Znáte další vhodné bylinky do polévky?

Vaření se neobejde bez koření. Bylinky do polévek dochucují jak vývary, tak krémy. Polévky mohou mít díky použití různých bylinek pokaždé jinou chuť. Pokud si je můžete vypěstovat na vlastní zahrádce, využijte toho. Kdo nevlastní zahrádku, může bylinky pěstovat v květináči na okenním parapetu nebo v truhlíku na balkóně či terase. Poradíme, které další druhy bylinek pěstovat a do které polévky je využít.

Bylinky do polévky si můžete vypěstovat i na okně v květináči
Bylinky do polévky si můžete vypěstovat i na okně v květináči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodné bylinky do polévek

Bylinky se hodí nejen do hlavních jídel nebo studených pokrmů, využití najdou i jako nezbytné koření do polévek, které díky nim dostanou specifickou a nezaměnitelnou chuť. Tyto bylinky do polévek můžete z větší části využít i pro jejich léčivé účinky. Bylinky můžete pěstovat na zahrádce, na balkóně nebo terase. Většina bylinek miluje sluníčko a mohou se pěstovat i pohromadě, ale vždy jen ty druhy, které mají stejné nároky na zálivku a místo pěstování.

Lihové bylinné tinktury a jejich použití

Estragon

Tato bylinka se výborně hodí do francouzských polévek nebo cibulačky, ze kterých udělá kulinářský skvost. Stačí přidat jen malé množství. Estragon není ve velkém množství vhodný pro děti, těhotné nebo kojící ženy. Jedná se polootužilou vytrvalou bylinu s přímými lodyhami a lesklými úzkými listy. Na zahradě v chladnějších oblastech rostlinu zakryjte nebo ji můžete rychlit k zimní spotřebě. Listnaté snítky ořezávejte postupně po celou sezónu. Nezapomeňte je zkracovat jen tak, abyste nechaly dvě třetiny lodyhy znovu dorůst. Listy můžete zmrazit nebo si je usušit. Oddenky sázejte  oddělené na jaře nebo z vrcholových řízků v létě. Semena jsou k dostání jen jako příbuzný druh (tzv. ruský estragon, který však má bohužel horší chuť).

Znáte další vhodné bylinky do polévky?
Znáte další vhodné bylinky do polévky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Libeček je tradiční bylinkou do polévek

Jednou z nejpoužívanějších bylinek do polévek je libeček. Je známý svými velkými listy a pronikavou vůní. Výborně se hodí do vývarů nebo bramboračky. Tato otužilá vytrvalá bylina se zpeřenými listy a okolíky bledě zelených květů je vyššího růstu. Vysazujte semena co nejdříve koncem léta nebo můžete využít oddělky na jaře nebo na podzim. Mladé listy ořezávejte na jaře, můžete je sušit nebo užívat syrové. Výborně chutnají kandované řapíky. Pokud se vám na zahrádce přemnoží, bude utlačovat ostatní druhy bylinek.

Oregano

Oregano je známé jako koření italských pokrmů, pokud jej tedy přidáte do polévky, získáte nádech italské speciality. Pokud budete vařit polévku, do které budete chtít přidat petržel nebo pažitku, změňte to na oregano a pochutnáte si.

Oregano je též známé pod názvem dobromysl. Jedná se o vytrvalou bylinu, která kvete v létě bílými nebo nafialovělými květy. Aroma této bylinky do polévky se plně vyvine jen na teplých místech s plným sluncem. Během vegetační sezóny můžete otrhávat listy pro přímou spotřebu, nebo si je otrhat k sušení nebo zamražení těsně před rozkvětem. K pěstování jsou vhodné různé kultivary, které je možné vysít do nádob nebo po okrajích záhonů.

Řeřicha

Tato známá bylinka do polévky má jednu nevýhodu. Je bylinkou pro rychlou spotřebu. Do polévky ji přidejte jen jako ozdobu na úplný konec, abyste nepřišli o cenné vitamíny. Výborně se hodí do všech smetanových polévek. Je to rychlerostoucí rostlina, která se pěstuje pro její děložní lístky, které se konzumují syrové. Řeřicha může mít dvě formy. Jednu širokolistou a druhou úzkolistou. Je to středně odolná a chladnomilná rostlina.

Pro pěstování je vhodný mírný stín, jinak vybíhá za horkého počasí rychle ke květu. V zimních měsících se jí bude dařit v krytém prostředí. Za velmi nízkých teplot zastavuje svůj růst, ale jakmile teploty stoupnou, rychle začne vegetovat. Ideální je výsev na jaře, koncem léta nebo na začátku podzimu za chladnějšího počasí na savý papír do misky na okenní parapet nebo do nakličovadla. Počítejte ovšem jen s jednou sklizní. Vícesklizeň je možné získat při pěstování v truhlíku nebo v půdě na zahradě rozhozem na široko do jednotlivých řádků nebo širokých rýh. Sklízejte 10 dní po výsevu, když jsou semenáčky asi 5 cm vysoké. Pokud vysejete řeřichu do půdy, získáte řezem i čtyři následné sklizně.

Znáte další vhodné bylinky do polévky?
Znáte další vhodné bylinky do polévky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Medvědí česnek

Medvědí česnek má mnoho vitamínů a dodá všem druhům polévek specifickou chuť. Jedná se o vytrvalou bylinu s podzemní částí (cibule) 4-6 cm dlouhou a s nadzemní částí, která má nejčastěji dva až tři velké podlouhlé listy. Bude se mu dařit na vlhčím stinném místě, kde bude tvořit typické bohaté porosty.  Není vhodný k pěstování v truhlíku nebo květináči.

Pažitka

Pažitka je další často používanou bylinou do polévek. Je běžnou součástí vývarů nebo rajské polévky. Jedná se o vytrvalou trsnatou bylinu s charakteristickými dutými trávovitými listy a nafialovělými květy. Můžete na jaře vysadit semena nebo množit dělením trsu na podzim. Ořezané listy a květy se dají využít syrové. Pro sušení nebo mražení řežte pažitku před rozkvětem a nezapomeňte ji jemně nakrájet.

Publikováno: 30.06.2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: bylinkopedie.cz, medvedi-cesnek.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinky na vaření

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bylinky na vaření

Uchovávání bylinek

Hana Hořáková předvede jak je možné uchovat bylinky mražením, sušením nebo nakládáním

Kopřivka na talíři

Jak se jí kopřivka?

Potočnice lékařská - pěstování a využití

Láďa Hruška navštívil Bořka Nováka, který mu představil léčivou rostlinu potočnici a uvařil z ní polévku.

Recept na thajský kuřecí krém

Kuřecí krém je ideální variace na využití kuřecího masa z kostry. A my toto jídlo vylepšíme. Základem bude thajská polévka Tom Kha Gai.

Rybí polévka

Dnes si uvaříme rybí polévku. Recept nám představí pan Miloš Štěpnička.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.