Klokočí ozdobí zahradu i vás

Klokočí najdete nejenom v písničce a na mapě, kde je součástí Českého ráje, ale narazíte na něj i na rostlinách. Jde totiž o semena klokoče, který může růst i v našich podmínkách. Tato semena se využívají pro různé účely, hlavně dekorativní. Přečtěte si o klokoči více.

Klokočí nenajdete jen v písničce a na mapě, ale i na rostlinách
Klokočí nenajdete jen v písničce a na mapě, ale i na rostlinách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Víte, co je klokočí?

Klokočí jsou semena klokoče (Staphylea), který představuje zajímavou skupinu dvouděložných rostlin spadající do čeledi klokočovité. Jeho zástupci jsou stromy a keře  pozoruhodné svými charakteristickými vstřícnými zpeřenými listy, což je pouze jedna z mnoha vlastností, které jim propůjčují významné postavení v botanickém světě.

Klokočí ozdobí zahradu i vás
Klokočí ozdobí zahradu i vás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozmanitost a vzhled klokoče a klokočí

Klokočí najdete v tobolce, jde o světle hnědé semeno kulatého tvaru velikosti kolem 1 cm. Postupně tmavnou a mění barvu až na šedohnědou. Samotné klokoče jsou známé svými výrazně vstřícně uspořádanými zpeřenými listy, což představuje jedinečný charakteristický rys tohoto rodu. Tato zvláštnost jim propůjčuje nezaměnitelnou vizuální identitu. Vzor jejich složených listů může variabilně oscilovat mezi různými druhy, čímž dodává klokoči značnou biodiverzitu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Většina příslušníků tohoto rodu se vyznačuje opadavými listy, které se na podzim zbarvují do různých odstínů a následně opadávají. Narazíte ale i druhy, které jsou stálezelené. Pokud jde o vzrůst, klokoč dosahuje dvou základních forem – buď roste do imponujících výšek, kde některé stromové varianty dosahují dokonce až desetimetrového vzrůstu, nebo se nachází v podobě nižších keřů, které mají své vlastní kouzlo a význam v rámci ekosystémů.

Klokočí ozdobí zahradu i vás
Klokočí ozdobí zahradu i vás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde klokoč roste?

Klokoč je široce rozšířen po celém světě, a to v nejrůznějších typech přírodního prostředí – najdete ho v Asii, Severní Americe i Evropě. Výrazná variabilita druhů umožňuje adaptaci na různé ekologické podmínky. Většina rostlin má tendenci upřednostňovat stanoviště s dostatečnou vlhkostí, tedy zejména na březích vodních toků či v hlubokých vlhkých lesích. Nicméně ne všechny druhy klokoče jsou na vysoké vlhkosti závislé. Existují druhy schopné růst i na místech s nižším množstvím vláhy, což ukazuje na jejich odolnost a schopnost přizpůsobení se na různorodá stanoviště.

I klokoč má svůj význam

Klokoč nese značný ekonomický i ekologický význam. Jeho dřevo je známé pro vynikající pevnost a odolnost, což jej činí oblíbeným materiálem pro výrobu široké škály výrobků, ať už nábytek, parkety, nástroje a mnoho dalšího. Navíc je preferovaným materiálem pro výrobu hudebních nástrojů, s kytarami v čele, a to díky svým zvukovým vlastnostem a atraktivní textuře.

Krom toho má klokoč svůj význam i v oblasti zdraví. Jeho listy se využívají pro své léčebné účinky, což se odráží v jejich využití v tradičním lidovém léčitelství. Tyto listy mají potenciál působit blahodárně na různá onemocnění a zdravotní potíže.

Klokočí ozdobí zahradu i vás
Klokočí ozdobí zahradu i vás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Význam klokoče a klokočí v kultuře

Klokoč i klokočí zaujímají důležité místo i v rámci kultury a mytologie. V některých kulturách byl vnímán klokoč jako symbol síly a odolnosti, což svědčí o jeho hlubokém významu pro lidské společenství. Jeho dřevo bylo často využíváno při výrobě zbraní a nástrojů, čímž se zdůrazňoval jeho pragmatický dopad na lidský život. Jeho semena, klokočí, se využívají v dnešní době spíše jako dekorace, v minulosti se z nich ale vyráběly růžence. I dnes si z něj s trochou trpělivosti (protože je velmi tvrdé) můžete vyrobit náramek či náhrdelník.

Publikováno: před 9 měsíci, Autor: zdroj: atlaso.cz, dvojka.rozhlas.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Soliterní keře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba zeleného hnojení

Lída Dušková a Honza Kopřiva nám ukáží ve své zahrádkářské poradně, jak správně vysadit zelené hnojení (směs hořčice a řepky) na záhon před výsadbou brambor.

Staré zvyky u vánočního stolu

PhDr. Jan Vinduška ukáže jaké zvyky se dodržovaly u vánočního stolu

Rady do zahrady - mech a medvědí česnek

Jak se zbavit mechu a zasít si medvědí česnek?

Jak si užít wellness na zahradě, i v zimě?

Jak si užít wellness i na zahradě? Mít nebo nemít saunu či vířivku?

Řez kanadských borůvek

Aby vaše kanadské borůvky dobře prospívaly a plodily, je potřeba je za nějaký ten rok po výsadbě zastřihnout. Ukážeme vám nejlepší techniku řezu.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.