Seznamte se s kai lan

Seznamte se s čínskou brokolicí kai lan. Brokolicí, která jako brokolice vůbec nevypadá. Patří ale mezi chutnou a velmi často používanou tradiční zeleninu, ze které se připravují zajímavé pokrmy.

Čínská brokolice zvaná kai lan je velmi často používána v asijské kuchyni
Čínská brokolice zvaná kai lan je velmi často používána v asijské kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kai lan, čínská brokolice

Domovem této čínské brokolice, která se klasické brokolici vůbec nepodobá, je jihovýchodní Asie, resp. Thajsko. Říká se jí také orientální brukev nebo čínská kapusta. Čínskou brokolici pěstujeme jako jednoletou až dvouletou kulturu. Gai Lan, Gai Larn, Kai Lan nebo Chinese Kale jsou další používané názvy.

Čínská brokolice kai lan (Brassica oleracea var. alboglabra) je listová zelenina s velkými, silnými, plochými listy s tučnými stonky. Jedná se o víceletou bylinu, jejíž listy mají podlouhlý tvar a vyrůstají z přízemní růžice, která dosahuje výšky okolo 30 cm. Zbarvení listů může být světle i tmavě zelené, ale také sytě purpurově fialové. Z růžice vyrůstá lodyha zakončená převážně bílým, výjimečně žlutým řídkým květenstvím.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování

Čínskou brokolici můžeme vysévat na volné záhony hned zjara, a máme tak na podzim dozrálou zeleninu. Na podzim pak můžeme provést druhý výsev, semena zvládnou v našich podmínkách přezimovat v půdě a na jaře vyraší. Pěstuje se pro křupavé květové stonky a tmavé pomačkané listy, které připomínají kapustu.

Rostliny vyžadují slunné stanoviště, případně polostinné. Nejlépe prospívá na vyhnojené a dobře propustné půdě, do níž byl důkladně zarytý biodynamický kompost. Na záhonu by minimálně 3 roky nazpět neměly být vyseté či vysazené žádné druhy brukvovité zeleniny. Tuto zajímavou zeleninu můžeme také snadno přirychlovat v pařeništi nebo skleníku.

Záhony před výsevem zpracujeme hráběmi. Aby semena správně vyklíčila a rostliny dobře rostly, je potřeba vysévat do prohřáté půdy. Ve studené zemině rostliny vyženou velmi rychle do květů. Výsev je vhodné provést na konci jara po posledních mrazících, nebo koncem léta pro sklizeň od začátku do poloviny podzimu. Semena sejeme mělce, jen 0,5 cm hluboko, 2,5–5 cm od sebe. Jednotíme na vzdálenost 15–25 cm do řádků 35–50 cm od sebe. Protrhané rostliny z jednocení můžeme přímo jíst nebo je vysadíme v trsech po pěti rostlinách. Kai lan vyžaduje pravidelnou a dostatečnou zálivku.

Seznamte se s kai lan
Seznamte se s kai lan (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Listy jsou připraveny ke sklizni asi za 60-70 dní. Tato čínská brokolice má vysoký obsah vitamínů A, C, K a je bohatá na vápník. Nalezneme v ní také B-karoten, mangan nebo vitamín B6.

K dispozici jsou dvě čínské odrůdy, jedna s bílými květy a druhá se žlutými květy. Odrůda s bílými květy vyrůstá až do výšky 19 centimetrů. Žlutě kvetoucí rostlina vyrůstá maximálně do výšky 8 centimetrů. Bíle kvetoucí rostliny mají listy spíše světle zelené, celé rostliny jsou jemnější, drobnějšího vzrůstu. Rostliny se žlutými květy jsou mohutnější a listy mají temně zelenou barvu. Obě odrůdy jsou odolné proti vysokým teplotám v létě a ve většině oblastí rostou i přes zimu, resp. přezimují v půdě.

Zpracování čínské brokolice

Je to jedna z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších listových zelenin v čínské a asijské kuchyni, bez ohledu na to, zda se podává smažená, dušená nebo blanšírovaná. Nejčastěji používanou částí jsou dužnaté lodyhy s květenstvím nerozvinutých poupat, dále mladé listy a výhonky, které upravujeme vařením nebo dušením a podáváme jako přílohu k masu nebo k rýži. Dužnatá květenství můžeme konzervovat sušením nebo nasolováním.

Kai lan s ústřicovou omáčkou

Jedním z nejznámějších jídel je smažený kai lan s ústřicovou omáčkou. Je také skvělý pro vaření nudlových pokrmů, jako jsou smažené nudle s hovězím masem a čínskou brokolicí.

Seznamte se s kai lan
Seznamte se s kai lan (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čínská Brokolice na Čínský Nový Rok

  • 1 balení čínské brokolice
  • 1 šálek kuřecího vývaru
  • 2 stroužky česneku nahrubo nasekat
  • kukuřičný škrob

Čínskou brokolici důkladně omyjeme, odstraníme všechny žluté nebo poškozené listy a odřízneme malou část konce stonku. Pánev nebo wok zahřejeme na vysokou teplotu. Do pánve vlijeme 1 šálek kuřecího vývaru, do kterého jsme rozmíchali 1 čajovou lžičku kukuřičného škrobu, a přidáme česnek. Čínskou brokolici vložíme do vývaru. Částečně přikryjeme a necháme vařit při vysoké teplotě, dokud stonky nejsou křehké, a dokud se alespoň polovina vývaru neodpaří.

Čínská brokolice je zelenina, kterou můžeme s úspěchem pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách. Je to zajímavá zelenina a jistě stojí za to jí vyzkoušet v některém z receptů.

Publikováno: před 11 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: cs.haenselblatt.com, profizahrada.cz, titbit.cz, tombouctou-food.com

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit salát pro leguány

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak připravit salát pro leguány

Jak vyrobit originální rohožku

Jak vyrobit originální rohožku

Recept na brokolicové lívanečky s kuskusem

Nechtějí vaše děti jíst brokolici? Schovejte jí vtipně do lívanečků s brokolicovým kuskusem a garantujeme vám, že se budou olizovat.

Rustikální držák na toaletní papír

A když už jsme v tom, můžeme v dílně zůstat a zhotovit si rustikální držák na toaletní papír.

Jak řezat provaz nebo lano bez třepení

Jak řezat provaz nebo lano, aby se netřepilo a dalo se ještě použít

Recept na chipsy ze zeleniny

Chipsy nemusí být jen tradiční bramborové. Vyzkoušejte třeba zeleninové, konkrétně z brokolice. Pochutnáte si.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?