Zkuste bolest břicha zahnat bylinkami

Bylinky na bolest břicha vám mohou krátkodobě pomoci, většinou se může jednat o čaje nebo odvary z nich. Pomůže i lehká masáž. Pokud však bolest trvá déle, na nic nečekejte a vyhledejte raději lékaře, protože se může jednat o vážné onemocnění. Poradíme, jaké bylinky na bolest břicha využít, kde je případně pěstovat a jak si je správně připravit.

Máte problémy se zažíváním? Vyzkoušejte bylinky na bolest břicha
Máte problémy se zažíváním? Vyzkoušejte bylinky na bolest břicha (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakákoliv bolest je vždy velmi nepříjemná záležitost, potrápí občas dospělé i děti. Bylinky na bolest břicha mohou pomoci v případě zažívacích problémů i nevolností. Bylinky máte běžně na zahradě nebo si je můžete zakoupit v lékárně či specializovaném obchodě. Užívat můžete jednotlivé bylinky nebo jejich směsi připravené jako čaj, odvar nebo tinkturu.

Čaj z bylinek na bolest břicha

Čaj může pomoci. Vhodné bylinky na bolest břicha jsou heřmánek, meduňka, říp, koriandr nebo fenykl. Pomoci může macerát ze slézu nebo i odvar z kmínu.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý pomůže při nadýmání, křečích, střevních poruchách nebo žaludečních obtížích. Jednu vrchovatou lžičku spařte čtvrt litrem vroucí vody a nechte krátce vylouhovat. Tento čaj pijte jen omezenou dobu při obtížích. Dlouhodobé užívání může narušit střevní mikroflóru, protože působí jako antibiotikum.

Tuto jednoletou bylinu vysazujte na zahradě do půdy zapracované kompostem. Vysévejte na jaře ze semen. Na stanovišti vám může vydržet i roky, i když je to jednoletá bylina.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská patří mezi bylinky na bolest břicha. Pomůže při problémech s trávením a zažíváním. Úplně nejlepší je čaj s čerstvých lístků, ale můžete použít i meduňku sušenou. Jednu polévkovou lžíci přelijte půl litrem vroucí vody. Nechte zakryté louhovat deset minut a poté sceďte. Čaj můžete dochutit medem. Neužívejte tento čaj horký, ideální je vlažný a můžete jej užívat denně. Mějte na paměti, že se meduňka užívá též k nespavosti, a proto nebude čaj úplně vhodný pro řidiče.

Otužilou trsnatou vytrvalou bylinu můžete pěstovat na zahradě nebo doma v truhlíku. Vysazujte ze semen na jaře nebo množením trsů na podzim.

Řepík lékařský

Řepík lékařský pomáhá při těžkostech při trávení. Čaj si připravte z jedné čajové lžičky sušených listů, které spaříte čtvrt litrem vroucí vody a necháte krátce vylouhovat. Pijte dvakrát denně jeden šálek.

Tuto vytrvalou léčivou bylinu pěstujte raději na zahradě v místech skalek nebo na suchých stráních. Semena vysévejte na jaře do sušších míst.

Koriandr setý

Mezi bylinky na bolest břicha patří i koriandr setý. Napomáhá tvorbě žaludečních kyselin a tím pozitivně ovlivňuje trávení zvláště tučných jídel, a také zabraňuje plynatosti. Koriandr užívejte při těžkostech v žaludku a žaludečních křečích. Má ozdravné účinky také při střevních parazitech, často uleví při zácpě a zmírňuje bolest břicha. Jednu polévkovou lžíci nadrcených semen zalijte třemi decilitry vroucí vody a nechte deset minut louhovat.

Semena můžete konzumovat celá, a to třikrát denně jednu malou kávovou lžičku. Milovníci vína mohou tři polékové lžíce koriandru přidat do kvalitního červeného vína, nechat deset dnů louhovat. Poté víno scedit a užívat jednu až čtyři polévkové lžíce denně. Pozor toto je nevhodné pro děti i řidiče.

Tuto bylinku na bolest břicha pěstujte raději venku na zahradě pro její specifickou vůni po plošticích. Tuto otužilou jednoletku můžete vysévat ze semen v intervalech 3-4 týdnů od časného jara až do začátku podzimu.

Fenykl obecný je známá bylinka na bolest břicha

Fenykl obecný tlumí nadýmání, křeče žaludku a střev, podporuje tvorbu trávicích šťáv. Čaj z bylinky na bolest břicha připravíte nadrcením jedné kávové lžičky semen. Přelijte třemi decilitry vroucí vody a nechte deset minut vylouhovat. Užívejte maximálně tři šálky denně.

Pěstovat můžete venku na zahradě nebo v truhlíku doma. Tuto vytrvalou bylin vysévejte ze semen na jaře a trsy rozdělujte na podzim.

Sléz lesní

Sléz lesní užívejte nejlépe čerstvý. Vzhledem k tomu, že se jedná o slizovou rostlinu, je nejlepší používat macerát vyrobený za studena. Horká voda velkou část slizu zničí, a to pro zažívací potíže není žádoucí. Rovněž tento macerát využijete při zánětech žaludku nebo střevních kolikách, rovněž při zácpě, protože působí jako mírné projímadlo. Studený macerát si připravíte ze dvou lžic sušeného slezového květu, který zalijete půl litrem studené vody a necháte přes noc macerovat. Ráno jej přihřejte, pozor nevařte. Teplý macerát sceďte a přelijte do termosky. Po malých doušcích užívejte během celého dne.

Sléz má nejraději dobře propustnou písčitou půdu bohatou na vápník (při střední vlhkosti a bohatém zásobení živinami). Místo by to mělo být slunečné, ale zároveň i dobře chráněné před větrem, který by ho mohl polámat. Při pěstování si dejte pozor na přemokření.

Bylinky na bolest břicha a jiné trávicí obtíže užívejte dle návodu a při přetrvávajících potížích raději vyhledejte lékaře.

Bylinné kapky

Pomoci při bolestech břicha mohou bylinkové kapky, které jsou vyrobeny přesným složením léčivých bylin. Nejčastěji se jedná o mátu s puškvorcem, hořcem, pelyňkem, fenyklem a skořicí. Máta udržuje správnou funkci trávicí soustavy a střev. Pelyněk a fenykl podporuje chuť k jídlu a normální trávení. Puškvorec s hořcem udržují normální trávení a skořice přispívá k normální funkci žaludku a správné činnosti střev bez nadměrné produkce plynů

Čajové směsi

K dostání jsou i čajové směsi určené přímo na bolesti břicha nebo žaludku, při špatném zažívání nebo nadýmání. Rovněž při křečích žaludku nebo střev. Většinou jde o přesný poměr několika bylin na bolest břicha. K dostání jsou v lékárnách, supermarketech nebo speciálních obchodech. Užívejte dle návodu, a pokud potíže přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Publikováno: před 9 měsíci, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: 105 bylinek a koření-R. Šťastná (ISBN: 978-80-7546-333-3), drpopov.cz, semena.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)

Mohlo by vás dále zajímat

Nakupujeme bez obalů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyzkoušejte si nakupování bezobalovou metodou.

Rady při nákupu kapra

Rady při nákupu kapra.

Senné břicho u koní

S pojmem senné břicho, které postihuje koně, neslýcháme příliš často. Proto si tento pojem přiblížíme s Barborou Hejhalovou.

Balanční cvičení

Balanční cvičení

Jak bojovat s obezitou koček

Jak bojovat s obezitou koček

Péče o psí srst

Péče o psí srst

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.