Astry, naše oblíbené podzimní květiny

Hvězdnice neboli astra je nádherná podzimní květina. Péče o astry není příliš náročná, pokud těmto krásným květinám dáte to, co potřebují. Astry si zaslouží, aby se vrátily do našich zahrad, vždyť na podzim, kdy všechny ostatní květiny odkvétají, nám mohou zpestřit šedivé a zkracující se dny.

Péče o astry není složitá. Tato květina nesmí chybět v podzimní zahradě
Péče o astry není složitá. Tato květina nesmí chybět v podzimní zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o astry se na podzim vyplatí

Péče o astry není nijak náročná. Astry patří do čeledi Asterales. Slovo astra má řecký původ a znamená hvězda, podle tvaru jejich květů. Astry jsou odolné rostliny, které svými odstíny modré, levandulové, růžové a fialové začínají kvést přibližně ve stejnou dobu jako chryzantémy, tedy koncem léta, a vydrží kvést prakticky celý podzim. Jejich domovinou je Severní Amerika, odkud se rozšířily téměř do celého světa. V ČR roste přes 110 rodů rostlin hvězdnicovitých. Většina aster jsou trvalky, které na správném stanovišti vydrží mnoho let.

Jaké jsou méně známé rostliny kvetoucí na začátku listopadu

Nejčastěji se vyskytující astra je hvězdnice hustokvětá nebo hvězdnice nízká (Symphyotrichum dumosum), jinak také nazývaná astra křovitá. Hybridy aster dumosus vznikly v převážné míře křížením s astrou novobelgickou, ke které bývají často i přiřazovány.

Dále je to astřička kopinatá (Symphyotrichum lanceolatum), bíle nebo nafialověle kvetoucí rostlina, která velmi často na našem území zplaňuje. Astra obyčejná (Dieteria canescens) se považuje za problematickou a snadno zplaňuje a stává se z ní invazivní druh.

Astry, naše oblíbené podzimní květiny
Astry, naše oblíbené podzimní květiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Astra vysoká jehlicovitá (Callistephus Chinensis) je jednou z nejoblíbenějších druhů pro své jedinečně tvarované květiny. Kvete během celé sezóny až do prvního mrazu a přitahuje motýly a včely. Pochází z Asie a jejich květy jsou podobné květům chryzantém. Barvy květů mají od bílé a žluté přes růžovou a fialovou do modré až téměř černé.

Velmi oblíbená odrůda nese poetické jméno – Průhonický trpaslík.  Astra bílá (Eurybia divaricate) je rozlehlá rostlina, která se šíří oddenky. Naopak Astra čínská (Callistephus chinensis) není ani příbuzná s rodem Aster, ale s nimi velmi často zaměňována nebo k nim přiřazována. Tato astra se k nám dostala z Asie a patří do samostatného rodu Callistemma.

Péče o astry vyžaduje několik úkonů

Péče o astry začíná výběrem vhodného stanoviště. Astry nejsou náročné rostliny a dobře se jim daří v nepříliš propustné a vysychavé půdě. Vyžadují pravidelnou zálivku během celého vegetačního období. Naopak velmi osluněné stanoviště se suchou písčitou půdou je pro ně nevhodné. Astry je nutné předpěstovat, sejeme je během března a dubna. Vysévají se do pěstebních nádob, kde je připravený výsevní substrát. Vysévat se mohou i do jiffů (rašelinových tablet). Ven na záhon se dávají astry až v druhé polovině května.

Protože nepatří mezi nízké rostliny, jsou náročné na živiny, vyžadují pravidelné přihnojování a velmi potřebné je pro ně obohacení půdy kompostem před výsadbou i v průběhu pěstování. Rostlinám vyhovuje spíše vápenitá půda, propustná, záhřevná a humózní. Ideální pH je 5,1 až 7,5 (někdy se uvádí pouze 6,8).

Astry, naše oblíbené podzimní květiny
Astry, naše oblíbené podzimní květiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Astry upřednostňují podnebí s chladnými a vlhkými léty – zejména chladné noční teploty. Připravte se na péči o astry na podzim, kdy astry přestanou kvést. Dopřejte jim několik týdnů před prvním mrazem skutečně vydatnou zálivku. Po prvním mrazu je seřízněte. Abyste během zimního období ochránili kořeny, zakryjte astry několika centimetry mulče.

Vysoké odrůdy aster je třeba včas vyvazovat, aby si trsy zachovaly svůj přirozený tvar. Podle tvaru květů se astry dělí na pompónkokvěté, kopretinokvěté, jehlicovité, pivoňkokvěté a chryzantémokvěté. Astry se dají s úspěchem pěstovat i v interiéru. Použijte pro jejich výsadbu zeminu smíchanou s rašelinou, sluneční světlo minimálně 6 hodin denně a jednou za měsíc je přihnojte.

I přes pravidelnou péči o astry se mohou objevit choroby či škůdci

Přestože jste věnovali péči o astry dostatek času, ani těmto květinám se nevyhýbají choroby a škůdci. Astry jsou náchylné na houbové a virové onemocnění, a také je napadají škůdci. Dbejte na každoroční střídání stanoviště z důvodu napadání aster houbami rodu Fusarium. Fuzarióza, nazývaná také jako padání aster, se projevuje na již vzrostlých exemplářích jejich vadnutím a následně uhynutím. Zaschlé astry nedávejte do kompostu a raději je spalte, zabráníte tak přenosu houbových spor do okolí.

Fytoplazmová žloutenka aster se projevuje žloutnutím rostlin, zastavením růstu, listy jsou drobné, květy jsou zakrnělé, špatně vybarvené a postupně úplně zezelenají.

Zatímco fuzariózu můžete eliminovat správnou zálivkou (nesmáčejte při zalévání listy aster), některé choroby jako rez a padlí moc ovlivnit nemůžete. Včasné rozpoznání choroby a volba vhodného postřiku (fungicid) může astry zachránit.

Rostliny nejčastěji napadají mšice. Také síťnatky mohou být obtěžující. Snáze odhalíte škody, které síťnatky způsobují, jak samotný hmyz, který je velmi malý a má nenápadnou šedohnědou barvu. Pokud v létě zpozorujete žloutnoucí a padající listí, proveďte bez odkladu postřik.

Astry, naše oblíbené podzimní květiny
Astry, naše oblíbené podzimní květiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ideální společenství budou astrám dělat tyto rostliny: yzop anýzový, azalka, chrpa modrá, echinacea srstnatá, chryzantéma, trnovník, dahlia (jiřina), zlatobýl, helenium (záplevák), hortenzie, sadec purpurový, flox (plamenka), šalvěj šarlatová, mavuň červená, rozchodník, slaměnka nebo slunečnice, protože tyto rostliny mají stejné nároky na půdu a povětrnostní podmínky.

Říká se, že astry vznikly ze slz řecké bohyně Astraia a jsou považovány za květiny lásky. Někdy se označují jako byliny bohyně Venuše a byly základní surovinou pro výrobu talismanů lásky. Také péči o astry věnujte lásku. Odmění se vám.

Publikováno: před 9 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, cestakbydleni.cz, skrblik.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat astry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování, výsadbě a květenství krásných zahradních aster.

Jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě

Víte, jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě? Ukážeme vám rostliny, které vám svými květy udělají radost právě v tomto chladném období.

Pěstování květin ve štěrku

Pěstování květin ve štěrku

Jaké jsou méně známé rostliny kvetoucí na začátku listopadu

Myslíte si, že na podzim kvetou jen chryzantémy a astry? Není tomu tak.

Trvalkový záhon na konci léta

Trvalkový záhon na konci léta

Květiny podzimní zahrady

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.