Zkuste bolest břicha zahnat bylinkami

Bylinky na bolest břicha vám mohou krátkodobě pomoci, většinou se může jednat o čaje nebo odvary z nich. Pomůže i lehká masáž. Pokud však bolest trvá déle, na nic nečekejte a vyhledejte raději lékaře, protože se může jednat o vážné onemocnění. Poradíme, jaké bylinky na bolest břicha využít, kde je případně pěstovat a jak si je správně připravit.

Máte problémy se zažíváním? Vyzkoušejte bylinky na bolest břicha
Máte problémy se zažíváním? Vyzkoušejte bylinky na bolest břicha (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakákoliv bolest je vždy velmi nepříjemná záležitost, potrápí občas dospělé i děti. Bylinky na bolest břicha mohou pomoci v případě zažívacích problémů i nevolností. Bylinky máte běžně na zahradě nebo si je můžete zakoupit v lékárně či specializovaném obchodě. Užívat můžete jednotlivé bylinky nebo jejich směsi připravené jako čaj, odvar nebo tinkturu.

Čaj z bylinek na bolest břicha

Čaj může pomoci. Vhodné bylinky na bolest břicha jsou heřmánek, meduňka, říp, koriandr nebo fenykl. Pomoci může macerát ze slézu nebo i odvar z kmínu.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý pomůže při nadýmání, křečích, střevních poruchách nebo žaludečních obtížích. Jednu vrchovatou lžičku spařte čtvrt litrem vroucí vody a nechte krátce vylouhovat. Tento čaj pijte jen omezenou dobu při obtížích. Dlouhodobé užívání může narušit střevní mikroflóru, protože působí jako antibiotikum.

Tuto jednoletou bylinu vysazujte na zahradě do půdy zapracované kompostem. Vysévejte na jaře ze semen. Na stanovišti vám může vydržet i roky, i když je to jednoletá bylina.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská patří mezi bylinky na bolest břicha. Pomůže při problémech s trávením a zažíváním. Úplně nejlepší je čaj s čerstvých lístků, ale můžete použít i meduňku sušenou. Jednu polévkovou lžíci přelijte půl litrem vroucí vody. Nechte zakryté louhovat deset minut a poté sceďte. Čaj můžete dochutit medem. Neužívejte tento čaj horký, ideální je vlažný a můžete jej užívat denně. Mějte na paměti, že se meduňka užívá též k nespavosti, a proto nebude čaj úplně vhodný pro řidiče.

Otužilou trsnatou vytrvalou bylinu můžete pěstovat na zahradě nebo doma v truhlíku. Vysazujte ze semen na jaře nebo množením trsů na podzim.

Řepík lékařský

Řepík lékařský pomáhá při těžkostech při trávení. Čaj si připravte z jedné čajové lžičky sušených listů, které spaříte čtvrt litrem vroucí vody a necháte krátce vylouhovat. Pijte dvakrát denně jeden šálek.

Tuto vytrvalou léčivou bylinu pěstujte raději na zahradě v místech skalek nebo na suchých stráních. Semena vysévejte na jaře do sušších míst.

Koriandr setý

Mezi bylinky na bolest břicha patří i koriandr setý. Napomáhá tvorbě žaludečních kyselin a tím pozitivně ovlivňuje trávení zvláště tučných jídel, a také zabraňuje plynatosti. Koriandr užívejte při těžkostech v žaludku a žaludečních křečích. Má ozdravné účinky také při střevních parazitech, často uleví při zácpě a zmírňuje bolest břicha. Jednu polévkovou lžíci nadrcených semen zalijte třemi decilitry vroucí vody a nechte deset minut louhovat.

Semena můžete konzumovat celá, a to třikrát denně jednu malou kávovou lžičku. Milovníci vína mohou tři polékové lžíce koriandru přidat do kvalitního červeného vína, nechat deset dnů louhovat. Poté víno scedit a užívat jednu až čtyři polévkové lžíce denně. Pozor toto je nevhodné pro děti i řidiče.

Tuto bylinku na bolest břicha pěstujte raději venku na zahradě pro její specifickou vůni po plošticích. Tuto otužilou jednoletku můžete vysévat ze semen v intervalech 3-4 týdnů od časného jara až do začátku podzimu.

Fenykl obecný je známá bylinka na bolest břicha

Fenykl obecný tlumí nadýmání, křeče žaludku a střev, podporuje tvorbu trávicích šťáv. Čaj z bylinky na bolest břicha připravíte nadrcením jedné kávové lžičky semen. Přelijte třemi decilitry vroucí vody a nechte deset minut vylouhovat. Užívejte maximálně tři šálky denně.

Pěstovat můžete venku na zahradě nebo v truhlíku doma. Tuto vytrvalou bylin vysévejte ze semen na jaře a trsy rozdělujte na podzim.

Sléz lesní

Sléz lesní užívejte nejlépe čerstvý. Vzhledem k tomu, že se jedná o slizovou rostlinu, je nejlepší používat macerát vyrobený za studena. Horká voda velkou část slizu zničí, a to pro zažívací potíže není žádoucí. Rovněž tento macerát využijete při zánětech žaludku nebo střevních kolikách, rovněž při zácpě, protože působí jako mírné projímadlo. Studený macerát si připravíte ze dvou lžic sušeného slezového květu, který zalijete půl litrem studené vody a necháte přes noc macerovat. Ráno jej přihřejte, pozor nevařte. Teplý macerát sceďte a přelijte do termosky. Po malých doušcích užívejte během celého dne.

Sléz má nejraději dobře propustnou písčitou půdu bohatou na vápník (při střední vlhkosti a bohatém zásobení živinami). Místo by to mělo být slunečné, ale zároveň i dobře chráněné před větrem, který by ho mohl polámat. Při pěstování si dejte pozor na přemokření.

Bylinky na bolest břicha a jiné trávicí obtíže užívejte dle návodu a při přetrvávajících potížích raději vyhledejte lékaře.

Bylinné kapky

Pomoci při bolestech břicha mohou bylinkové kapky, které jsou vyrobeny přesným složením léčivých bylin. Nejčastěji se jedná o mátu s puškvorcem, hořcem, pelyňkem, fenyklem a skořicí. Máta udržuje správnou funkci trávicí soustavy a střev. Pelyněk a fenykl podporuje chuť k jídlu a normální trávení. Puškvorec s hořcem udržují normální trávení a skořice přispívá k normální funkci žaludku a správné činnosti střev bez nadměrné produkce plynů

Čajové směsi

K dostání jsou i čajové směsi určené přímo na bolesti břicha nebo žaludku, při špatném zažívání nebo nadýmání. Rovněž při křečích žaludku nebo střev. Většinou jde o přesný poměr několika bylin na bolest břicha. K dostání jsou v lékárnách, supermarketech nebo speciálních obchodech. Užívejte dle návodu, a pokud potíže přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: 105 bylinek a koření-R. Šťastná (ISBN: 978-80-7546-333-3), drpopov.cz, semena.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)

Mohlo by vás dále zajímat

Nakupujeme bez obalů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyzkoušejte si nakupování bezobalovou metodou.

Rady při nákupu kapra

Rady při nákupu kapra.

Senné břicho u koní

S pojmem senné břicho, které postihuje koně, neslýcháme příliš často. Proto si tento pojem přiblížíme s Barborou Hejhalovou.

Balanční cvičení

Balanční cvičení

Jak bojovat s obezitou koček

Jak bojovat s obezitou koček

Péče o psí srst

Péče o psí srst

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.