Nechte svou pergolu či terasu rozkvést

Pergoly jsou oblíbeným místem, které se dá snadno proměnit v nádherný kvetoucí kout. Postačí nám k tomu vybrat nejvhodnější květiny pro pergolu a nechat jí porůst popínavkami nebo rozmístit květináče.

Mezi nejkrásnější květiny pro pergoly patří bezesporu popínavé růže
Mezi nejkrásnější květiny pro pergoly patří bezesporu popínavé růže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle čeho vybírat květiny pro pergolu?

Při plánování terasy, ideálně ještě před její výstavbou, je dobré myslet i na výsadbu rostlin. Květiny pro pergolu nejsou jen tak. S popínavými rostlinami nešlápnete vedle, a stejně tak s oblíbenými muškáty, petúniemi nebo třeba milion bells. Než ale nakoupíte všechny možné rostliny, zastavte se a rozmyslete se, co by měla vaše pergola splňovat a jak bude vypadat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdroj videa: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.

  • Bude vaše pergola na plném slunci nebo spíše ve stínu?
  • Jak bude pergola velká?
  • V jakém stylu jí budete budovat?

Je potřebné si dobře promyslet rozmístění rostlin i ostatního zařízení pod pergolou. Samozřejmě, čím větší prostor, tím více rostlin se pod pergolu vejde. Sledujte při její výstavbě také pohyb slunce. Bude sem svítit celý den nebo jen několik hodin?

Rostliny v květináčích se dají snadno přesouvat a prostor bude vypadat vždy trochu jinak. Okolo pergoly se dají vysázet keře nebo stromy. Každá část zeleně by měla navzájem ladit a působit upraveně, takže bude vyžadovat pravidelnou údržbu.

Nechte svou pergolu či terasu rozkvést
Nechte svou pergolu či terasu rozkvést (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké květiny jsou pro pergoly vhodné?

Popínavky

Plamének (Clematis): Mezi květiny vhodné pro pergolu patří i clematis. Květy dosahují v průměru až 15 cm, přičemž rostlina se může pnout až do výšky 10 metrů. K zachycení využívá řapíky, které jsou ovíjivé. Proto potřebuje být u nějaké konstrukce z pletiva, drátů nebo dřeva, po níž se může plazit. Mezi plaménky najdete velké množství druhů. Nejoblíbenější je asi velkokvětý.  Při výsadbě je orientujte na jihovýchod nebo jihozápad. Jejich nadzemní část vyžaduje dostatek slunečního svitu, a naopak spodní část kořenového krčku u zeminy musíte před sluníčkem chránit. Obvykle se toto řeší vysazením nízkých letniček nebo zakrsle rostoucích dřevin. Ideální dobou na výsadbu plaménku je jaro. Zemina by měla být dostatečně prokypřená hodně do hloubky. Neměly by jí chybět důležité živiny, proto je nutné ji přihnojit vyzrálým zahradním kompostem a doplnit vápníkem.

Růže (Rosa): Růže patří mezi květiny, kterým nejvíce vyhovuje spíše slunné místo, které se během dne ocitne alespoň na kratší dobu ve stínu. Rozhodně není dobré vystavovat růže po celý den ostrému sluníčku, protože intenzivní a nepřetržité sluneční záření může způsobit popálení tmavých květů a vyblednutí těch světlejších. Špatnou volbou by bylo pěstování růží na trvale zastíněném místě. V takovém prostředí totiž růže málo kvetou, vytváří slabé a špatně vyzrávající výhony a nejsou řádně probarveny. Vysazujte je do písčitohlinité půdy s propustnou spodní vrstvou. Obsah humusu v půdě by se měl pohybovat kolem 5 až 7 %. K organickému hnojení bohatě postačí domácí nebo i kupovaný kompost.

Vistárie (Wisteria): Mezi kvetoucími popínavkami nemají vistárie konkurenci. Jejich pěstování není náročné, potřebují ale teplé a slunečné stanoviště, které je chráněné před severním větrem. Pozor také na obsah vápníku v půdě – pokud je vyšší než 5 %, trpí vistárie na chlorózu (žloutnutí listů). Tato rostlina má ve zvyku se okolo opory ovíjet. Občas, zejména ze začátku pěstování, je nutné rostlině pomoci vyvázáním ke konstrukci.

Nechte svou pergolu či terasu rozkvést
Nechte svou pergolu či terasu rozkvést (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zimolez (Lonicera): Není snad venkovská zahrada, kde by nerostla „růže z Jericha“ (Lonicera caprifolium). Pozor, neplést si s pravou růží z Jericha (Selaginella lepidophylla), tady vranečkem! Zimolez upřednostňuje slunné či polostinné stanoviště, ve stínu méně kvete. Vyhovují mu propustné, živné, ideálně zásadité půdy s dostatkem vláhy. Vyžaduje oporu, ke které musí být zvláště ze začátku vyvazován. Popínavé kultivary dorůstají délky až 5 metrů.

Přísavník (psí víno) – Loubinec (Parthenocissus): Dorůstá cca 15 metrů do délky a přibližně 10 metrů do šířky. Jednotlivé lístečky mají pilovitý okraj a mají vejčitě kopinatý tvar. V sezóně jsou zelené, na podzim se však výrazně zbarvují do ruda. Vyhovuje mu slunné i polostinné stanoviště a vlhčí, dobře propustné humózní půdy. Plodem jsou tmavé modročerné bobule, pro savce lehce toxické, ptákům slouží jako potrava.

Břečťan (Hedera): Břečťan popínavý patří k nenáročným stálezeleným rostlinám. Nejčastěji roste ve stinných lesích, na skalách a na starých zdech. Rostlina se dokáže pomocí kořínků „vyšplhat“ až do 15 m výšky. Vyhovují mu severněji orientovaná, mírně přistíněná stanoviště, ale neublíží mu ani slunečnější pozice. Břečťanům se daří téměř ve všech zahradních zeminách.

Nechte svou pergolu či terasu rozkvést
Nechte svou pergolu či terasu rozkvést (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květiny pro pergolu mohou být i jedlé:

Klanopraška čínská (Schizandra): Klanopraška čínská bývá pěstována nejen jako léčivá, ale také jako okrasná rostlina. Vysadit ji lze i venku, neboť je velmi odolná proti silným mrazům, Vhodná je proto i jako květina pro pergolu. Vyžaduje dostatek vláhy a také slunečního světla. Schizandra má i určité nároky na půdu, která musí být především bohatá na humus. Plody tzv. „Stromu pěti chutí“ mají kyselou, sladkou, pálivou, slanou i hořkou chuť. Používají se na výrobu čajů, sirupů a džemů, suší se, kandují, případně nakládají do medu.

Akébie (Akebia): Tato dřevitá liána dorůstá až 10 metrů výšky a až 3 metrů šířky. Akébie je jednodomá, ale pro opylování rostlin je nutné křížové opylování rozdílných exemplářů. Plody jsou růžové nebo světle fialové barvy. Tyto dužnaté měchýřky obsahují bílou slizovitou dužninu s černými semeny. Dozrávají v září až říjnu. Plody jsou jedlé, exotické chuti. Vyhovují jí stanoviště na slunci či v polostínu. Daří se jí dobře na vlhčích, propustných půdách, na pH nezáleží.

Vinná réva (Vitis vinifera): Vinná réva je dlouhodobá rostlina, která může žít mezi 50 až 100 lety. Proto se ujistěte, že vyberete permanentní umístění, které vám nabízí dostatek prostoru pro budoucí vinnou révu. Vinné révě se daří ve svahu a kopcovitých oblastech, které nabízejí spoustu odvodnění a slunečního záření. Použitelná je ale i k porůstání pergol nebo altánů. Vinohrady nemají rády mnoho vody nebo deště, a tak po prvním zalévání omezte množství vody na minimum.

Nechte svou pergolu či terasu rozkvést
Nechte svou pergolu či terasu rozkvést (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Milujete voňavé bylinky na přípravu jídel? V tom případě by vám v pergole neměla chybět stěna plná bylinek. Vyzkoušejte i třeba měsíční jahody.

Publikováno: před 11 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: tipio.cz, vedomazahrada.cz, veselebydleni.cz, zahradnictvi-flos.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Pergoly u domu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chcete mít u domu pergolu?

Stavba pergoly

Při stavbě pergoly se dopouštíme mnohých chyb. Například při výběru nevhodného místa pro usazení pergoly.

Stavba bioklimatické pergoly na balkoně

Bioklimatické pergoly představují nejmodernější trend v oblasti hliníkových zahradních staveb. Podívejte se, jak si takovou pergolu nainstalovat u vás doma.

Fuchsiová pergola

Ukázka rozsáhlé pergoly pro pěstování fuchsií v podání pana Josefa Vernera.

Jak postavit pergolu na vinnou révu

Jak postavit jednoduše a rychle pergolu na vinnou révu prozradí Pavel Zeman

ČTĚTE DÁLE

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?

Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?
Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?

Okrasné zahrady

Tím, že vytvoříte zahradu přátelskou k ptactvu, podpoříte biodiverzitu a přispějete k ochraně mnoha druhů. Zde je několik tipů jak na to.

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.