým vyváženým hnojivem v poloviční síle během jara, léta a podzimu, podle pokynů na štítku. Nehnojte ji pouze v zimě.

Prořezávání

Kalatea nepotřebuje pravidelné prořezávání. Jedinou údržbou, kterou v tomto směru budete muset udělat, je ostříhat hnědé, zvadlé listy, protože přirozeně odumírají. A to opravdu jen proto, aby vypadala pěkně a upraveně.

Kalatea je skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti. Víte, jak se o ni starat?
Kalatea je skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti. Víte, jak se o ni starat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Množení kalatey

Množení kalatey představuje ten nejlevnější způsob, jak můžete získat nové rostliny. Nejúspěšnějším způsobem je přitom dělení kořenů, ale mělo by se provádět pouze tehdy, když je mateřská rostlina zdravá a stará alespoň 2 roky. Den předtím, než se rozhodnete kalateu rozdělit, ji zalijte, aby kořeny mohly nasát dostatek vlhkosti. Druhý den rostlinu jemně vyklopte a dávejte si u toho pozor, abyste jí  nepoškodili kořeny. Pomalu jí oddělte kořeny, abyste rostlinu rozdělili na dvě části. Od sebe oddělené rostliny potom zasaďte do nových květináčů. Čerstvě zasazené rostliny zalijte.

Přesazování kalatey

Ideální nádoba pro kalateu je hluboká a její velikost se pohybuje okolo 20-25 cm. Předtím, než rostlinu do ní přesadíte, ujistěte se, že má také dostatek drenážních otvorů. Do květináče zasaďte pouze jednu rostlinu, aby měla dostatek prostoru pro své kořeny. Rostlinu není nutné přesazovat každý rok, stačí jen jednou za několik let do nádoby o 2,5-5 cm větší, než ta předešlá. Rostliny, které nemají dostatečný prostor pro kořeny, mohou slábnout a mohou mít zdravotní problémy (nebudou moci přijímat vlhkost a živiny). Kalateu přesazujte na jaře nebo začátkem léta během aktivního vegetačního období rostliny. Den nebo dva dny před jejím přesazením ji zalijte, abyste snížili stres rostliny. Potom jemně uvolněte kořenový bal ze starého květináče a opatrně ji vyjměte. Zasaďte ji do nového květináče (stejně hluboko) a zahrňte čerstvou zeminou.

Běžní škůdci

Kalateu mohou potrápit svilušky, vlnatky a molice. Dříve než rostlinu ošetříte insekticidem, postříkejte je nejprve teplou vodou pod tlakem. Škůdce tím z rostliny smyjete. Nakláněním rostliny při jejich oplachování, zabráníte tomu, aby se škůdci z listů nedostaly do půdy pod nimi.

Běžné problémy kalatey

Pokud si všimnete, že okraje listů vaší kalatey hnědnou nebo vadnou, je to jasný signál, že potřebuje častější závlahu. S vystižením toho pravého okamžiku vám může pomoci váš prst. Když zapíchnete prst do půdy a cítíte sucho, dodejte rostlině trochu vody.

Kalatea je skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti. Víte, jak se o ni starat?
Kalatea je skvělá pokojová rostlina do každé domácnosti. Víte, jak se o ni starat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V případě, že kaletee listy žloutnou, je možné, že jim vadí voda, kterou rostlinu zaléváte. Nechte proto vodu odstát nebo používejte filtrovanou nebo dešťovou vodu.

Jak přimět kalateu, aby kvetla?

Existuje mnoho druhů kalatey, které kvetou fialově, bíle nebo žlutě. Květy se u nich objevují na jaře i v létě. Květy mají asymetrický trubkovitý tvar s třemi okvětními lístky a kališními lístky. Nicméně, pěstovaná jako pokojovka nekvete příliš ráda. Aby vám uvnitř kvetla, potřebuje přesné přirozené podmínky.

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: ambius.com, bhg.com, greeneryunlimited.co, thrspruce.com

Mohlo by vás dále zajímat

Pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokojové rostliny.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?